şükela:  tümü | bugün
  • hayatın en değerli kaynağı suyun yarını için herkesin kulak verip uygulaması gereken önerilerdir.

sifonun içine dolu pet şişeler yerleştirerek her seferinde gereğinde fazla suyun akmasını engellemek, makarna yapılan suyu soğutarak çiçekleri sularken kullanmak, dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatmak gibi şeyler aslında hepimizin yıllardır bildiği basit ama etkili şeyler. fakat bunların yanında, hane başına düşen su tüketimini ciddi manada azaltacak çok daha fazla sayıda önlem var. bunları öğrenmek ve uygulamaya başlamak için yarının suyu sosyal medya hesabını takip edebilirsiniz.

finish’in en yeni projesi finish su endeksi’ni takip edebilirsiniz. endekse bakıp suyun mevcut durumunu öğrenebilir ve endeksin yükselmesine siz de katkıda bulunabilirsiniz
    “finish su endeksi nedir?” derseniz, şuraya tıklayıp öğrenebilir ve haftalık güncellenen endeksi takip edebilirsiniz.
  • deniz kenarındaki şehirler de her evde 2 su hattı olmalı. 1. barajdan gelen tatlı su 2.arıtılmış deniz suyu, tuvalet sifonları için 2.su hattı kullanılmalı.

eğer çok maliyetli olmayacaksa deniz suyu tuzundan ne kadar arındırılabiliyorsa arındırılmalı ve duş bulaşık içinde deniz suyu kullanılmalı.

2.ise dağlara belirli teknolojilerle (yağmur bombası gibi) kar ve yağmurun daha çok yağması sağlanmalı.
  • yoğuşmalı kombinin su giderinin hortumunu çıkarttım, ucunu bir kovaya koydum. haftada 1 kova su birikiyor. bu suyu klozette her işediğimizde sifonu çekmek yerine kullanıyoruz.
    vaktim varsa çamaşır ve bulaşık makinelerini ekonomik modda çalıştırmaya gayret ediyorum.
    duşa girerken ısınması için açtığım suyu da yine bir kovada biriktiriyorum. temizlikte bu suyu kullanıyorum.
    bulaşığı elde yıkayacaksam ısınması için musluktan akan suyu sürahide biriktirip çayda kahvede yemekte çorbada bunu kullanıyorum.
    işin maddi kısmı umrumda değil; su hayattır.
  • aman diyim makarna yaptığınız suyla çiçekleri falan sulamayın, çorba yapın, ya da ne bileyim biz az suyla yapıyoruz makarnayı da suyunu dökmüyoruz. o du sudan çok nişasta olduğu için çiçek dibinde küflenir ve böcek yapar ayrıca.

tasarruf istiyorsanız finish gibi kullandığından da fazla suyu kirleten déterjanlar kullanmayın! daha doğa dostu şeyler kullanın.

(bkz: 25 litre/@lancome x)

finishin de hem kendisi doğayı kirletir hem 25 litre gibi belgesellerle tüketiciyi suçlarken bir de makarna yaptığınız suyla çiçekleri sulamak gibi uydurma ve kötü tavsiyeler vermesi kalmıştı bu başlıkla onu da tamamlamış!
  • lavabodaki muslukların akış hızını azaltın. pek çok bataryanın alt bağlantı yerinin yakınında minik vanası vardır oradan kısın ki gereksiz derecede fazla akmasın. sadece el yüz yıkanan bir lavaboda suyun fazla akmasına gerek yoktur hatta elinizi daha güzel sabunlarsınız.
  • hayati öneme haiz önerilerdir. devletin bu önerilere ekşi sözlük nezdinde olmasa dahi mutlaka kulak vermesini diliyorum.
    olurda herhangi bir ekabircik burayı okuyorsa 30 yıl içinde su sıkıntısı çekecek ülkemizin bu sorununa mutlaka yatırım yapması gerekiyor, hadi bizi düşünmüyorsunuz anladık bari kendi torunlarınız ve yandaşlarınız için bunu yapında biz de bizim çocuklarımız da ucundan sebeplensin, artık bunu da söylemek zorunda kalıyor insan.

-bilinçsiz sulama ve yer altı sularının hunharca kullanılması (devlet bu konuda profesyonel tarımcılar yetiştirmeli, suların nasıl kullanılması gerektiği konusunda çiftçilerimize eğitimler vermeli. veriyor da olabilir o zaman sıkı bir şekilde denetlemeli)
    -çok suya ihtiyaç duyan belli başlı tarım ürünleri belirlenmeli, hesaplamalar yapılmalı ve bu ürünlerin üretimi türkiye'de yasaklanmalı ya da sınırlandırılmalı.
    -ailelerin ihtiyaç duyacağı standart su miktarı belirlenmeli, bu standartın üstünde su harcayanlara su faturası kol gibi gelmeli.
    -su havuzları, fışkiyeler, vs... gereksiz bir çok şey yasaklanmalı.
    -kamu spotları oluşturulmalı, gündelik su tüketiminde yapılan israflara ilişkin güçlü kamu spotları yapılmalı, kampanyalar düzenlenmeli ve bu sorun her daim güncel tutulmalıdır.

öneriler naçizane önerilerimdir, tedbirlerin kapsamı konusunda uzmanlığım yok ancak şunu biliyorum ki, su kaynaklarımız konusunda gerekli çalışmalara bir an önce başlamazsak sonumuz hiç iyi görünmüyor, doğalgaz bulup su ithal etmeye başlarız aman diyim.
  • soğuk suyla duş almak. neden mi? sıcak suyla duş alırken musluğu açtıktan sonra sıcak su yaklaşık 2 dakikada geliyor. vücudunu ovalarken tekrar su ayarı yapmamak için musluk açık kalıyor. bu şekilde de yaklaşık 3-4 dakika su boşa akıyor.
    oysa direk soğuk suyla duş alınsa sıcak suyun gelmesi beklenmeyecek. vücut ovalanırken su ayarı yapmaya gerek kalmayacağından musluk kapatılabilecek.
    sonuç olarak soğuk suyla duş alındığında ortalama 5 dakika musluklardan boşa su akmamış olacak.
  • ben evde yaptıklarımı yazayım şunu da yapabilirsin diye eklemek isteyenler yeşillendirebilirler.

mutfaktan başlayalım

-bütün bulaşıklar makinaya konuyor ve konmadan önce peçete ile siliniyor.
    -bazen su tuttuğum da oluyor onda da minimum miktarda ve en kısa sürede yapmaya çalışıyorum.
    -her su/çay içişim için ayrı bardak almak yerine o çay ve suya ait birer bardak kullanıyorum (bardağı da temiz kullanırsanız sıkıntı yaşamazsınız, birçok insan ağzında yemek artığıyla bardaktan su içiyor, hem görsel olarak kötü hem de bakterilere yuva oluyor).
    -gereksiz bulaşıklardan kaçınıyorum olabildiğince.
    -arta kalan su mutlaka çiçeklere ya da bitkilere gidiyor.
    -pek alakası yok ama yağları da şişede biriktiriyorum sonuçta doğaya zarar vermesin.
    -makarna suyuna çorba gibi şeyler de yapıyorum.

banyo

-duş alacağım zaman önce lavaboda sıcak suyu açıp su ısınana kadar dişimi fırçalıyor ya da traş oluyorum sonra duşa giriyorum ve sıcak suyu beklememe gerek kalmıyor.
    -lavaboda su hiçbir zaman boşa akmıyor, her açılışında kullanılıyor.
    -sifon kısmı da kontrol edilebilir şekilde bizde, suyun akış hızı ve miktarını ayarlayabiliyorum böylece her zaman gerektiği kadar kullanılıyor.

evin her yerinde suyu her zaman olabildiğince az ve verimli kullanmaya çalışıyorum. hem içim rahat oluyor doğaya olan zararımı azalttığım için hem de ekonomik açıdan anlamsız giderim olmuyor.
  • bitkisel temizlik urunlerine gecmek en buyuk su tasarrufudur. en basitinden kimyasal icermeyen bulasik deterjanı, bitkisel camasir deterjani.

suyu kirleten tum kimyasal urunler yasaklanmali. afedersiniz sictigimiz boktan bile bio yakit elde edebiliyoruz, fakat suya karisan kimyasal atiklarin geri donusumu oldukca masrafli. bir de denizler boyutu var bu isin...
  • *ilk olarak sifonların içerisindeki mekanizmayı hazneye akacak suyu azaltacak şekilde ayarlayın. yarısına kadar dolsa yetiyor.

bir de 1 litrelik pet şişelerden içerisine koyduğunuzda inanılmaz bir tasarruf sağlanabiliyor.

sadece 1 litrelik şişeden hesaplarsak. 2 kişilik bir evde günde 10 kez sifon çekilse, 10 litre yapar. ayda 300 litre ve yılda 3600 litre yapar. 10 hane uygulasa 36 ton yapar.

*ikinci olarak musluk başlıklarına tasarruf sağlayan başlıklar takabilirsiniz.

*ve tabii ki musluğu tıraş ve diş fırçalama sırasında açık bırakmamak, bulaşıkları elde yıkamamak ve makinaya atarken de sudan geçirmemek gerekiyor.

*duş süreleri azaltılabilir. 1 dakika bile inanılmaz fark ediyor.

gelecekte çok sıkıntı çekeceğimiz aşikar. bunu da elimize yüzümüze bulaştırmayalım.

biraz dikkat etsek yeter.

bitiş notu: yere çöp atmayın ve lütfen çöplerinizi ayırabiliyorsanız ayırıp atın.