• ülkece böyle bir kampanyaya ihtiyacımız var. sokakta nerde bi ipsiz sapsız özellikle de erkek varsa elinde sigara volta atar gibi geziyor. kamu zararlıları resmen. sigara içip o iğrenç nefesleri arkalarından yürümek zorunda kalanların üzerine doğru geliyor. mesela ben bundan çok rahatsız oluyorum çünkü yıkanıp tertemiz şampuan ve parfüm kokularıyla dışarı çıkmışken önümde yürüyen elinde sigara içen avanak bir berduşun sigara dumanı iğrenç kokan nefesi ile üzerime siniyor. en azından şu pis kokulu iğrenç bağımlılıktan dolayı içmeyenler zarar görmesin.

edit: gayet de sokakta elinde sigara içen adama karışma hakkım var, sokaklar kimsenin babasının malı değil. evde yaşadıkları ayılıkları kimse sokakta yapamaz. sokakta herkes herkese saygı duymak zorunda. verilecek en ufak taviz ne yazık ki bugün göz tacizlerine, laf atmalara vb kadar gidebiliyor. ne kadar da masumlaştırıyor ve başka büyük dertlerimiz var diye sosyal konulardaki meselelerimizi göz ardı edebiliyorsunuz. tamam ekonomimiz rezil, tamam ülkece buhrandayız ama yani kendimizi de görmeyelim mi! norveçte uyanmışsınız sanki diye yazan yazar var. yaşadığın yeri sen güzelleştiremiyorsan gidip hükümette parayı cebine koyup kendine bakan elemandan senin yaşadığın yeri güzelleştirmesini bekleyemezsin. sokakta sigara içip başkalarını rahatsız eden ekseriyetle yaşlı, ipsiz sapsız adamların zaten konfor alanı o! onun için sokakta sigara içip başkasını rahatsız etmek kendi özgürlüğü olduğu ve bu özgürlüğü ona bu hükümet tanıdığı için zaten şuan seçim sonuçlarında o adamın oyu daha baskın hale geliyor. insanların hayat standartları ne kadar yüksek olursa seçen ve seçilen kişilerin de standartları yüksek olur.

edit2: bana trol diyen yazara bu trol kelimesini neticesine iade ediyorum.
    teşekkür ederim
  • üst edit: sarımsak lobisi özel mesajdan sövüyor. arttırıyorum, sarımsak yiyen insan kendisine saygısı olmayan bir kaannncıktır. hadi yallah link

abartmayın. kapalı alanda, cafede durakta vs. tamam da sokakta da sigara içenlere laf etmeye kalkarsanız ters tepmeye başlar. ben de sarımsak ve ter kokusundan nefret ediyorum mesela, ne yapalım? sarımsak yemeyi ve ter kokmayı da mı yasaklayalım? elbette ki iğne atacak kadar kalabalık sokakta sigara içilmesi makul değil, zaten başkasına da değer ve zarar verebilir o sigara. ama sabah evden çıkmış işine yürürken yolda bir tane sigara içen adama karışmaya da kimsenin hakkı yok.

not: 15 sene sigara içmiş, son 1 senedir de sigarayı bırakmış bir yazar.
  • sokakta yere tüküreni, sokağa çöp atanı, sokak köpeklerini, oraya buraya işeyip sıçan kedileri halledin sigara kolay, pısst diye sönüyor, gel bak göstereyim... amk troll ibneleri sabah sabah norveçte uyanmışlar sanki derdini sktiklerim...

edit : reelde "abi buyur benden yak ronnie abi" diye yalakalık yapacak bazı norveçte uyanan troll ibneler üzerine alınmış, özelden mesaj atıp alacakları cevaba götleri yetmediği için engellemişler. mesaj atıp kaçmayın, aşağıya "hem ibne hem korkaklar sıralı tam listesi" yaparım bak :) işsizler ordusu sizi... gidin belediyeye, iktidara falan ağlayın hadi...
  • kapalı alanlarda yasak mı ki sokakta yasaklayalım? benim gördüğüm bütün mekanlarda sigara içiliyor...
    bu sigara denen şeyin tamamen yasaklanması lazım ama bağımlıları bunun için sokaklara dökülür. bak ülkeyi satacam desen dökülmez bunun için dökülür... o yüzden çok da şaapmayın...
  • oğlum ne oldu lan hani bizim özgürlüğümüz başkasının özgürlüğünü kısıtlayınca bitiyordu?

kalabalık alanlarda, yollarda sigara içerek yürümek varoş hareketidir.
  • benim de nefret ettiğim durumdur. bu arada ben de çok sık olmasa da sigara kullanıyorum. ama asla yürürken veya dumanının başkalarına gittiği ortamlarda içmem. geçer bir kenara içerim. sonra devam ederim. adam elinde sigarasi ice ice gidiyor arkada yürüyen herkes adamın dumanını soluyor.
  • sigarayı sosyal olarak kullanan biri olarak sokakta yürürken sigara içilmesini ben de desteklemiyorum. millet üsturuplu yürümediği için kalabalık alanda bu sigaranın külü kaç paltomu deldi/lekeledi.

özgürlük hede hödö diyenlere de, başkasının sağlığına ve malına zarar veren özgürlükleri illa yapacaksanız evinizde ya da en azından bir yerde durarak yapınız lütfen. yürürken sigara içip sonra çöp kutusu bulamayıp yere atınca kendi özgürlüğünüz hem çevre temizliğini hem diğer insanların sağlığını ve malını ihlal ediyor.
  • eskiden uzun süre sigara içmiş biri olarak hatta sokaklarda da içen biri olarak sonuna kadar katıldığım kampanyadır.

tamam duraklar, işte dükkan giriş çıkışları, birini beklerken insanların sık geçtiği ya da kullanması zorunlu olan apartman girişi gibi yerlere dikkat eder ona göre içerdim.

mümkün olan çevreye en az etkiyle içerdim ama bilmeden ya da bize normal geldiği için yaptığımız onca şey vardı.

mesela iş yeri servisine son fırtı alıp binmezdim evet ama 15 dakika önce içilen sigaranın kokusu da tüm servisi sarardı, tabi bunu içenler farketmiyordu. hele kış ayı falansa o montlar, atkılar vs anında servisin içini boğarmış bunu sigarayı bırakınca farkettim.

ne bileyim, yürürken içilir ya ne olur ki derdim, evet izmir kemeraltı gibi, istanbul taksim, kadıköy bahariye, moda gibi yerlerde yürürken içmezdim. hem birini yakarsın hem de kalabalıkta ayıp vs diye ama bunun kalabalığı falan yok. sen normal caddede yürürken de o dumanla hele arkandan yürüyen insanın ağzına sıçıyorsun.

napsın senin sigara aşkın yüzünden kaldırım mı değiştirsin ya da hızlanıp seni mi geçsin belki o güce sahip değil ya da son çare senin yüzünden yavaşlayıp bir yere geç mi varsın. bir de sigara içenler az değil ki kaç kişi için yavaşlayacak.

yani abartı gibi görüyor olabilirsiniz bu fikri ama sigarayı bıraktığınızda ya da sigaradan rahatsız olmaya başladığınızda anlayacaksınız. kaldırımda önünüzdekinin püfür püfür sigara dumanıyla yürümek zorunda kalınca.

hele bu sigara, samsun, bond, lark gibi koku ve dumanıyla aşırı üst düzey etkileyen bir sigaraysa dersiniz ki keşke yasaklasalar her yerden.

keşke yasaklanmaya gerek kalmasa insanlar çevresine saygı duysa ve buna göre davransa ama daha kişinin kendine saygısı yok ki. kendine saygı duymayan çevreye hiç duymaz.
  • uzatmayacağım. ben önümde yürüyen adamın sigara dumanını neden solumak zorundayım? sonuna kadar katıldığım kampanya.
hesabın var mı? giriş yap