şükela:  tümü | bugün
 • yaptığım tetkiklere göre different class albümünün sözlükte başlığa sahip olmayan yegane parçası.adamımız jarvis'in özellikle son bölümde yoğunlaşan iğneli çuvaldızlı sözlerinin bulutlar üzerinde gezen parçayı yere indirdiği* soft dokunuşlu* pulp şarkısı.

  oh is this the way they say the future's meant to feel?
  or just 20,000 people standing in a field.
  and i don't quite understand just what this feeling is.
  but that's okay 'cause we're all sorted out for e's and wizz.
  and tell me when the spaceship lands
  'cause all this has just got to mean something.
  in the middle of the nite, it feels alright, but then tommorow morning.
  oh then you come down.
  oh yeah the pirate radio station told us what was going down.
  got the tickets from some mashed up bloke in camden town.
  oh and no-one seems to know exactly where it is.
  but that's okay 'cause we're all sorted out for e's and wizz.
  at 4 o'clock the normal world seems very, very, very far away.
  alright.
  in the middle of the nite, it feels alright, but then tommorow morning.
  oh then you come down. just keep on moving...
  everybody asks your name
  they say we're all the same and it's "nice one", "geezer"
  but that's as far as the conversation went.
  i lost my friends, i dance alone, it's six o'clock i wanna go home.
  but it's "no way", "not today", makes you wonder what it meant.
  and this hollow feeling grows and grows and grows and grows
  and you want to phone your mother and say
  "mother, i can never come home again
  'cause i seem to have left an important part of my brain somewhere
  somewhere in a field in hampshire".
  alright. in the middle of the nite, it feels alright
  but then tommorow morning.
  oh then you come down.
  what if you never come down?
 • 1995 eylülünde piyasaya sürülmesiyle birlikte britanya'da daily mail başta olmak üzere birçok tabloid gazetenin hışmına uğramış bir ecstacy* hikayesidir. malumunuz bizim için x olan, onlar için e. wizz de amphetamine ya da speed için kullanılır. uyarıcı * uyuşturucular ve rave kültürü üzerine bir nevi sosyal eleştiri.

  jarvis bey'in kapağında 11 şekille origami hesabı kağıt katlayarak paket yapma tarifi verdiği bu single karşısında "ban this sick bastard!" buyurmuştu o zamanlar daily mail. paket tarifindeki gizli amacın gençliğe bir gece klübüne nasıl ecstacy sokulacağını göstermek olduğunu iddia ediyorlardı. oysa ki "gece bi tane attın mı iyi ama, ertesi gün olunca anılyosun dünyanın kaç bucak olduğunu" şeklinde dilimize çevrilebilecek "in the middle of the nite, it feels alright but then tommorow morning. oh then you come down" şeklindeki nakaratı dinleyen her genç beyin, aslında şarkıda fazla da bir özendirme söz konusu olmadığını anlayabilirdi. ne bir lucy in the sky with diamonds * * durumu söz konusudur burada aslında ne de hatta ebeneezer goode *. şöyle de birkaç dipnot düşülmüştür single kapağına durumu aydınlatma adına:

  "the summer of '89: centreforce fm, santa pod, sunrise 5000, "ecstacy airport", ride the white horse, the strings of life, dancing at motorway service stations, falling asleep at the wheel on the way home. there's so many people-it's got to mean something, it needs to mean something, surely it must mean something.

  it didn't mean nothing."
 • pulp bu şarkısını ilk olarak headliner olarak çıktıkları 1995 glastonbury festivalinde icra etmiş, hatta jarvis cocker, şarkıya geçmeden önce seyirciye bakıp "oh is this the way they say the future's meant to feel? or just 20000 people standing in the field?" demiştir. sorted, argoda ectacy kullanan kişi anlamına geliyor.to sort out fiilinden türetilmiş ya da bu fiil azaltılmış diyelim. single kapağındaki cosmo vitelli'nin aktardığı sözlerin en vurucusu olan "it didn't mean nothing"deki çift olumsuzlamaya dikkatinizi çekerim. bu bir eleştiridir, yine de britanya'da 1985'de başlayan rave kültürünün onuncu yılında yavaş yavaş bu kültürün götürüleri fark edilmeye başlandığı için kayıtlı ex ölümleri, 1995 itibariyle 60'ı bulmuş; konservatif medya'da aynen bizim medyamızın "bunlar zombi, satanist değil, türk gençliği" kılıklı başlıkları bu single ile beraber çeyiz sandıklarından çıkarıp halka sunmuşlar. gavin hills bu konuda mühim bir laf etmiş: "every aspect of dance culture, even its satire is controversial."
  dans kültürü üzerine oldukça yetkin kitaplardan discographies'in ilk bölümünün bu şarkı ile açılması tesadüf değildir. kitap da konuyla ilgilenenler için ayrıca tavsiye edilir.
 • sarkida bahsi gecen e's denilen sey ecstasy wizz ise speeddir. bir konser aktivitesine gidis halini ve devamindaki ruh halini aktarir. sarki ingiliz basini tarafindan uyusturucuya ozendirdigi gerekcesiyle hayli elestiri almıs vakti zamaninda.
 • adı jarvis başganın the stone roses konserine giden bir arkadaşının konser ile ilgili hatırladıklarını "well there were all these blokes walking around saying 'is everybody sorted for e's and wizz?'" şeklinde ifade etmesinden gelmiş olan şarkı.

  kaynaklı vidyovyov
 • fevkalade "underrated" bir pulp şarkısı. different class'ın aralarına bir yerlere sıkıştırılmış gibir görünse de, 20 yıldır dönüp dolaşıp bu şarkıyı arayıp dinliyorsam bir şekilde etkilemiş beni demek ki. sözlerinden ziyade "sound"u sanırım beni etkileyen ama. ectacy ve speed'den bahsettiğini biliyorum ama bana bunların ötesinde bir ruh haliyle sesleniyor. ara ara dinleyip kendi kendime dansederken buluyorum kendimi. acaba neyi doğru yaptı benim için? merak eder dururum.

hesabın var mı? giriş yap