• yeni öğrendiğimiz bir hikayeye göre; "siz benim oğlumun sikini yiyin" diyen bir amcanın, sünnet derisini toprağa gömmesi sonrasında büyümüş olan bitkiden elde edilir.
  • lipton earl grey demlik poşetle karıştırılıp içildiğinde tadı damağınızda kalan içecek..
  • (bkz: kaçak çay)
  • almancıların koca koca paketlerde getirdiği çaydır. kimi türk çayı ile karıştırır harmanlar kimi olduğu gibi tüketir.

çay tüketiminin en yüksek olduğu ülkelerden biri türkiye ama çayın kralı yine almanyadan geliyor. öyle bir şey işte...
  • turkiye'ye ithalatinda %120 gumruk vergisi olan cay. turkiye'de uretilen caylara gore bariz lezzetli ve tadina alistiktan sonra turk cayi bulasik suyu gibi geliyor. su anda turkiye'deki akrabalarim beni aradiklarinda "nasilsin, zaman ne zaman geleceksin" yerine "ne zaman cay getireceksin" diyerek hatrimi sormalarina sebep olan cay turu.
  • çay çok sevmeyen biri olarak içtiğim nadir zamanlarda tercih ettiğim çay türüdür. hatta bunun bayce markasında olanını anneannem kullanmakta ve şimdiye kadar denediğim en lezzetli çay olduğunu söyleyebilirim. sırf bu yüzden dışarıda kahvaltılarda falan zorunluluktan içtiğim çaylar çöpten farksız geliyor bana.
  • turk cayina gore agir bir caydir. hatta 3 4 bardak cay icen insan bu cayin 1 bardagini bile zor icebiliyor.
    cayi pek aramasamda benim icin icilebilecek tek caydir.
  • yarım kilo howdah veya bayce (daha ucuz) markalısı alınıp yarım kilo rize turist çayı ile harmanlandıktan sonra tavşan kanı ve lezzetli bir içim elde edilen çaydır.
  • anavatanı sri lanka olan bu çay ceylon tea olarak bilinir . içimi türk çayına nazaran daha serttir fakat bu çaya alışan insanın kolay kolay bırakamaz ve bağımlı hale gelir .yoğun aromasından dolayı anadolu’da çoğu zaman türk çayı ile karıştırılıp içilir.
  • bunu içen çoğu insan çaykur çayına geri dönmek istemez.
hesabın var mı? giriş yap