aynı isimde "snowpiercer" başlığı da var
  • üstteki spoiler veren arkadaşa bir çift sözüm var. heyecanla beklediğin filmin en olmadık yerinde spoiler al, sinirden duvarları yumrukla ve bir daha buraya entry girerken o elini düşünerek gir emi.

edit: üniversite yıllarımda izlediğim filmi gören arkadaşım aniden spoiler verip gülmüştü. neden spoiler verdin ki dememe rağmen kendince spoiler vermediğini düşündüğü için eğleniyordu. verdiğin spoiler'ı sana hatırlattığım zaman canın çok yanıyor olacak ve gıkını bile çıkaramayacaksın demiştim. küçücük beyniyle bana spoiler vermediğini çünkü izlediğim filmde onun söylediklerinin hiçbirisinin gerçekleşmediğini söylüyordu. aradan aylar geçti. heyecanla beklediği filmi ondan önce izleyip spoiler üstüne spoiler verdim. onun gibi de yapmadım. filmi olduğu gibi anlattım. öyle bir sinirlenişi vardı ki görseydiniz gülmekten gözlerinizden yaş gelirdi. pis pis sırıtarak bundan sonra vereceksen adam akıllı spoiler ver demiştim. şimdi üstteki spoiler'ı veren arkadaşa sesleniyorum. vereceksen adamakıllı spoiler ver.
  • çok başarılı bir netflix dizisi fakat mantıksız bulduğum bir olay var. birinci vagonda yaşayanların nasıl bu kadar nüfuzu olabiliyor? adamlar zamanında parasını verip bileti almışlar bunda sorun yok ama şimdi bunların yönetimde söz söyleme hakkı nereden geliyor. güçleri önceki dünyada zengin olmalarından geliyordu. şimdi ise herkes gibi aynı trende yaşıyorlar. yönetim siz kimsiniz lan diyip bunlara neden dişini geçiremiyor? trenin içinde ne üretime katkıları var ne de ekonomiye. aslında en güçlü olması gereken kesim ustalar, mühendisler,işçiler, postallar ve yetiştiriciler. onlar olmazsa trende düzen bozulur ve onların yerine koyacak kimse de yok. hadi normal hayatta sen çalışmazsan o çalışır diyebilirsin ama popülasyonun ve kaynakların kısıtlı olduğu bir yerde böyle deme lüksün de yok. asıl üretici kesmin lüks yaşaması gerekiyor. önceden zengin olanlar da hümanizm ayağına belki trende normal şekilde yaşayabilirler ama post apokaliptik bir dünyada, trenin içinde bütün gün röbteşambırla gezerek, yönetimde bu kadar nüfuza sahip olmaları da aşırı saçma.

edit: imla
  • dizi netflix'in dizisi değil. tnt'nin dizisi. netflix anlaşmış ve tnt ile birlikte haftalık yayınlıyor. o yüzden de bütün bölümler aynı anda gelmedi, netflix buna alışmasın triplerine girmenize gerek yok.
  • gerçekten buradaki insanlarla aynı diziyi mi izliyorum bilmiyorum ama ben melanieciyim abi.
    --- spoiler ---
    kuyrukcuların gelmişini geçmişini elden geçireyim, melanie'ye bir şey olmasın. tüm pislik çakma martin lutherking'in başının altından çıktı.

--- spoiler ---
  • 9.bölüm spoiler içerir

9.bölüm spoiler içerir

9.bölüm spoiler içerir

9.bölüm spoiler içerir

9.bölüm spoiler içerir

--- spoiler ---

layton denen yavşak bıktım senin şu ağlak ama sert gözükmeye çalışan suratından. kardeşim madem lidersin lider gibi davran, yok ben teslim oluyorum oynamıyorum artık, yok bitti bu iş falan. ulan dalyarak orada alem karı kız içki içinde yaşayan bir sürü insan sana inandı yolunda yürüdü sersefil oldular. yok gaz vereceklermiş de falan. çekmecelerdeki 2 elemanı kurtaran aksanlı herifin adını hatırlamıyorum ama o senden daha lider amk. saçına sıçayım senin. sana sinirliyim.

mel gerçek lider. hayatta kalmak için yapılması gerekeni yapıyor. arada acımasız ve haksız kararlar vermek zorunda kalıyor gibi gözükse de yine de trenin devamlılığı için gereken şeyleri yapıyor, ruth orospusu gibi iktidar olma hevesinde değil. eğer blöf yapmadıysa zaten treni layton a verdi bakalım altından ne çıkacak bu kadar kolay teslim olacağını sanmıyorum açıkçası.

till sendeki t*şşak bütün kuyrukta yoktur.

roche, babacan adamsın. senle oturup gece vardiyasında çay içmek isterdim. kalender bir abisin.

audrey. çok seksisin bacım dikkat et ayıklamasın o hayvanlar seni orda. ayrıca seksi olduğunuz kadar cesursunuz da.

ufak kız (winnie sanırım) öksüz yetim abisiz kimsesiz kaldı. senin gözyaşına kurban olurum ben. sen üzme kendini küçük kız, her şey yoluna girecektir.

--- spoiler ---
  • yazanlarin yarisi klasik netflix dizisi yazmis, lakin dizi netflix dizisi degil.
  • erkek başrol oyuncusu yani daveed diggs seçimi berbat olan dizi. o kadar çiğ duruyor ki adam, amatör bir yapım izliyormuşum hissi veriyor. sıfır oyunculuk. yani gerçekten çok aradınız mı bu abiyi sayın yapımcılar?*
  • 2. sezon 8. bölüm aynı her seçim günü bir umutla bekleyip sonunda yine türkiye haritasında 75 şehri sarı yanarken görmüşüm gibi tatsızdı.
  • öncelikle yazmadan geçemeyeceğim baş rol oyuncusu gerçekten insanı rahatsız edecek düzeyde oynuyor.

--- spoiler ---

trene biletsiz, zorla binenlerle empati kuramadım.

bu yapım için çok para harcanmış ve kaynak olarak çok zenginlerin yatırımları kullanılmış. mühendislik, tarım, hayvancılık gibi konularda denge sağlanmasını kontrol eden bilim insanları var onlar da bu yaptıklarının karşılığı olarak trendeler.

kuyruk dediğimiz kısım, zorla binerken gerçekten de "tek tren, eşit haklar yaşarız" düşüncesi ile binmemiş olmalılar. belirli sayıda insan için ayrılan kaynaklar var ve onlar plan dışı fazladan, bir katkı oluşturmadan dahil oluyorlar.

treni ele geçirmek için devrim yapmaya çalışmaları da ayrı bir olay. o ekosistemi yanlarında mühendisler olmadan devam ettiremeyeceklerini düşünmeleri lazım.

yönetimi ele almaya çalışan zengin tayfa da aynı bunlar gibi. sadece paraları var, nasıl yönetecekleri hakkında fikirleri olmayan düzeni ele geçirmeye çalışıyorlar.

simit sat onurlu yaşa stayla, o trene zorla binmeye çalışmak yerine ölmeyi bekleselermiş çok daha iyi bir ölüm yaşarlarmış.

--- spoiler ---
  • layton'ı sevmedigim dizidir. boyle biz bir aileyiz imaji veren zam yapmayan ama haftasonu kızına tay almaya giden patron gibi bir şey.

beylik laflar, biz snowpierceriz falan. sen kim ya, kimsin sen.

kendisini kravat takmayarak halk adamı sanıyor, kuyruk tayfa yine kuyrukta rezil gibi yaşıyor. hoş beleşe binmislerdi, beter de olabilirler.
    adam önde lüks içinde yaşarken kuyruk da bunu destekliyor. bu bir şeye benziyor ama bulamadım.

neyse o saçları bir yıka, bir kes kardeş.
hesabın var mı? giriş yap