• azerbaycan müziğinde en müstesna, en kıskanılası yerlerden birinin sahibesidir sara hanim. kendi kuşağından sadece şövket elekberova (ikisi de 1922 doğumludur) ve rubaba muradova (ismi rübabe aslında, bizim sözlük aleminde yanlış kayda geçmiş maalesef) ile kıyaslanabilir kendisi bence. sesinin pürüzsüzlüğü bir pürüzsüzlük etalonu olarak kabul edilebilir gibime geliyor. yaşını başını almış tatlılar tatlısı bir kadınken bile sesinin ne kadar muhteşem olduğuna şuradan şahit olabilirsiniz:

http://www.youtube.com/…attfbzk2jco&feature=related

ekleme: nermine memedova'yı ("memmedova" olacak aslında) unutmuşusuz, iyi mi?!
  • spotify haftalık keşif'de şans eseri karşıma çıktı bu güzel hanımefendi. ama ne karşıma çıkmak. sesini duyduğumda vuruldum. o an ne yapıyorsam bırakıp gerçekten de vuruldum.

ne kadar duru, ne kadar içten bir ses.

opera sanatçısıymış. 12 mayıs 2005 tarihinde göçüp gitmiş bu dünyadan.

ne acaip... halbuki kendisi ile bir gece bahçe içerisinde tahta bir çardakta bağdaş kurup cırcır böcekleri arasında o küsüb getdi söylerken çay bardağında rakı içtiğimize emin gibiyim.

ne tatlısın

eski zamanlar ne güzelmiş. küsen insana bile şarkılar yazılmış en içteninden. artık kimse kimseye küsmüyor sara hanımefendiciğim. whatsapp'tan engelleyip, instagram'dan falan siliniyor insanlar en fazla. sonra da yoluna devam ediyor herkes.

şöyle en içteninden en son ne zaman küstük? küsmek bile bir sevgi içerir. sevilmeyen insana küsülmez.

ne güzel sevmişsin sara hanımcığım. mekanın cennet olsun.
  • beni yormayan, aksine dinlendiren, kayıp giden pürüzsüz sese sahip müstesna soprano. tiz olsun, pes olsun fark etmez, bağırmadan derdini anlatan, anlatabilen ses güçlü sestir bana göre .
  • geçip gitmiş bütün güzelliklerin sesinde bir an da olsa görünüp kaybolduğu peridir. onu dinlerken muhayyel bir kar küresinin karşısında donup kalırsınız, ta ki şarkı bitene kadar.
  • sesinin en büyük hayranlarından birisi de süleyman demirel olmuştur.
  • bugün ilk defa dinlediğim, harika sese sahip kadın. daha önce denk gelmediğim için üzüldüm, tanıdığım için sevindim. o nasıl pürüzsüz bir ses, o nasıl sakin sakin içe işleyen bir söyleme...

küsüb getdi

"göy üzünde ay dolanır, yerde gülür gül-çiçek
    gören, haçan birde yarım qapımızdan keçecek?
    küsüb getdi yarım menim, yollar batdı dumana
    axı niye öz eşqimi düz demedim men ona?
    axı niy öz eşqimi düz demedim men ona?
    göydeki o tenha ulduz sanki meni andırır
    düşündükce hicran odu üreyimi yandırır
    düşündükce hicran odu üreyimi yandırır
    belke indi qem içinde baxır o da yollara
    axı niye öz eşqimi düz demedim men yara?
    axı niy öz eşqimi düz demedim men yara?
    baxacaqmı, gören, gelib pencerem bir de yar?
    üreyimi saldı menim bir sağalmaz derde yar
    üreyimi saldı menim bir sağalmaz derde yar
    göy üzünde ay dolanır, yerde gülür gül-çiçek
    gören, haçan birde yarım qapımızdan keçecek?"
  • akif islamzade'nin annesi de olan hanende, soprano opera sanatçısıdır. 31 mayıs 1922 bakü doğumludur. 12 mayıs 2015'de bakü'de vefat etmiştir. kariyerine 1941 yılında azerbaycan devlet filarmonisi'nde solist olarak başlamıştır. karabağ şikestesi gibi muğam tarzı eserleri de seslendirmiştir. şövket elekberova ile birlikte bu eseri seslendirdiği kayıtlar youtubeda mevcuttur. küsüb getdi adlı eserden başka bir eseri spotifyda yer almamaktadır. ancak youtubeda daha fazla sayıda eserine ulaşma imkanı mevcuttur.
  • dağdasın.
    hafif çakır bir vaziyette uzanıyorsun.
    hanımefendinin sesi arka planda çalıyor.
    sanki yıldızlar burnunun ucunda, uzansan temas.
    ruhuna huzur katıyor, mutlu olmasına uğraşıyor.
    öyle bir büyü var sesinde.
    baya efsunlu işte.
    anneannemin tanışı olurmuş kendileri.
    bir dinletir bir anlatırdı. aynı dönemde göçtüler. mekanları cennet olsun.
    gel, ey mehri mehebbetim
  • sesinde öyle bir etki var ki insanı içine alıyor! azerilerin kendi bünyesinde sahip olduğu en güzel ses bu sanırım! dinlerken düşünüyor, düşünürken düşlüyorsunuz dilediğiniz acınızı! 5 aylık zaman diliminde keşfettiğim ve bırak(a)mayacağım bir ses!
    pıçıldaşın
hesabın var mı? giriş yap