• candaş tolga ışık'ın: “yeni binaların çok daha güvenli olduğunu düşünürdüm çünkü deprem yönetmeliği diye bir şey var, fakat gördük ki bu depremde olduğu gibi her yeni bina güvenilir bina değil. peki ne yapacağız?” sorusu üzerine..

prof. dr. celal şengör'ün ibretlik cevabı:
    “ben hiçbir zaman öyle düşünmedim. sadece türk halkı değil, insanların genelde çok da zeki olmadığı yönünde bir inancım var. eğitimli de değiller yeteri kadar, dolayısıyla böyle şeylerin olmasını beklerim. yeni deprem olmuş bir ülkede üzerinde x çatlak bulunan koca bir bina içinde insanlar oturuyor, çılgınlık yani..bir başka yerde koca bir fay basamağı gördük, belli ki aktif fay. adam 2 tane apartman dairesi dikmiş üzerine.. yani bize mahsus bir aptallık değil bu ve buna mani olmanın yolu da işte dediğim gibi eğitimi çok fazla özgürlüğe bırakmamak lazım, eğitimi metazori yapacaksın çünkü senin cahilliğin benim yaşamamı etkiliyor..”

edit: link eklenmiştir video

edit2: imla düzeltmeleri
  • son yıllarda söylenmiş en anlamlı söz. sevmek zorunda değilsiniz elbette ama saygı duyun.

"celal şengör, fuat köprülü’den sonra rusya bilimler akademisi’ne seçilen ilk türk’tür. bu jeoloji dalındadır. avusturya bilim akademisi için de aynı şey geçerlidir. zaten jeoloji dalında avrupa’da büyük ödül aldı (bu ödül jeoloji dalının nobel’i demektir). amerika bilimler akademisi, avrupa bilimler akademisi ve sırbistan bilimler akademisi üyesidir. fransızcayı college de france’da ders verecek kadar iyi bilir. rusça da bilir. dünya onu tanır, hiçbir zaman da teknik üniversite’yi bırakıp gitmeyi düşünmez."

ilber ortaylı yazısı
  • ve bunun adı demokrasi oluyor diye devam etmesi gereken cümle.
  • celal şengör ne güzel söylemiş. konudan bağımsız ben bu cümleyi çok sevdim her yerde kullanırım.
  • nokta atışı tespit gibi tespit!
  • cahillikten neyi kastettiğine göre değişebilecek etki, şengör sözü. şengör eğitim dedi ama öğretim demek istedi esasında. şimdi üniversitelerde okuyan tonla cahili yok mu sayacağız? bu iş öğretimle çözülmez bence. şengör ülkenin en büyük sorunu ahlaksızlar da demişti. bu ahlaksızları ne yapsak onu düşünmemiz lazım.
  • ülkedeki en haklı mağduriyet cümlesi olabilir.
  • hala olayın eğitimsizlikle sınırlı kaldığını düşünerek iyi niyetli yaklaşılmış söz dizimi.
  • özellikle belli insanların büyük cahillikleri tüm ülkeyi etkileyebiliyor diyebileceğimiz durum.
  • gırtlağımızı sıkıyor, öldürüyor, hayatımızı skiyor diyemiyor tabi okumuş adam
hesabın var mı? giriş yap