• amerika'da amazon, afrika'da nijer ırmakları gibi ekvator bölgesindeki büyük suların geçtiği havzalarda bulunan geniş ve balta girmemis ormanlara verilen ad
  • az önce mutfakta üzerinde selva yazan bir paket irmik gördüm. sonra selva kelimesini 12 yıl önce kur'ân okumayı söktüğüm zamanlarda aynı sayfayı 20 kere okuduğumuz günlerden hatırladım. hattâ o günlerde yine benimle birlikte kur'ân öğrenip de aynı sayfayı evde 20 kere okuyup gelenler hocanın önünde sırayla okurlarken biz de sıramız gelene kadar aynı sayfayı bir 10 kere de dinlemiş olurduk. o zamanlar anlamlarını pek çözemesek de 20 kere okuyup 10 kere dinlediğimiz sayfalardaki bazı güzel telaffuzlu kelimeler benim dikkatimi çekerdi. selva kelimesi de bunlardan biriydi.

bu kelime kur'ân-ı kerim'de allâh-u te'âlâ'nın kudret helvası ve bıldırcın eti gönderdiğinden bahsettiği yerde geçiyor olmalıydı. şükür ki hafızam beni pek yanıltmamış. bakara suresi'nin 57. ayetinde geçiyormuş.

http://quran.al-islam.com/…&ntype=1&nsora=2&naya=57

gördüğüm kadarı ile selva sözlüklerde bıldırcın olarak yer alıyor ve de mealde bıldırcın etine denk geliyormuş.

fakat bir gariplik var ki o da şu : ben kelimeyi bir irmik pakedinin üstünde görünce selva'nın mealde bıldırcın eti ile yanyana geçen kudret helvası'na denk geldiğini düşündüm. bunu garip hale getiren de selva'nın gerçekten helva anlamında da kullanılmış olması.
  • (bkz: selva erdener)
  • isp. orman , cangıl

örn: la selva es muy grande.
  • yanilmiyorsam, turkiye'de ispanakli manti ureten tek firmadir. tadi fena degil ve et tuketmeyenler icin soya kiymasi ihtiva eden mantilara guzel bir alternatif.
  • an itibariyle 1.290 milyar tl piyasa değerine sahip şirket. yatırımlarıyla oldukça öne çıkıyor,

- buğday depolama kapasite yatırımı ile mevcuttaki kapasitesini 5.250 tondan 25.250?? tona çıkarmış.
    - makarna üretim kapasitesini 62.000 ton/yıl'dan 94.000 ton/yıl'a çıkıyor (2024 nisan)
    - irmik değirmeni buğday kırma kapasitesi 340 ton/gün'den 455 ton/gün'e çıkıyor (2024 ilk çeyrek)
    - makarna kapasite artışını karşılamak adına paketleme tesisine yeni techizat yatırımı yapılmış, paketlemede %8 artış öngörülüyor, 2023 3. çeyrekte devreye alınmış olacak.

şirket sektörde neler yapıyor?

- tpe'ye kayıtlı 57 tane logo, slogan, ambalaj ve şekil tescili var.
    - raf ömrünü herhangi bir koruyucu madde kullanmadan uzatan bir arge yapılmış ve başarılı olmuş, tpe tarafından tescillenmiş.
    - 150'den fazla yurt dışı tescili var.
    - 2013 yılından beri lezzet ödülü kazanıyor
    - 5 kıtada 60'dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. özellikle uzak doğu pazarı ciddi bir pazar payına sahipler ve potansiyelin yüksek olduğunu düşünüyorlar.
    - türkiye makarna ihracatında dünyada italya ardından 2. sırada.

son olarak, 26 eylül'de şirketin attığı kap bildirisine göre, uzak doğudan $12 milyon sipariş alınmış, ki bu rakamın geçen senenin satış rakamına oranı %52. tek siparişte geçen senenin yarısı kadar sipariş almışlar.

tebrik ediyoruz, yeni yatırımlar ile yolları açık olsun.
  • bu isimdeki makarna markasının instagram'da paylaştığı fotoğrafları beğenen insanlar var.
  • camel grubunun the single factor albümünden enstrümantal bir şarkı. nedense ilk dinlediğimde, ilkokulda verilen, çöl üstündeki robot böcek temalı, çevreyi kurtaralım konulu kompozisyon ödevim aklıma geldi. sanırım çok camel dinlemeye başladım, kafada çöl ile ilgili ne varsa akıye.
  • bugüne kadar yediğim en lezzetli makarnayı üreten firma.
  • ıspanaklı mantısı ve tam bugday makarnaları gayet başarılı bir firma. ıspanaklı mantı üreten başka bir üretici görmedim bugune kadar. gerci selva ürünlerini de metro marketler dışında da görmedim bu bir handikap.

her neyse mantı ürün gamını genisletip ıspanaklı peynirli ya da sade peynirli de üretseler şahane olur. kıymalı mantı yemeyen hazırcılar olarak bekliyoruz.

yalnız bu ıspanaklı mantılarını tam bugday unu ile yapsalar iste o zaman yerken pisman olunmayacak vazgecilmez bir ürüne sahip olurlar. firmaya bir mail atayım bakalım.
hesabın var mı? giriş yap