• yildonumu falan kutlaniyor ama hakketten produksiyon olarak rezil bir kayit, chorus nedir ya allasen. ayni yil cikan and justice for all ile uzaktan yakindan alakasi yok ses kalitesi olarak
  • her albumun kendine has bir sound'u vardir. bunun ortaya cikmasinda ise o albumde kullanilan enstrumanlar, amfiler, kaydin yapildigi studyo, bu islerde calisan teknik ekip ve en onemli 2 etken olan grubun istegi ile para rol alir.

oncelikle ben de belirtmek isterim ki sfsgsw bana gore megadeth'in gelmis gecmis en underrated albumudur killing is my business... and business is good! ile birlikte. hadi biri ilk albumdu fazla ses getirmedi diyebiliriz ama peace sells'ten sonra cikmis sunun gibi kaliteli bir albumden calinan tek sarkinin in my darkest hour olmasi ve diger sarkilarinin neredeyse bilinmemesi cok acidir.

sound icin diyebilecegim sey ise, ilk 4 album icinde en cig sound bundadir. gain ve master oldukca dusuktur bu yuzden metallica'nin hemen hemen butun albumlerinde verdigi hayvan gibi distortion'i hissedemezsiniz. sebebi ise megadeth karmasik ve uzun riff yapisina sahip ve cok daha enstruman hakimiyetine dayali muzik yapan bir gruptur. metallica gibi vokale degil, gitara yogunlasir. o yuzden megadeth sarkilarinda o gitari bumbumbumbumbum diye duyamazsiniz, cok daha melodiktir.

dilimde tuy bitti ancak metallica ile megadeth ayni tur muzigi yapan iki farkli gruptur. muzige olan yorumlari, yaklasimlari tamamen farklidir. boyle teknik detaylari bilip bilmeden atip tutmak, sound boklamak alniniza "ben cahilim ve orada burada sallamaktan baska bir boka yaramam!" yazisi yapistirmaniz ile esdegerdir. herkesin duymak istedigi sey farklidir. kimisi gumbur gumbur gitar tonlari arasinda gaz bir vokal duymayi sever (sozleri de tinlamaz) kimisi de daha enstrumanlarin daha on plana ciktigi, ustaca kullanildigi ve vokallerin buna esit yedirildigi daha derin sozler duymayi tercih eder. sahsen ben ikisinden de ayri keyif aliyorum fakat birini begenmeseydim bu digerini kotuleyecegim anlamina gelmiyor. tarz meselesi der gecersin. alin kendiniz gorun hatta.

ayrica sunu da eklemek istiyorum. megadeth, metallica'ya gore cok daha sanssiz bir gruptur. ellerinden tutup destek olan kimse olmadi yanlarinda. metallica 1984'te sans eseri buldugu destek ile danimarka'da album yapip avrupa turnesine cikarken, daha gruptan yeni atilmis dave mustaine ilk albumune koyacagi sarkilari amerika'nin dort bir yaninda calarak para kazanmaya calisiyordu. megadeth ilk avrupa konserini 6 mart 1987'de ingiltere'de vermistir. ayrica, chris poland ayni yil dave'in butun enstrumanlarini satarak kendine uyusturucu almis ve grubu ekonomik olarak daha da zora sokmustur. 1 sene sonra da bu album cikmistir. ki zaten kotu denilen produksiyon 2004 yilinda remastered olarak tekrar piyasaya surulmustur. emin olun buna kotu diyorsaniz, orijinal versiyonunu duymaya dahi katlanamazsiniz.
  • ne zaman sinirlensem, üzülsem, kızsam, ağız dolu küfürler etsem bu albümü dinler rahatlarım çünkü bu albüm kızgınlığın, hüznün, isyanın, agresifliğin notalara dökülmüş hali.

kirli ve gösterişsiz hali şarkılara o kadar uyuyor ki o ruhu hissediyorsunuz. dave abi hissettiklerini bize çok iyi aktarmış. dinleyiciyle iletişime geçen bir albüm, terapi niyetine dinleyebilirsiniz.
  • başındaki "so far so good" bölümü bir deyimmiş: "şimdiye kadar bir sorun yok..."
  • 2004'deki remaster olayının açık ara en iyi dokunduğu albüm. albümün ilk halinin o kadar kötü bir prodüksyonu vardı ki davul tonları, chorus efektleri vs. yüzünden güzelim şarkıları dinleyemiyordum.

sırf bu yüzden oldukça underrated kaldı bence bu albüm. şarkılardan resmen 10/10 riffler akıyor, öfke akıyor, isyan akıyor...
  • megadeth'in en iyi albumu...
  • 35 yıl önce bugün piyasaya çıkmış olan kadim megadeth albümü.

*
hesabın var mı? giriş yap