• yeni fiat doblo'nun bu kategoride olduğunu düşünüyorum. ama başımada bir şey gelsin istemem.
  • kesinlikle honda degildir.... japon eziyettir... (ses yalitimi konusunda)
  • volvonun bu konuda iyi oldugunu dusunuyorum ama kesinlikle honda degil bence. tamam adamlar iyi araba yapiyo yillarca kullan anasini aglat bana misin demiyo, yedek parca desen cok ucuz ( bulundugum yer itibariyle konusuyorum) ama otobana cikinca allah ne verdiyse butun ses icerde yaf. kulak kalmiyo adamda.
  • beyler iskembeden kendi duyduklariniza göre su, bu demeyin. lan birinizde ciksin birisi "al kaynagi su ölcmüs su su kadar" desin.

adam 4-5 paragraf yazi yazmis. hayat hikayesini anlatmis. ses yalitimi iyi diyorsan bunun bir kriteri var degil mi? desibel degeri.

heh simdi o iyi, bu kötü demen icin ayni hizda farkli modelleri ayni sartlarda test edip, ölcüp, su su kadar db ic yalitima sahip, fazla olan daha gürültülü, o sebepten az olan daha iyi yalitilmis oluyor, demek lazim. (bunun da aslinda tek kriteri bu degil ama rezonans, frekans vb yan etkenleri simdilik karistirmayalim)

bizim millet kadar cok konusup, ama özünde hicbirsey anlatmayan baska bir topluluk yoktur yemin ediyorum;

autobild bunun testini yapmis. su ana kadar ki en sessiz otuz araba, otuzuncudan itibaren surada
    siralanmis. ben referans olarak 130km/h'yi baz almanizi öneririm.

aradiginiz arabayi bulamazsaniz google'a " model adi + 130 km/h db" vs yazin zaten o modelin yapilmis testleri cikiyor.

okuma, arastirma özürlülerinin götüne o alman tenekeleri girsin.
  • bunu anlamak için önce alt sınıf bir araç ile uzun yol yapılır (linea, polo, clio, fluance) sonra mercedes c, e, s kasalarının bu işte ne kadar mükemmel olduğuna şait olunur. bmw de mercedes kadar iyidir yalıtım konusunda. ama kimse bana japon araçlarının yalitimindan bahsetmesin corollanın arka çamurluklarının etrafındaki yalıtım malzemesi (haliflex) iğrenç. volvonun en alt sinifi bile bu işte başkadır. japonlar kaliteli araba yaparlardi, konforlu araba değil.
  • hondanın ses yalıtımının iyi olmasını hiç bir hondacı gönül dostunun istemeyeceğine emin olduğumdan, bence de honda değildir.
    (bkz: vtec)
  • eksileniceğini bilerek yazıyorum. ama gerçekten merak edenlerin bir işine yarar, en azından meraklarını giderirler diye umut ediyorum.

bir yazarın söylediği "ses yalıtımı iyi olan araç yoktur, daha yüksek hıza çıkmamış araç vardır." tespitine yüzde yüz katılmıyorum. ses yalıtımı iyi olan araçlar vardır. bu araçlardan birinin içindeyseniz ses yalıtımı çok iyi olduğundan dolayı dışarıdaki sesleri büyük ölçüde azaltır, azaltması ile birlikte ve bu araçların genelde tank gibi olmalarından ötürü içindeyken yüksek hızlara dahi çıksanız sanki size yavaş gidiyormuşsunuz gibi gelir çünkü hızı ve yolu size hissettirmezler.

başka bir yazarın daha belirttiği gibi üst segment markaların daha kaliteli malzeme kullanmasından dolayı diğer markalara göre daha iyi ses yalıtımına sahip olamları. buna ise katılıyorum ve ne yazık ki bu durum fiyatlarada yansıyor elbet ama,

bunun dışında aracın sadece üst segment marka olması o aracın iyi ses yalıtımına sahip olduğunun garantisi değil ne yazık ki. (bentley, rolls royce gibi markalar hariç. bunların her aracında zaten hemen hemen standarttır iyi bir ses yalıtımı)

ama söz konusu gerçekten iyi ve etkili ses yalıtımına sahip olan otomobillere gelecek olursak bu araçlar bmw, mercedes, audi gibi markaların en üst segment otomobilleridir. hatta bu otomobilleri direkt olarak f segmenti olarak tek bir grup altında toplayabiliriz. (istisnalar kaideyi bozmaz diyerekten.)

yani bu araçlar bmw 7 serisi, mercedes s class ve audi a8 modelleridir. bu araçların hepsi en üst düzeyde ses yalıtımına sahiptirler.

çoğunun camı normal bir aracın camının 1,5-2 katı kalınlığa sahiptir bu sayede dışarıyla olan ilişkiniz bir nevi kesiliyor. diğer kullanılan malzemelerde yine aynı şekilde çok daha maliyetli ve kaliteli buda yine ses yalıtımına olumlu olarak yansıyor.

bunların haricinde bu araçların çok büyük bir kısmında soft-close (vakumlu kapılar) özelliği mevcuttur. bu özellikte sesin yalıtılmasında büyük fayda sağlıyor.

son olarak bu gerizekalı ülkede yaşamakan nefret ettiğimi tekrar belirtmek istiyorum, gelişmiş ülkelerde insanlar 1-2 senelik maaşları ile bu otomobillere sahip olabiliyorken bizlerin ise durumu tamamen içler acısı.
  • ıstanbul auto show fuarında mercedes benz s600 pullman in içine oturanlar rivayet ediyor; içinde öyle bir yalıtım var ki öyle bir sessizlik olusuyormus ki fuar karmaşasından sonra içine binince hani konserden çıkınca hissedilen kulak cinlamasi olusuyormus. bundan ötesi sanırım yok.
  • japonu almanı otomobil üretir bizimkiler paso goygoy. eminim, alman ya da japon bu kadar tartışmamıştır bu konuyu.
  • audi a6'dan cikip honda civic'e girerseniz "alman degil japonlarin ses yalitimi iyidir" diyenlere hah hah hassiktir diyebilirsiniz.

elmayla armudu karsilastiriyosun diyene, lan araba buyuklugune gore gercekler degisiyorsa ne ayak bi tespitmis senin bu yaptigin, derim.
hesabın var mı? giriş yap