• dizinin ucuncu sezonu da kafalarda cok buyuk bir soru isareti birakarak sona ermistir. ozellikle 4. sezonun nasil, nerde baslayacagi tam anlamiyla bir muammadir. ayrica ucuncu sezonun bitimiyle nihayet 2. sezon dvd seti de cikmistir.
  • bebekken türkiye'ye düşseydi ne olacağını anlatan ve kapağında, ilk göründüğü action comics kapağındaki pozunun minibüs çeşitlemesine rastlayabileceğimiz paralel evren öyküsünün başladığı mekân
    (bkz: küçükköy)
  • orijinal superman hikayesi ile pek çok farklılığı barındıran, amerika'da 3. sezonunun henüz tamamlandığı dizi. çizgiroman ruhuna sadik kalinmistir -ki jeph loeb (superman for all seasons yazarıdır kendileri) danışmandır. orijinalden farkli olarak pete ross zencidir. chloe isimli bir karakter eklenmistir. lex luthor -henüz- kötü değildir (gelgitler yaşamaktadır) clarkla iyi arkadaştır. iyiyle kötü arasında çok keskin ayrım yoktur -eski süper kahraman hikayelerinin aksine.
    pek çok bölümde superman hikayesi göndermeler de yok değildir.
    özellikle clark'ın kıyafetlerinin kırmızı-mavi renkleri ağırlıkla barındırması bunlardandır.
    1. sezon dvdleri piyasada olup türkçe altyazı barındırmaktadır.
    zaman zaman x-files'a benzeyen, seyredeni kendisine bağlayan bir dizi. amerika'daki ratingleri yayıncısını ziyadesiyle tatmin etmekte.
  • 19 mayis 2004 tarihinde sona eren dizi. clark'in karizma yapacagim diye herkese trip attigi* dizidir. lana lang karakterine gicik oldugum dizidir.
    dizide ki onemli karakerterlerin isimleri 'l' ile baslar: lex luthor, lana lang, lionel luthor (dizi haricinde de (bkz: lois lane))
    dizinin en guzel yanlarindan biri de, birinci bolumden itibaren harika muzikler ile bezenmis olmasidir.
    dorduncu sezon cekilirse dizinin ismini metropolis yapmak yerinde olur, artik smallville'de kimse kalmadi ugrasacak, koy halkinin buyuk cogunlugu 3 sezon icinde clark tarafindan pataklandi, kriptonit yuzunden ucubeye* donusup, adam gibi yerlerinde duramadiklari icin*, geri kalanlar da oldugu icin*.

dizide surekli uzerinde durulan* bazi iliskiler:
    1. clark ile lex kankalardir.
    2. clark ile pete kardes gibidirler.***
    3. clark lana'yi, lana'da guya clark'i sevmektedirler.

simdi bu iliskileri biraz irdeleyelim:
    1. bak clarkcigim, madem bu lex senin en iyi arkadasin, senin kicini kurtariyor zirt pirt, sen ne zaman yardim istersen, yardimini esirgemiyor, hatta bunla kalmiyor, diger arkadaslarini da kolluyor, neden adama acilmiyorsun da surekli adamin kafasinda soru isaretleri birakiyorsun, neden adamin guvenini sarsacak hareketlerde bulunuyorsun? babasi olacak mahlukat* adamin beynini kizartiyor, kurtarmak icin kasmiyorsun kendini, sigar mi superman'lige bu simdi?*
    2. pete denilen adam, sana diyorum, madem biliyorsun clark'in sirrini, adam ol, sakla. oyle habire, ben senin sirrini biliyorum, bak soylememek icin kendimi kasiyorum, yok niye soyledin bana, ben bu yukun altinda eziliyorum*. en sonunda da salya sumuk smallville'den kaciyorsun. ben sana ne deyim simdi ha?*
    3. lana. allah'tan superman hikayesini biliyoruz da, sonunda lois lane ile tanisacak, evlenecek falan yani, yoksa clark kala kala bu motora mi kaldi diyesi geliyor insanin*. her bolumde cocugu cileden cikarmak icin bir sey buldu ya 3 sezon boyunca, helal olsun yani. kizim, madem seviyorsun sen bu clark'i, ne diye cocugu cileden cikariyorsun?** yok, bana karsi durust degilsin, yok ben baskasini seviyorum.**** ama en guzel dersi sanirim son bolumdeki yerdeki sari gul vermistir ona.**
  • daha ilk bolumunde smallville'nin s harfi ile superman'in s' sini misir tarlasindaki korkuluk sahnesinde ole guzel bir sekilde bagdastiran, zaten daha ilk yarim saatinden dizinin senaryosunun uzerinde dusunulerek tartisilarak yazildigi cok belli olan dizi. zaten ikinci bolumunde kafkaya yaptıgı referanslardan dizinin derinligi direk goze carpiyor. icinde flaming lips, weezer, papa roachgibi aşmıs grupları bulunduran bir de sountrack i var bu dizinin. özel efektleride o derece sağlam.

ayrıca, yıllardır -nerdeyse- hiç bir korkusu oldugunu düşünmediğimiz, kendi kafamızda mükkemmelleştirdiğimiz superman gibi bir karakterinde, aslında gündelik olaylar ve sorunlara karşı en az bizim kadar savunmasız oldugunu görmemiz ve dizinin bu temayi mümkün olabilecek en iyi şekilde irdeliyor olması, hem diziyi diger bir cok gereksiz amerikan dizisinden farklı yapıyor, hemde şu ana kadar supermen ıle ilgili varolan bir cok düşünceyide yıkıyor.
  • ayrıca, acılış muzigi remy zero nun save me adlı sarkısı olan dizi.

supermen gibi herkesin yardimina kosup, dunyayi her seferinde kurtaran bir karakterin gencligini anlatan dizinin acilis jeneriginde calan sarki adinin save me mi olmasi, inanilmaz guzel bir ironidir.
  • dizinin sountrack'inda yer alan bazi bir kac parca ise:

weezer- island in the sun
    the calling- wherever you will go
    goo goo dolls- here is gone
    nerd- truth or dare
    flaming lips- fight test
    simple plan- when i m with you
    eva cassidy- time after time
    creed- six feet from the edge
    shelby lynne- wall in your heart
  • tobias thomas'ın ikinci mix albümü. 2003. kompakt.
  • tamamen küçük detaylar üzerine kurulmuş bir dizi. dizide dikkatimi çeken ve çok hoş bulduğum detaylardan bazıları:

- clark'ın babasının yüzde yüz toplum mutlulugu üzerine kurulu(herkes mutlu,bende mutluyum o zaman tarzi) bir etik anlayışı olması, ama buna nazaran ilk bölümde clark'ın okuduğu kitabın portable nietzsche olması.
    -ikinci bölümde böcege dönüşen, böcek hastası greg'in odasında papa roach posteri olması ve ayrıca kullandığı arabanın beetle olması.
    -kryptonite yüzünden çeşitli süper güçlere sahip olup bu gücleri kötüye kullanan gençlerin nerdeyse hepsinin ailesinde ya annenin yada babanın eksik olması. bu çocukların smallville kasabasında husursuzlık yaratmasının nedeni yoksa kryptonite değilde, başka bir şey mi? dizi altan alta bir mesaj mı vermeye çalışıyor acaba?
  • lex luthor ve babasinin surekli yunan krallarinin ve felsefecilerinin sozlerini kullandiklari dizi. tabi bu dogrultudada lex luthor'un adinin alexander the greatden geldigi anlamak zor degil. ayrica lex luthorun calisma odasinda birde alexander the greatin bustu olmasi bunun iyi bir kanitidir.
hesabın var mı? giriş yap