• burada yazılan batarya yorumlarına bakmayın. oyun oynamadığınız takdirde 12-14 saat aktif kullanılabiliyor. f/p oranı tartışmasız en yüksek cihaz. ekran kalitesi, kamerası, hızı vs. bu kadar memnun kalacağımı beklemezdim açıkçası.
  • 2 ay kadar önce emektar/cefakar note 2 telefonum kariyerine tuğla olarak devam etmeye karar verince 2 gün süren yoğun araştırmalar neticesinde (kardeşine sordu) aldığım ve memnun olduğum telefon. bir note 2 kullanıcısı olarak piline şüpheyle yaklaşmakla beraber beklediğimden daha verimli olduğunu söyleyebilirim. yüksek işlemci performansı isteyen oyunları oynamadığım zaman ciddi sosyal medya dikizine rağmen bir günü tamamlayan, oyun oynadığımda da hızlı şarj olması sayesinde yarım saat şarja takınca akşamı olduran telefon. kamera zaten canavar, telefon şık, fiyat nispeten uygun, ekran oranı rakipsiz ama düşürme ihtimaline karşı kılıf şart. *

iki ay kullanım sonrası edittosu: bu paraya muhteşem bir telefon. pili, kamerası, ekranı hepsi 10 numara. tek eksisi walkman'ı icat eden sony'e yakışmayan kulaklığı.
  • son birkaç aydır kullandığım telefon. şarjı birgünü rahat çıkarıyor.hatta benim gibi genel telefon aktiviteleri dışında çok oyun oynamıyorsanız günaşırı , hatta iki-üç gün bile götürebiliyor.performansı stabil genel manada kasma yok.binbeşyüz tl civarı büyük ekranlı telefon almak isteyenlere iyi bir seçenek derim.
  • satın almadan önce ufak tefek tereddütlerimin olduğu, ancak burada daha telefonu eline almadan yapılmış olumsuz yorumları görünce hemen aldığım sony telefonu.

yok yıl bilmem kaç olmuş, rakipleri 5000'e çıkmış bataryada, ölü doğmuşmuş, çabuk ısınıyormuş vs. çünkü siz sony gibi bir dünya devi firmadan daha iyi biliyorsunuz her şeyi :)

yaklaşık 4 aydır aktif bir şekilde (günde min. 2 saat konuşma, 3-4 saat internet/müzik, 1 saat oyun) kullanıyorum, şarjı 1.5 gün gidiyor. ne oldu "2700 yetmez"ciler?

bu boyutta, orta kalitede bir telefon almak istiyorsanız üzgünüm, bu paraları vermek zorundasınız. iyi telefonlar eskiden 2200-2500 tl civarındayken artık 4000'e dayanıyor. 2000 civarına da bu seviyedeki telefonlar alınıyor. gönül isterdi ki yeni samsung'lar, iphone'lar veya sony'ler hala 2000 civarında olsun, bu telefonlar da 1000-1200. ama iphone x'in 7000 tl'ye yaklaştığı bir zamanda bırakın da bu telefon 1800 tl etsin.

illa parmak izi istiyorsanız, kamerası uzayda sıfır ışıkta da kullanılsın diyorsanız, fark olarak bir bok anlamayacağınız (çünkü nadir uygulamalarda aktif olan) 4k ekran diye tutturuyorsanız 1800 tl'nizi ikiyle çarpın en azından. aman diyeyim, dikkat edin, bu sony'yi kullanmadan yavaş diye kötülerken aldığınız yeni telefonun hesap makinesini yavaş kullanmak zorunda kalırsınız veya soğuklarda hiç kullanamazsınız.

özet: fiyatına göre çok güzel telefon.

büyüklüğü, ısınmaması, bataryası, ön kamerasında da flash olması ve fiyatı artıları.
    nötr özellikleri arasında hızı, kamera kalitesi ve hoparlörü sayılabilir.
    beklentimin altında kalan herhangi bir özelliği yok ancak alışana kadar fazla büyük gelmesi eksi olarak değerlendirilebilir.
  • bir haftadır kullandığım telefon. şu anki fiyatı 1600 civarı. ancak bu fiyata alabileceğim en iyi telefonu aldığımı düşünüyorum. çünkü şarjda herhangi bir problem yaşamadım. kasma donma vs gibi sorunları yok. kamerası şimdiye kadar kullandıklarımın içinde en iyisi. kamerasını çok övdükleri huawei p20 lite ile gece çekimini karşılaştırdık. p20 lite ın çektiği fotoğraf flaşla bile bunun yanında tost makinesiyle çekilmiş gibi kaldı. hafif loş olan bir ortamda gece flaş açmadan harika fotoğraflar çekilebilir. kamera dışında en dikkat çeken özelliği nfc özellikli bir telefon olması. usb girişi samsungdan farklı olarak type-c. bunlar dışında android bir telefon nasıl olması gerekiyorsa öyle bir telefon. yalnız çarşıda kılıf ve koruyucu ekran bulmakta zorlanabilirsiniz. internetten sipariş ettim ben.

edit 1: pişman olursun geçmiş olsun diyenler oldu. kullandıkça ekleme yapacağım entrye. umarım telefonu uzun bir süre kullanabilirim. şimdilik herşey yolunda

edit 2: 2 buçuk ay oldu. genel olarak sorunsuz çalışıyor. oyun oynamıyorum zaten oyunlarla aram yok. ama bazı oyunların telefonu ısındıracağını düşünüyorum. çünkü bazen güneşte falan çok fotoğraf çekince çok ısındı soğuyana kadar bekle diyerek kamerayı kapatıyor. çarşıda ekran koruyucu ve kılıf bulmak kolay değil. internet üzerinden getirttim. root yapılması önerilmiyor. root yapmadım bu yüzden. spotify sistem uygulaması olarak görünüyor. bu uygulamayı crackli kullanıyorsanız silmek için root izni istiyor. uygulamayı sevdiğimden premium almak zorunda kaldım.

edit 3: 6. ayın sonunda şarj kablosu bozuldu. c tipi girişli başka bir kablo söyledim internetten. telefon elimden düşmediği için günde en az iki kere şarj ediyorum. telefon çekim gücü yerinde. hattı turkcell t60 veya samsung j7 prime a takınca bunun çektiği yerlerden çekmiyor. kulaklık da bozulmadı. şarj başlığı da iyi durumda. şu an için bir sıkıntı yok.

2 temmuz 2022 editi: hâlâ kullanıyorum. bir kere bile servis görmedi. herhalde türkiyedeki son kullanıcısı benimdir. hehe

19 mart 2023 editi: arada donmalar oluyor. hafıza dolu olduğundan ara sıra temizliyorum. sıkıntı kalmıyor. ekranı korumasız kullanıyorum. android olmasından kaynaklı crackli birçok uygulama kullanıyorum. büyük ekrandan dolayı moon readerden kitap okumak çok eğlenceli. ayrıca ingilizce kitaplar, uygulamalar kurdum. ekşiyi bile reklamsız kullanabiliyorum. ama telefondan sıkıldım biraz. iphonea geçmek istiyorum kameradan kaynaklı. ona geçsem de bu telefonu kitap okumak vs için kullanabilirim gibime geliyor. seviyorum da bir yandan çok alıştım.

16 eylül 2023 editi: artık kullanmıyorum iphone aldım. o ise çekmecede duruyor. çalışıyor. uzun süre kindle niyetine kullandım ama sürekli şarj etmek zoruma gitti. yılda bir kez sim kartla çalıştırmak lazımmış. yoksa kapanırmış.
  • sony'nin yeni duyurmus oldugu telefonu. 6" ekrani, 16mp on ve 23mp arka kamerasi mevcut.

detaylari sitesinde bulabilirsiniz;
    https://www.sonymobile.com/…tm_medium=social-global
  • sony mağazasında geçen gün kurcaladım tekrar, alacağım diye düşünüyordum. ancak telefon m4 aqua ile aynı hız da çalışıyor, kısaca kasıyor ve donuyor. o yüzden bir an da soğudum, ya teşhir ürünler dandik, ya da telefon genel olarak böyle. hoş bana 2 sene götürecek bir imaj da vermedi, klasik sony, hem destek vermiyor, hemde 5 ay sonra xa2 ultra'yı çıkarıp bu cihazı çöp ederler. ederi de hepsiburada 1720tl olmasına rağmen pahalı. türkiye şartlarında bile 1400tl eder.
  • son anda almaktan vazgeçtiğim telefon. belki fiyatı biraz daha uygun olsa alırdım ama 1800 vermek yerine 1900 liraya huawei p9 tercih ettim. umarım ondan da pişman olmam.

bir inceleme de gece fotoğraf çekiminde bir kaç sn beklemek gerektiği söylendi. beni de o korkuttu.

büyük ekranlı telefonlarda çok seçenek yok sony buraya iyi oynuyor yalnız biraz daha tasarımda iyi olması gerek.
  • yıl olmuş 2017, hala 2700 mah gücünde pille üretilen telefonlardan biri.
    onun ötesinde tasarımı çok şık, özellikleri de oldukça iyi gibi duruyor. tabii, önemli olan kullanımı.
  • youtube reklamı ile haberdar olduğum 1900 liralık ölü doğmuş bir sony telefonu.

6 inch ekrana 2700 mah batarya koyulmuş. sanırım mediatek işlemci, nougat işletim sistemi ve full hd ekranın düşük pil tüketimi sağlayacağına güveniyorlar. gel gör ki kazın ayağı öyle değil, şebeke sorunu yaşayan diğer modellerine katılırsa o şarj su gibi akıp gider, günde iki kez şarj etmek farz olur.

4 gb ram ve yüksek megapikselli ön ve arka kamera artıları ama bu modeli tercih etmek için yeterli sebepler değiller. xiaomi, lenovo, one plus vb. f/p markalar karşısında sony ezilmeye devam ediyor. samsung zaten en büyük rakibi.

dizüstünde? vaio serisini sonlandırdıktan sonra akıllı telefonda da xperia serisini batırıyorlar. tasarım ve dayanıklılığa abanarak pazar payını muhafaza etmeleri çok da sağlıklı değil. sony xperia, müşterisine güven vermeyen bir algıya haklı olarak sıkışmış durumda.
hesabın var mı? giriş yap