• içmeyin bırakın anasını satayım bu devlete bir kuruş bile vergi vermek istemiyorum artık zaten verdiklerimizde kürtlere, suriyelileri gidiyor. bu milletin amına koyacağız diyenlerin milyonlarca liralık vergi borçları tek kalemde silindi şimdi de onlar kurtarsın da görelim.

(bkz: 4 ocak 2019 diyarbakır'daki elektrik hırsızlığı)
  • asgari ücrete gelen zamla beraber toplu tüketime açık zam gelen ilk üründür. bu benzersiz lezzete asla hayır diyemiyoruz; için içittirin.
  • kimsenin umurunda olmayacak zamdır. hiç kusura bakmayın, bu politika kaç yıldır devam ediyor, içecek olan adam gidip paşa paşa parası neyse verip zaten alıyor. etrafınızda kaç kişi var zam geldi diye sigarayı bırakan? muhalefet edecek olanlara da hemen şunu söyleyeyim. o sigara bırakanların ülke genelindeki ortalamasını al, toplam tüketici sayısından çıkar. sonra zam oranını günlük tüketimle çarp, bakalım yeni durumda devlet kârda mı yoksa zararda mı?
  • sigara içmeyenler gelip kafa sikmeden derdimizi dile getirelim.

efendim biz bu sigara denilen şeyi içiyoruz. bırakmayı düşünenler olabilir ama sigara içmek tercihimiz. neyse, konumuz bu değil.

içki bir nebze de; paralı poşet uygulamasında görüldüğü üzere ekmek, sigara gibi çok tüketilen maddelere getirilen yüksek fiyatlar alım gücü düşük insanlar açısından büyük sıkıntı. buradaki ters orantıyı da belirtmek gerekiyor; büyük çalınınca görmezden gelip küçük koyulunca (bu milletin... koyacağız) gaza gelen bir toplumuz.

sigara da bana öyle geliyor. bir paket sigaraya 15 lira vermek büyük sıkıntı.

murattı, rosso.
  • sigara içenlerin ssk prim ödemesi de arttırılmalıdır.
  • 15 yıl düşündüm..

2,5 ay önce bıraktım..

şimdi siz düşünün..
  • eski türkiye'de 1 ocak sabahına bu haberlerle uyanırdık, yeni türkiye'de 3 gün sonra.

şimdi ben bu yeni türkiye olayını nasıl sevmeyeyim, fedakarlığa bakar mısınız?

(bkz: yetmez ama evet) demek istediğim vergi arttırımı, umarım %90 falan olur. çünkü yeni türkiye
  • ben hep 50'liralık aldığım için, beni ilgilendirmeyen olay
  • sigara içenin kanser ve koah tedavisini ülkece üstleniyormuş ta o yüzden daha çok zam gelsinmiş.

a.k. dangalağının zam savunuculuğu yapmak için bulduğu bahaneye bak. obeziteden dolayı tedavi görenlerin de masrafını ülkece karşılıyoruz o zaman bilimum şekere, ekmeğe vb. şeylere de zam gelsin. o zammı da savun olur mu?

ya hakikaten bu kafalarla bizim işimiz çok zor.

tanım: amacın tüketimi azaltmak değil, geliri arttırmak olduğu bir zam daha.
  • yine geri zekalıların cirit attığı başlık. sen kimsin de benim tedavi masraflarımı ödeyeceksin yıkık?

benim ve yakın çevremin verdiği, vermek zorunda olduğu vergiyi devlet benden kuruşu kuruşuna alıyorsa, sigorta primlerini bile gün sektirmeden çekiyorsa değil sigara, katran içsem de benim tedavimi üstlenmek zorunda. üstlenecek, geçmişte üstlendi de. nokta.

tek kalemde milyar lira vergi borcu silen devlete sesi çıkmayan adamlar hayattaki tek lüksü ve kaçışı sigara-alkol olan insanların yaşam tarzına müdahale ediyor. sorsan bunlardan daha özgürlükçü adam yoktur. devletin bir kalemde sildiği vergi borcu 5 milyon insanın solunum rahatsızlıkları tedavilerini karşılar ulan

devlet zamanında ülkenin her yerine tütün işleme fabrikaları açarken sigara zararlı değil miydi? o zaman insanlar solunum hastalıkları çekmiyor muydu? şimdi mi akıllarına geldi vergi oranını yükseltmek?

bu mantıkla kimse araba da kullanmasın. araba alıp alıp kaza yapıyorsunuz sonra sizin sağlık masraflarınızı biz ödüyoruz ibneler. ha zaten devletimiz bizi düşündüğü için bir araba alırken bir araba da devlete alıyorduk di mi?

ayrıca alkolü bırakalı uzun zaman oldu. içmiyorum. evde yapan birçok arkadaşım var. ilk başlarda zorlanan sonrasında ise kanyak yapacak kadar kafayı kıran arkadaşlarım var.

bana gelecek olursak ben de 4 senedir devlete sigara üstünden maksimum 2 paket sigara parası vermişimdir. onun dışında en baba tütünden günde 1,5 paket içiyorum. bozulmasın diye içine striknin koydukları boktan sigaralara -ki dediğim gibi en babası tütünün yanına yaklaşamaz- para vermiyorum. vermeyeceğim de. piyasada kilosu 50 liradan 350 liraya kadar tütünler mevcut. 50 liralık tütün bile orta kalite sigaralardan katbekat iyi.

edit: hala sağlık primi muhabbeti çeviriyor geri zekalı habeş maymunları. ne demiştik? devlet vergi almasa da prim kesmese de sigara içen insanların sağlık masraflarını karşılayacak. n-o-k-t-a. siz de içmeyenler olarak bu insanların sağlık masraflarını üstleneceksiniz.

son söz reisten gelsin, pek katılmam ama reis bir konuda haklı sanırım.
hesabın var mı? giriş yap