şükela:  tümü | bugün
305 entry daha
 • tek bir iyilik yapma hakkın olsa ne yapardın?
 • anlatsana neden şeytan oldun.
 • niye ibnelik yapıyon..
 • ya yoksan
 • kendine küfür etme emrini bize de sen mi veriyorsun?
 • kendine uyduğun oluyor mu?
 • ilaha karşı geldin alnın göğe mi erdi?
 • o ne kral hareketti lan öyle, yok secde etmemler falan nerden geldi o göt?
 • boş silahları neden dolduruyorsun?
 • insanın içindeki iblis eğer cinnlenirse yani hareketlenirse şeytan`a dönüşür. şeytan denilen kavram insan içindeki iblis hissiyatının kontrolden çıkarak dış dünyada şekli karşılığını bulması ile aldığı isim ya da konumdur.
  iblis`ine dikkat et cinnlenmesin ve böylelikle de şeytanlaşmasın.
  iblisi yaratan rabbilalemiyndir. ancak şeytanı tetikleyen insan`dır.
  iblis, bir insan için onun gelişimi için temel ve gerekli bir hissiyattır. ancak kontrol altında tutulmalı ve bir yere kadar hareketlenmesine yani cinnlenmesine izin verilmelidir.

  iblis masumdur. amacı insana şekli argümanları göstererek onu bunlara sahip olma noktasında başlangıç güdülenmesini sağlamaktır.

  kız görmeye gittiniz, oğlunuzu da götürdünüz. oğlunuz kızın ilk etapta nerelerine bakar? fiziğine değil mi? işte, onun kızın ilk etapta buralarına bakmasını sağlayan hissiyata iblis denilir. ancak sadece buraları güzel diye bu kızla evlenmek iblis`e bu konuda gereğinden fazla yetki verilimi ile sonuçlanır ve kişiyi felakete götürme olasılığı yüksektir.

  para önemlidir ama bir yere kadar,
  güzellik önemlidir ama bir yere kadar,
  şan şöhret önemlidir ama bir yere kadar dediğinizde, işte o zaman içinizdeki iblis`inizi kontrol edebiliyorsunuz demektir.
  iblis hissiyatı insanın şekil ile güdülenmesini sağlar. bu insanın gelişmesi, evlenmesi için gereklidir. ancak iblis`in bundan sonraki daha fazla yetkisine ya da yetki verilişine dur demelisiniz. aksi taktirde iblis, bu noktadan sonra şeytanlaşacak ve başınıza bela olacaktır.
  kısaca, rabbilalemiyn şeytan`ı yaratmadı. onu insan yaratmaktadır.
  üç kuruşluk adama beş kuruşluk değer verirsen, arta kalan 2 kuruşla önce seni satar.
  kitap'ta “ayncimlam” kökünden türeyen “acele” zahir anlamı taşıyan kelimelerin geçtiği tam 47 yer bulunur.

  acele-fitne bağlantısı olduğu gibi, acele-musa (hayr) bağlantısını da bulmak mümkündür.

  iblis, kişiyi varolan potansiyelinin en iyisine ulaşmadan rahat bırakmaz ve bu potansiyelde bulunması için güdüler. bu güdüleme "bir ana önce" ve "ne pahasına olursa olsun" şeklindedir.

  kişi, yapacağı eylemlerde erresule uyarken bile ibliys'in bu şekildeki telkinlerini engelleyebilirse, sağlıklı ve meşru bir şekilde potansiyelinin en yükseğine doğru yol alır ve şeytan'laşamayan ibliys her kademede kendine huzur vermeye başlar.
  ibliys'in tam anlamı ile huzur bulduğu ve verdiği ortam ise bu dünyada ilm, ahirette ise naim cennettir.

  aman acele etmeyelim.

  (alıntı/halil sergin)

  tefekkür edilme amacı ile olduğu gibi alıntıladım. iblisi ilk devir ayağında bir melek olan ''azazil'' olarak tefekkür edin. sonra nasıl şeytana dönüştüğüne yönelim gösterin.böylelikle şeytanın bizden kopuk ayrı bir varlık olmadığını da görmüş oluruz.işleyişi bizledir. bazı meleklerin hocası iken görüşü bozulan bir şuur. ve bilmek gerekir ki tüm bu isyan an be an kopmaktadır.
200 entry daha