• manisanin en kucuk ilcelerindendir. nufusu yaklasik 6 bin civarindadir. gedizin selendi cayi ilcenin icinden gecer. tepelerin arasina kurulmus bir kac koy buyuklugunde olan bu ilce hic bir zaman sirin bir anadolu kasabasi havasi da uyandirmaz.

  sadece bir caddesi vardir, bir de ufak bir pazari sehirde sadece bir tane benzin istasyonu bulunur. bu istasyon etraftaki tum koyler icin de tek benzin kaynagidir.

  selendiye ulasim kula-usak yolu uzerinden ya da direkt olarak kulanin icinden saglanabilir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/selendi
 • ilginçtir, bu küçük ilçenin türkiye şampiyonu olan bir cirit takımı vardır. bu takım erzurum ekibinin en büyük rakibidir. ilçede 3 eylül kurtuluş günü şenlikleri çerçevesinde "kültür ve cirit festivali" adında bir etkinlik düzenleniyor. hatırladığım kadarıyla, national geographic'de bu festivalle ilgili bir yazı yer almıştı bir zamanlar.
 • memurlar için sürgün bölgesi olan uşaka manisadan daha yakın olamasına ragmen bürokrasi nedeniyle manisaya bağlı küçük bir ilçe.
 • burada görev yapan öğretmenler doğu görevi yapmış sayılırlar... süresi 5 yıldır...
 • garanti bankası'nın eski genel müdürü akın öngör'un 17 dönümlük bir bağ kurarak şato tarzı butik şarap üretimine başladığı, selendi markası altında yılda 8 bin şişe şarap yaptığı, artık bağları ile ünlü ilçemiz..
  ellerinize sağlık..
 • dünya soguma sürecindeyken meteor düserek oluştuğunu düşündüren kocaman bir çukurun içine, selendi (gediz) çayının kenarına, ankara-izmir devlet yolunun 16 km iç (kuzey) kısmında yerleşik manisa'nın şirin, en küçük, şarabı ve cirit sporuyla ünlü ilçesi.
 • sınırları içinde (ya da tam sınırında) kula maden suyunun fabrikası olan ilçe.

  ismini çayına "selin inmesi"den aldığı rivayet edilir. sel-indi => selendi.

  ayrıca isim benzerliği nedeniyle , son zamanlarda da şarap markası nedeniyle de, manisa akhisar'a bağlı ak selendi bucağı ile de karıştırılan ilçedir.

  kula'yı ankara tarafına doğru geçtikten yaklaşık bir 5-6 km sonra gedizi geçen ilk köprünün olduğu yerde sol tarafta peri bacaları bu selendi sınırları içindedir. peri bacalar oluşumlarını neredeyse tamamlamışlardır. bu peri bacalarının masalsı hikayesi yoktur. çünkü son 10 yılda erezyonla oluşmuştur.

  "gımıldan, gımıldan, gımıldanı veeee" dizesi ile başlayan gacıklama adında oyun havası en meşhur havalarındandır.

  memleketim diye söylemiyorum, insanı candandır.

  hadi sizlere selendi'den güzel bir atasözü ile veda edelim. hava gümbürdemeyince yörük allah allah demezmiş

  eidt: ismi lidya kendi slandos'tan gelirmiş. bilgi için almagest'e teşekkürler.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/selendi
 • ilk türk butik şarabı.
  en büyük özelliği kükürtdioksit oranının en düşük seviyede olması. bu da ertesi gün meydana gelen baş ağrısını engelliyor.
 • insanları evinden toprağından edenlerin yaşadığı, adına kara çalınan manisa'nın bir ilçesi.
 • jandarma karakolu karşısında ''eli bol hacının yeri'' diye bir lokanta vardı.hakikaten de öyleydi çatlayana kadar yerdiniz cüzzi bir para karşılığında.pazar kurulduğunda en çok tütün satıcıları dikkat çeker , kiloyla gramla tütün alırsınız.hatta armut elma tadar gibi sarar hemen bir amca uzatır ''bak bakam beeencenmi''...bir dönem belediye başkanı eski bir kamyon şoförüydü.adını hatırlayamadım şimdi ama selam verdinizmi çay ısmarlar zorla yemeğe götürürdü.küçücük bir sağlık ocağı içinde selendinin yerlileri...soğuğu da soğuktur hani...
hesabın var mı? giriş yap