cay

  • 5304
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

19 mayıs gösterilerinin yasaklanması

ne diycenizi şaşırdınız. yani olsa da olur olmasa da 19 mayıs kutlamaları sizin için. şahsen benim için de öyle, gitmem etmem. lisede dersleri asmak provalara gitmek güzeldi, ama o zaman da işin ruhu falan umrumuzda değildi. ama bir ruh vardı. komunizm hayaletini tercih ederdik ama cumhuriyet ruhuyla idare etmek durumundaydık. ardarda takla atabildiğim yıllardı. istiklal marşıyla, iman dolu göğüsle, andımızla derdimiz vardı. hala var. lakin bayramla bir derdim yoktu. protokolle, bayram bürokrasisiyle dalga geçerdik, hala geçerli bu dalga. ama bayramla derdim hiç olmadı. hatırlamıyorum. hakkatten kostümler güzeldi, komik olanları da vardı ama ben kostüm severim ondan heralde. folklor giysisi giydim. mini etek giyenler çok havalı olurdu.

simgelerle duruyor, ilerliyor, sıçrıyor siyaset. 19 mayıs cumhuriyetin simgesi. aynı zamanda anadolu'da mini etek giyme hakkının da simgesi olabilir. zorlama gibi geliyor bu ama öyle işte.. akp önce simgeleri değiştiriyor, değiştiremezse yıpratıyor, sonra yapıyı, hakkı hukuku.

ne diycemizi de şaşırtıyor ayrıca. ben şimdi adı gençlik ve spor bayramı olan bir bayram kutlanmıyor diye neden sevineyim? yerine küba'yla dayanışma gecesi falan düzenlenmiycek, başka şeyler olacak çok başka şeyler.

sonradan şu notu eklemek istedim: ulen soruyordunuz mesajlarla "çok başka şeyler olacak derken" filan diye.. evrim teorisi müfredattan çıktı daha ne olsun?

devamını okuyayım »
13.01.2012 00:11