• dev ebatlı, tüm dünyaya salınmış bi grafik şirketi... özellikle 3d grafikler üzerine ve bu tür grafiklerin tasarım/render işlemlerinde büyük kolaylıklar sağlayan bilgisayarları ile ünlüdür.

bi silicon graphics bilgisayarı'na sahip olmak için, ona uygun bi odanız, ses sisteminiz, masanız, aylık belli bi geliriniz, taş gibi karınız, bilgisayara el sürmeyen çocuklarınız, istikrarlı bi devletiniz, olması hatta ebenizin hörekesi olması gereklidir... gelip kontrol ediyo adamlar, istemezlerse, uygun bulmazlarsa ne kadar werseniz satmıyolar bilgisayarı... 200 milyar ciwarındadır; son model bi sil. graph...
  • zamanında boğaziçi üniversitesi'nde bir demo tırıyla gözlerimizi şenlendirmiş ve gerek bilgisayar kavramının, gerek sinema efektlerinin geleceğini gözler önüne sermiş, bugünü 15 yıl önceden yaşamamızı sağlamış şirket.

abyss filmini yeni görmüş ve uzaylıların kontrol ettiği o şekilden şekile giren deniz suyunun gerçekçiliğine hayran kalmıştık. 8-10 ay kadar sonra, 90'ın sonbaharı olabilir, boğaziçi üniversitesi'nin bahçesindeki silicon graphics tırından haberdar olduk, koşa koşa gittik, uzun bir kuyruğa girdik, yağmur altında saatlerce bekledik ama sonuç hepsine değdi. 19-20 inçlik gibi hatırladığım bir ekranda abyss filmindeki oynak su sahnesi olduğu gibi karşımızdaydı, su dalgalanıyordu, dinamik ışıklandırma, foto gerçekçilik vs. hepsi canavar gibiydi. ancak beni benden alan bu canlı manzaranın muhteşem gerçekçiliği değil, bir mouse'la suyun hareketlerini istediğim şekilde yönetebilmemdi. gerçek zamanlı fotorealistik efektleri, hem de çok yüksek çözünürlükte, ilk kez orada gördüm.

benzer kalitede gerçek zamanlı bir görüntüyü evimdeki bilgisayarda görebilmek içinse 8-10 yıl kadar beklemem gerekmişti.
  • zamanında bilgisayarla ilgili kurulan hayallerin en üst noktasıydı. var olup olabilecek en kuvvetli workstation'lardı. bunların üstü artık süper bilgisayarlar ya da mainframe'ler falan her neyse oluyordu. dergide reklamını görmek bile bir şerefti.

iflas istemlerini duyunca hüzünlendim. hadi hardware satamaz oldunuz maya'dan işi götürseydiniz bari. toprağın bol olsun sgi.
  • evimde bir adet sgi o2 var, 8core xeon işlemcili macpro'dan bile daha baş köşede, çölün ortasında dünyaya ait olmayan bir malzemeden yapılmış, gizemini kimselerin çözemediği piramitler gibi duruyor gönlümün efendisi.

tanım: mips işlemcili, scsii hdd li, u ix tabanli irix işletim sistemi kullanılan ilk 64 bit, opengl entegrasyonlu, 3d animasyon, modelleme, simulasyon, grafik işleri için özelleşmis 90 ların workstation computer'i
  • 3700$ yada 2700 sterlin.. siyah bi kutu siyah klavye siyah monitor
    3d grafik yapmaa yarıyodu galba... bide 256 ram
  • opengl'i yaratan $irket..
  • nvidia ve ati'nin henuz birkac yil once 35000$ civarindaki silicon graphics makinalarinin 3d grafik islemgucunu 500$ seviyesinde sunmalari, sgi'in buna karsilik dogru hamleleri yapamamasi yuzunden maalesef marketten cekilmek zorunda kalmislardir. gerci chapter 11 henuz pes etmediklerini gosteriyor ama nereye kadar.
  • irix adlı unix işletim sisteminin vendoru.
  • urettigi bilgisayarlar (oha bilgisayar dedim cihaza) cok bahali oldugundan bol miktarda almak icin kuyumcu deposu soymak gerekebilir. bu yuzden genelde tek makine ile isler goturulmeye calisilir. ancak bu makinenin ne zaman kimler tarafindan kullanilacaginin tartisildigi toplantilar ufak capta meydan muharebesi halinde olur. sefil muhendisler de icten ice kis kis gulerek curcunayi izler, filler tepisirken araya girmemek gerekir tabii.
  • bir dönem nt tabanlı olan sgi visual workstation modelini kullandığım kompüter. normal pc'lerde hiç problem çıkarmayan nt zırt pırt çöker elimdeki iş patlardı.
    başka bilgisayar verirler diye ses çıkarmaz çok performanslı bir aletmiş gibi davranırdım. allah muhafaza şikayet edersem o 2 tonluk monitör ve güzelim sgi opengl screensaver'lar başkasının eline geçebilirdi. "pssst" diye inen ön panel kapağını her sabah başkası açabilirdi. 2 ayda bir sgi'dan gelip bir şeyden anlıyormuş gibi bilgisayarın sağına soluna bakan "memnunsunuz di mi" diye soran siyah takım elbiseli adamlar da başkasına gidebilirdi. düşüncesi bile kötü.
hesabın var mı? giriş yap