şükela:  tümü | bugün
 • 5 gün yoğunluk, toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe sıfır, kafeler restoranlar açık, sahiller parklar cıvıl cıvıl, 2 gün minimize öyle mi?

  iq testi yaptırsan keşke.. bu zeka akıllara zarar verir sayın bir üstteki yazar.

  iptal kararı sonrası zorunlu edit: mesajla bana saydıran akçomarlar şimdi ne diyecekler merak ediyorum.yeşillendirin lütfen.

  ertesi gün editi: mesaj kutumda tık yok...
 • (bkz: covid-we-20)
 • bulaşma hızı grafikleri parabolik.

  bu nedenle 5 gün çalış, 2 gün sokağa çıkma yasağıyla bulasma hizi ciddi anlamda azaliyor.

  bu da filyasyon ekibine yeterli zamanı kazandırıyor olabilir.

  elde done olmadan , bilim kurulunun bildiklerini bilmeden elestirmek de, desteklemek de yersiz. a q testlik vir durum yok iki taraf icin de..

  ayrıca hep ise gidenler acısından şikayet ediliyor.
  bizzat tanıdığım bir mal, eşi 52 yaşında, oğlu 7 yaşında...
  bu hafta serbest kalınca ipini koparmış gibi her tarafa saldırdı. avm ye, et yemeğe restorana, parklara falan gitti. lan canın mı cıktı restoranda et yiyemedin diye?
  bu ipini koparmış mal hafta sonu eşi de çalışmayınca ne yapacak? sahillere, ormanlara da gidecek. bunun gibi sığırların olduğunu düşününce hafta sonu yasakları mantıklı gelmeye başladı.
  eşi 52 yaşında, kilo, şeker vb ne ararsan var. tam da riskli grupta.

  edit: bu mal hasta oldu
 • haftaici ortalik sakindi bugun ve pazartesi gunu yine herkes kucak kucaga olur artik.

  elde done yok, kor gozune parmagim var.
 • burda mal beyanı yazan orospu çocuğu esas mal kendisi ama farkında değil; mal olduğu için...
 • buna (bkz: mal beyanı) ''amaç yoğunluğu minimalize etmek, bulaşma riskini azaltmaktır sayın zekalı yazar.'' tipler çok bu yüzden ne anlatsak boş ama madem öyle en başta neden sokağa çıkma yasakları koyarak insanların hayatını felç edip birde üzerine yıllarca ödeyecekleri borçlara soktunuz?
  en başta ingiltere, abd gibi bir kaç ülkeden 'eee hastalık var alışacaksınız' diye açıklamalar geldiğinde alay eden tipleri şimdi gelmiş 'amaç yoğunluğu minimalize etmek, bulaşma riskini azaltmaktır sayın zekalı yazar' diye savunma yapıyor.

  şunu netleştirelim.. bu ''serbestlik'' hastalığın yoğunluğu minimalize etmek, bulaşma riskini azaltmak için değil kapitalist sermayenin ve bu sermayeye köle okmuş devletlerin zararını minimalize etmek için. bu hastalıkla gördük ki ülkelerinde aslan kesilen hiç bir 'dünya lideri' ve 'süper güç' olası bir kırmızı alarm durumuna hazır değilmiş.
 • be hey burada aklamaya çalışan embesiller madem 2 gün çok kıymetli, madem filyasyon çalışmasına zaman tanınacak, madem yoğunluk minamalize edilecek; bir kere de çarşamba ve perşembe günleri sokağa çıkma yasağı olsun diğer günler serbest olsun. sizce binlerce farklı lokasyondan farklı insanın, aynı ulaşım aracıyla seyahat edip yine binlerce farklı işyerlerinde buluşarak saatlerce zaman geçirdikten sonra tekrar evlerine aynı şekilde döndüğünde mi virüs daha çok bulaşır yoksa ailesiyle beraber kendi mahallesinde tekil olarak gezintiye çıktığında mı? haftasonu oradan oraya insanlar gezmesin istiyorsan araç kullanımını kısıtlarsın sokağa çıkma yasağı niye?

  gerekirse üst üste 60 gün sokağa çıkma yasağı uygulanır, fakat aylardır insanların bir haftasonu nefes alması çok görülürken, haftaiçi köpek gibi çalıştırılmaya aynen devam ettirilmesi hiç mi dikkatinizi çekmiyor? iddia sahibinin iddiası gerçeklikten uzak mı ki tribe giriyorsunuz?
 • akıllı oğlandır 3 aydır yazdıklarımı okursanız bilimsel bazı veriler de paylaştım. çok iyi çocuktur bu korona. salgın da çok fena. yani öyle böyle salgın yok.

  (bkz: çiftdüşün)

  resmen bu uygulandı. bilimsel düşündüğünü söyleyen vizyonsuzlara göre haftaiçi devletimiz serbest dediği için korkmaya gerek yok. ama hafta sonu çok tehlikeli.

  çiftdüşün. o sırada ne düşünüyorsan bir dakika önce düşündüğün şeyi hiç düşünmemiş gibi yapmak... tüm bilim kurulu fanlarında bu aplikasyon yüklü adeta.
 • bilim kurulundakiler bu süreçte ciddi söz sahibi oldular, birden ön plana çıktılar. bakıldığında bunların uzmanlık alanları sağlık ve duruma da sadece bu açıdan, tek boyutlu yaklaştılar. kabul etmek istemeseniz de salgının ekonomik, sosyolojik boyutları da var. devlet bir karar verecekse bilim kurulu gibi tek boyutlu düşünemez. maalesef bu arkadaşlar o kadar "bu işi biz yönetiyoruz" havasına girdi ki, bu durumu kendi showlarına çevirmeye başladılar.