29 entry daha
  • sol jargonda, şöyle diyeyim veya; sosyalist mücadele pratiğinde (pratiğin altını çizelim) sözlüklere geçmemiş bir terimdir. bir insanı tutulacak yerinden tutmak, sol duyarlılığından yakalayıp mücadeleye dahil etmek gibi bir anlamı vardır.
    teorik davranmak yaşamı kolaylaştırdığı kadar zorlaştırabilir de. gündelik yaşam pratiğine hakim olmak gerek dostlar. eleştirelliğin bokunu çıkarmadan eleştirmek gerek. teoride et kemikten ayrılmaz ama, pratikte, ette habis bir hastalık varsa dahi kemiğe sıçramasını engellemek için çalışmak gerek. kemiği sahiplenmek gerek.
    (bkz: toplumsallaşmak)
  • sahip çıkmak, yalnız bırakmamak manasıyla sevdiğin şeyleri.. hatta ucundan da olsa sevdiğin şeyleri.. iyi gördüğün, yaşamın bir parçası olması gerektiğine inandığın şeyleri.. tamam önce kendimizi korumalıyız ama an geliyor, kendini korumak bir diğerini korumaktan geçiyor. geçen bir gazeteciyi dinlerken "gazeteciler birbirlerini sahiplenmeli" manasında bir şeyler duydum. "sahip çıkmalıyız birbirimize" dedi. sahip çıkmak derken neyden bahsettiğini bilmediğini düşünüyorum, çünkü yazacağını ilan ettiği gazetenin yaptığı bir "kaza" sebebiyle "ay benim gazetecilik anlayışım bu değil" diyerek kenara çekildi. sahiplenmek öyle bir şey ki, eleştire eleştire, küfrede ede yine sahiplenebilirsin. çeşitli anlamlardan bağın olanı, sevdiğini göt gibi ortada bırakmayı kendine yediriyorsan çok götsün arkadaş. ne dediğini de bilmiyorsun, çıkarını da bilmiyorsun ve hesabın da yanlış.
    göt korkusu da konuyla ilgili. kabaca böyle, basit.. yoksa "gece uzun, mevzu derin.. içeceğiz". içtiğim de yok, sabahları ayvalık'tan aldığım zeytinyağından bir yudum içiyorum, geçen şifa olsun diye şarap içmiş olabilirim ama kendime bakıyorum, aynı zamanda kendime yakışanı giymeye çalışıyor ve sevdiklerimi sahipleniyorum. sonuç olarak sahiplenmek "her yazdığının altına imza atarım, ne derse doğrudur" şeklinde olmuyor, "gel gel sen buraya salağım benim" şeklinde olabilir. yaptığı "kaza"da ona yardım ederek de olabilir mesela. biz böyle gördük.
47 entry daha
hesabın var mı? giriş yap