şükela:  tümü | bugün
 • age of empires ii definitive edition kapsamında yayınlanan the last khans paketinin yeni ırkları tatar ve cuman medeniyetlerine eklenen, stable vasıtasıyla üretilen ve birim başına 70 et 30 altın maliyeti olan mızraklı bozkır süvarisi.

  sadece iki ırkta mevcut olması, düşük maliyeti ve olağandışı özellikleri itibariyle oyunda ciddi bir dengesizlik yarattığı belirtilen ünite. bazı ünitelere karşı gücünü gösteren test videosu ilginç veriler sunuyor.
 • türkler, hunlar ve moğollar gibi *ırklara da eklenmemesi saçmalık olan ünite. üniteye gelirsek iyi düşünülmüş , kağıt üzerinde de dengeli duruyor zira hp'si 60 armoru 0/1 şeklinde (knight 100/2/2) yani statları bayağı çöp görünümde. ancak pratikte range mekaniği ile birlikte aşırı güçlü olmuş. attack speed'i düşürülürse hem bir lancer için gerçekçi olur hem de muhtemelen dengelenmiş olur.
 • crossbowmanlarin icinden gecen atli.

  https://youtu.be/vbh8kuwosfu

  edit: theviper reis de her yolu denemesine ragmen bu atliyi kesemedi. halb denedi, arbalest denedi, skirmisher denedi olmadi. bu atli gercekten inanilmaz ustun.

  https://youtu.be/yernocdmxao

  edit 2: 17 aralik guncellemesiyle saldiri gucu ve saldiri hizi yuzde 20 dusurulmus ve degeri 30 altindan 45 altina cikarilmis.
 • 2 gün önce düzenlenen aoelimpics turnuvasında büyük üstad theviper reis, türkleri seçen rakibi surlarının dibine kale dikip yeniçeri göndermeye başlayınca yeniçerileri hafife alıp "steppe lancer göndersem yeter yeea" gibi facia bir cümle kurdu. olacakları öngörebildiğim için sırıtıp içimden "şimdiden geçmiş olsun, theviper abi. acı tecrübe is coming." dedim. sonuçta yeniçeriler, steppe lancerların içinden geçti. tabi rakip eleman efsane micro yaptı o ayrı bir konu. oyunu yeterince okuyamayan theviper reis bu kez de demirci güncellemesi yapıp steppe lancerların silah ve zırhını geliştirdi. bu sadece hatalı hamlesinde ısrar etmesi ve kaynaklarını yanlış kullanması demekti. ilerleyen zamanlarda ordusuna bir kaç knight ekleyerek rakibine ağır kayıplar verdirse de kesin bir sonuç elde edemedi. (knight seçimi doğru hamlelerden ilkiydi.) artık iyiden iyiye çıldıran büyük üstad skirmisher basıp bir süre rakibini geri çekilmeye zorlasa da rakip eleman mangonel basarak skirmisherları age of empires mezarlığına yolladı. altın kaynaklarına ulaşması rakip tarafından engellenen theviper reis daha fazla direnemeyerek beyaz bayrak sallamak zorunda kaldı. *

  sözün özü steppe lancer atak menzili arttırılmış hafif süvaridir. kale birimlerine karşı kullanırsanız oyunun en iyi oyuncularından biri bile olsanız hüsrana uğramanız muhtemeldir. son bir not: "yeniçeriler neredeyse tüm süvarilere karşı zayıf iken steppe lancerlara karşı güçlüdür."