• dün bir rekorun kırıldığı üniversitedir. machine learning dersine tam 1040 kişi kayıt olmuş ve ders online değil!

https://mobile.twitter.com/…atus/912382154155352064
  • dünyanın en güzide üniversitelerinden biri gösterilse de, gün içinde 127346518274 adet stanford temalı kıyafet sebebiyle tiksinmeme neden olmuştur. ayrıca (bkz: uzanılamayan ciğer)
  • hawlett ve packard'ın mezun olduğu 1930'lardan beri deli gibi ilim, bilim yapan amerikanın neden en büyük güç olduğunun cevabı olan bir üniversite.

bizim odtü, itü stanford yanında matematikte 2 net çıkaran imam hatip lisesi gibi kalir.
  • öğrencileri-mezunlari 1908’den beri her yıl olimpiyatlarda madalya kazanmıştır.
  • abd'deki universitelerin bilgi islem sistemlerinde kullanilan belli basli yazilimlar var. bunlar oldukca buyuk sistemler. geneli oracle uzerinde calisiyor. bir cogu legacy software kapsaminda degerlendirilebilir.

iste bu sistemlerden biri ve ferpa da dahil bir takim yasalarla koruma altinda olan ogrenci belgelerinin barindirildigi bir scanned document storage sistemi olan nolij'e erisen bir ogrenci sisteminde url'deki ogrenci id'sini degistirmek suretiyle diger ogrencilerin belgelerine ulasabilmek gibi bir rezillik ya$anmi$ stanford'da gecenlerde.

bir ogrenci, basvurularin toplandigi klasordeki dosyalara erismis catir catir. bu ogrenci acigi bildirmeden once kac kisi farkedip bakmistir bilinmez artik.

ssn'ler, dogum tarihleri... re-zil-lik!

https://www.stanforddaily.com/…itive-personal-data/

computer science bransinda devasa isim yapmis bir universitenin i.t. departmaninda birilerinin boyle bir hata yapmasi gercekten ibretlik.

ben de bu sistemle data alisverisi yapan bir uygulama gelistirdigim icin biliyorum, o kadar atla deve degil sunu guvenli halde kullanmak. stanford bile boyleyse facebook, google, ve sairenin nicin artik cs diplomasi istemedigini anlamak guc degil. make karde$iniz napti? farkli farkli e$le$tirmeli caesar encryption ile o id'leri karman corman etti, yanina da bir checksum kondurdu. 1 milyon kere deneseler kiramazlar. *
  • bir kaç gündür abd gündeminde olan "college fraud" kapsamında standford öğrencileri okula karşı dava açmaya hazırlanıyor. gerekçeleri de rüşvetle okula öğrenci kabul edilmesi. fraud'a adı karışan yale, georgetown ve diğer üniversitelerdeki öğrenciler de dava açmaya hazırlanıyorlarmış. bakalım ne sonuç çıkacak.
  • çok türk var burada, daha çok phd seviyesinde ama undergrad seviyesine yavaş yavaş stanford türk öğrencilerin değerini anlamaya başladı çünkü çok çalışıyoruz ama diğer bazı topluluklar gibi "sadece çalışmıyoruz", çalışmak için de çalışmıyoruz bir amacımız var, gerek sosyal girişimcilik olsun gerek kreatif innovasyo olsun..

ben ilk girdiğimde ağzımın suları akarak girdim ama sonra içine girdiğimde baktım herkes mutsuz, çoğunluk ders dışında hayat nedir bilmiyor (bknz: stanford duck syndrome)... akademik desen hocaların bazıları çok egoist ve senin tüm soru şevkini kırıyor.. bizim fizikte sınav ortalamaları 45-60 civarında ve hoca bununla övünüyor falan...

yani güzel bir üniversite tabi, networkü var vs ama dediğim gibi amerikafa özellikle üniversiteler eğitim kurumundan çıkıp daha marketable bir markaya dönüşüyor
  • begenmedigimiz otdu bile pek cok kistasta onune gecmistir. ozellikle yemekhanedeki tepsi kurulama makinasi bile en basitinden. tepsi kurulama diyip gecip dalgaya alan serefsizler cikacaktir ama biz yine de lafimizi soyleriz, geri durmayiz.
  • covid19 suresince ucretsiz online python programlama kursu acmistir.

katilmak icin: https://compedu.stanford.edu/…inplace/announcement/
hesabın var mı? giriş yap