• bu adami ciktigindan beri takipteyim, tenisi hep guzeldi ama simdi kendini asti. nadal ve federer gibi, karsi tarafin oyunu artik onun icin onemli degil, maci kazansa da kaybetse de kendi yuzunden oluyor, kafasini topladi mi enfes...
    ama tum bunlar bir yana, uzun yillardir ben bu kadar sakin sampiyon gormemistim. maci aldi, iki yumrugunu havaya kaldirdi, bu kadar. ne kendini yere atmalar, ne de deliler gibi bagirmalar cagirmalar.
    sonra adam kupa kaldirmaya cikti, sanki sampiyon o degilmiscesine bir sakinlik: "ben gecen sene cok agladim, ama seyirci hep yanimdaydi sagolun var olun. canim karim ve kizim, iki gune yaninizdayim."
    boyle adamlar bu sporu daha da guzellestirmiyor mu allah askina?
    her turnuvayi kazan be wawrinka, bizden izin sana.
  • zımba gibi backhandi olan oyuncu, çokomeli perişan etti resmen. vay babayın kemüğüne...
  • roland garros 2015 tek erkekler şampiyonu. partiyi bozan ve djokovic'i hayallerindne eden adam. zaferi sayfa sayfa yazı yazılmayı hak ediyor.

federer'in gölgesinde geçirdiği onca yılın ardından avustralya açık 2014'te kazandığı ilk slamle manşetlere çıkan stan bana kalırsa o turnuvadan sonra geçtiği düşüş ve kaybettiği maçların ardından herkesin yeniden yavaş yavaş ümit kesmeye başladığı bir isim olmuştu. lakin, harika oynadığı bir finalle djokovic'i muradından ederek hem istatistikleri hem tahminleri hem beklentileri bozdu ve 31 yaşında toprak gibi en zor zeminde kupa kaldırmayı başardı.

açıkcası finale kadar oynadığı maçlarda bir şampiyon potensiyeli görmemiştim. daha doğrusu djokovic'i yenecek bir oyun görmemiştim. final maçından önce ne yaptı, ne yedi (yürek?), koçu ona neler dedi, rüyasında neler gördü gerçekten çok merak ediyorum. zira final maçında oynadığı tenis insan üstüydü. mantıkla açıklanabilir değildi ve gerçekten djoker'inkine uzay tenisi deniyorsa onun o performansına ne denecek diye merakla bekliyorum!!! sayısız vuruşunu oha! çüş! ne yapıyon lan! diye diye izledim. kritik anlardaki dik duruşunu alkışladım ama gerçekten o backhand neydi öyle arkadaş!!! hayatının backhand performansıydı bir taraftan da. o backhand hiç öyle çalışmış mıydı bilmiyorum, görmedim, duymadım.

vesselam bileğinin hakkıyla, kanının ve terinin son damlasına kadar hak ettiği bir zafer kazandı. djokovic'ten çok çok çok daha iyiydi ve açıkcası iyi olanın kazanmış olmasına sevindiğimi söyleyeceğim.

zaferini kutlamaması, djokovic'e yaklaşımı, o samimi üzüntüsü... nadal'ın federer'i yendiği avustralya açık finalini hatırlattı bana. djokovic kazansaydı o kortu hepimizin başına yıkabilirdi sevinçten sanırım. defalarca gördük zira.

annesinin ak sütü gibi helal olsun kupası. 2 slamle murray'i yakaladı ve ikide iki yaptı. dört büyüklerin adına yazmak için birkaç master turnuvası daha mı bekleyek yoksa 2 slam kafi mi gençler?

şimdi bakalım bu kupa sezonun geri kalanında onu aşağı mı çekecek yukarı mı sıçratacak.

not: yeni dünya dört numarası
  • kendisi hakkında naçizane bir gözlemim var:

ters ayağa top atmayı çok seviyor. kontrolü ele aldığı oyunlarda karşısındaki oyuncuyu sağa sola koşturmak yerine, topu ters ayağa atarak rakibin belini kırmayı seviyor. iyi de beceriyor.

fakat müsait olmayan pozisyonlarda da ters ayağa atmaya çalışarak avantajını kaybediyor.

wawrinka biliyorum sözlüğü takip ediyorsun, delikanlı birine benziyorsun, müsait olmayan pozisyonlarda ters ayağa atmaya çalışma. koştur sağa sola.
  • 2014 avustralya açık
    2015 fransa açık
    2016 abd açık
    2017'de bir de wimbledon kupası bekliyoruz kendisinden. hakkında sakinleşince ayrıntılı yazacağım ama kendi adıma korkunç geçen us open 2016'yı "happy end"le bitirdiği için kendisine müteşekkirim...

yükselişin geç oldu ama mis gibi oldu!

tanım: us open 2016 tek erkekler şampiyonu!!!
  • roger abisinden aldığı tek el backhand kralı ünvanını sonuna kadar hakettiğini dünyanın 1 numarasına karşı da kanıtlamıştır.
  • seviyorum lan bu adamı. yıllardır federer'in gölgesinde kaldı. düşünün bir ülkeden adam akıllı tenis oynayan 2 tane tenisçisiniz. biri, bu sporun piri, üstadı. 17 tane grand slam kazanmış. karizması, egosu, estetiği her şeyi tavan. onun gölgesindesiniz. gider çiftlerde olimpiyat şampiyonu olursunuz, bütün gözler federer'e gider, sanki wawrinka'nın payı yokmuş gibi. manyak bir federer taraftarı olsam da wawrinka'yı her zaman sevmişimdir. başarısını da ayrıca takdir ederim. 2. grand slam finali hayırlı olsun kendisine. koluna kazıttığın gibi, gene yenil daha güzel yenil. ben dahil milyonlarca insan kaç aydır bağırıyor, kupa djoko'nun diye. kolunda yazıldığı gibi, daha iyi yenil, wawrinka. kaybecek hiçbir şeyin yok. djokovic çok mu istiyormuş kariyer grand slam'i, eminim senden güzel savaşamaz. yine dene yine yenil daha iyi yenil.
  • roland garros 2015 şampiyonu olmuş tenisçi. maç öncesi djoker'e sana career grand slam yaptırmayacağız diye bağırdığı duyulmuştur.
  • orijinal bir tenisçinin turnuvayı kazanması mutluluk verici.tebrikler!
  • an itibariyle roland garros 2015 şampiyonu olan isviçreli tenisçi. bu stresli günde güzel bir haber.
hesabın var mı? giriş yap