• sanal masaüstü için tek monitörden çok sayıda monitör varmış gibi yararlanabileceğiniz bir özelliktir desem kısmen doğru bir tanımlama olur sanırım.

hatta şöyle anlatayım; şu an ekşisözlük'e giriş yaptığım ana masaüstündeyim, bu masaüstü dışında iki tane de sanal masaüstü kullanıyorum. dediğim gibi ana masaüstünde ekşi sözlük açık, onla birlikte spotify ve bir kaç uygulama daha var. 1. sanal masaüstünde ise adobe illustrator açık, orada bir tasarımla uğraşıyorum, ekşi sözlükte takılmam bitince ctrl + windows tuşu + sağ ok'a tıkalacağım ana masaüstü kayacak adobe illustrator'ün olduğu masaüstü çıkacak karşıma. 2. sanal masaüstünde ise mail ve şirket ile ilgili bir panelin olduğu uygulama var gerektiğinde de oraya geçeceğim. böylelikle pencereler arasında kaybolmayıp, işlerimi düzenli bir hale sokmuş oluyorum.

ben çift monitör kullanıyorum hal böyle olunca iyice tadından yenmez bir hal alıyor.

bu özellik sanıyorum windows 10 ile birlikte geldi, ben açıkçası macbook'ta kullanıyordum az önce windows'ta yanlışlıkla fark ettim.

windows tuşu + tab tuşuna basınca sol üst köşede yeni masaüstü diye bir simge çıkacaktır ona tıklayınca sanal masaüstlerini açıyorsunuz. yine windows + tab menüsünde bu masaüstlerine tıklayarak geçiş yapabiliyorsunuz fakat bunu bir kısa yolu da var, çok daha kullanışlı oluyor.

ctrl + windows tuşu + sağ ve sol ok ile masaüstleri arasında geçiş yapbilir ctrl + d tuşu ile de yeni bir sanal masaüstü oluşturabilirsiniz.
  • eğer bilgisayarınızda hazır gelmiyorsa şu aşamaları izleyebilirsiniz:

1- https://docs.microsoft.com/…nals/downloads/desktops bu adrese girin.

2- desktops v2.0 yazan uygulamayı indirin.

3- zip olarak indirecek. zip i açın, exe var içerisinde. o exe yi çalıştırdığınızda 4 tane sanal masaüstünüz olacak. sağ altta uygulamalar arasında onu bulabilir ve bastığınızda hangi sanal masaüstüne geçmek istediğinizi seçebilirsiniz.

4- aynı zamanda exe yi ilk çalıştırdığınızda size nasıl kısayol istediğinizi de soracak. default olarak gelen alt tuşu ile 1-2-3-4 tuşları. yani alt+2 yaptığınızda ikinci masaüstüne geçer.
  • vazgeçilmezim haline gelen windows 10 özelliği. masaüstü değiştirme tuşunu mouse'umun makro tuşlarına atadım ve aşırı rahat bir şekilde masaüstünden masaüstüne geçiyorum. birinci masaüstümde vscode açıkken diğerinde tarayıcım ve mesajlaşma uygulaması oluyor. mesajlaşma uygulaması için ayrı masaüstü açar mıyım bilmiyorum tarayıcı ve uygulama arasında gidp gelmek yorabiliyor
  • işin espirisini tam anlayamadım fakat merak uyandırdı bende.

teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap