şükela:  tümü | bugün
 • din dersinde öğrendiğimiz ilk dualardan, namazın ilk duası, sadece cenaze namazında okunan "ve celle senâüke" kısmını ezberlemek zorunda olmayışımız bizi o kadar sevindirirdi ki..
 • sübhaneke allahümme ve bihamdik. ve tabareke'smük. ve teala ceddük. ve celle senaüke. ve la ilahe gayruk.

  türkçesi,
  allah'ım seni eksik sıfatlardan uzak bilirim. seni daima överim. senin ismin yücedir. senin övgün yücedir. ve senden başka tanrı yoktur.
 • yaz tatillerinde kuran öğrenmek amacıyla gidilen camileri, halı kokusunu, boyuna asılan cüz çantasını, kafaya geçirilmiş eğreti takke ve başörtülerini anımsatan ilk ezber duası. çağrışımları oldukça zengindir.
 • coverı bile yapılan dua**...
 • (bkz: subhaneke)
 • "süphaneke sümbül teke, anan keçi baban teke" duasının resmi başlığı.
 • çocukları çok seven dua.
 • en çok çocuk diline yakışan duadır bu dua.okul tatile girmiş, 2 hafta mahallenin en belalı yerlerinde bilye,gazoz kapagı,kibrit oynandıktan sonra, baba tarafından oyun alanlarında cocuk serseri olmasın,dinini,peygamberini öğrensin diye verilen hoca mektebinde ilk öğrenilen duadır.ve anneye ilk ezbere okunan duadır.annenin gözlerinizden opmesine vesile olan duadır.

  ilk önce korka korka gidersiniz hocaya.çünkü hocalar çatık kaşlı ve upuzun sopaları olan,merhametsiz kişilerdir gözünüzde.küçücük,minnacıksınızdır zaten ve de korkuyorsunuzdur.gitmek istediginiz hocayı seçmek isteriniz,çünkü çocuklar arasında trend hocalar olur,az döven,derslerde fıkra anlatan hatta çocukla çocuk olup teneffüslerde uzun eşek oynayan.ve bunun karsısında disiplinden ödün vermeyen,gerektiginde falakaya yatıran,yüzü gülmez hocalar.siz doğal olarak ilkini seçersiniz ama disiplin aşığı baba ikinciyi seçer.oğlum serseri olmasın ufak ufak gitsin gelsin kısa sürede kurana geçsin diye düşünür.ve siz de ister istemez boynunuz kıldan ince o hocaya gidersiniz.ezberleyemediginiz dua için bi kaç defa darp edildikten sonra kaçma planları geliştirirsiniz.* bir kaç defa denenmiş basarısız eylemden sonra gözünüzü karartıp babaya da resti çektikten sonra istediginiz hocaya gidersiniz sonunda.
  bu hayatınızdaki ilk nazlı restinizdir**
  çünkü arkadaslarınız da o hocaya gidiyordur,atarabacı sası mustafanın torunu murat,alamancı mehmet amcanın şişman oğlu ali,vs..
  korkak adımlardan sonra hoca mektebine varırsınız.ilk önce uzun ince tahrtadan paslı çivilerle birbirine tutturulmuş sıralar gözünüze çarpar kömürlükten bozma mektepte.kuran ve cüz okuyanlar o sıraya dahil olup,diğer,sure,dua okuyanlar ise köşedeki çocuk yıgını sınıfına girerdi.o dönemde acaip karizmatik bir seydi sıranın öteki tarafında kuran ve cüz okumak.ilk önce allah kaç?kimin ümmetisin? sorularına verilecek cevapları öğrendikten sonra sıra ilk duaya gelirdi,subhanekeye.

  hoca kuran ve cuz okuyanları okuttuktan sonra,sesli bir biçimde hedef kitlesi ;6-12 yas olan; hocadan çıktıktan sonra yapacagı mahalle maçını hayal eden küçük erkek çocuklar,annesinin tülbentini* takan minik kız çocukları olan yıgına dönerek sesli bir biçimde heceleye heceleye okumaya baslardı;
  hoca:subhaneke
  çocuklar:subhanekeee
  h:allahumme
  ç:allaahümmeeee
  h:ve bi hamdik
  ç:vebi gamdikkk
  h:vetebare kesmuk
  ç:vetebare keskukk
  h:veteala ceddük
  ç:veteala cettükk
  h:vela ilahe gayruk
  ç:vela ilahe guyruk

  hep beraber güle oynaya bağrış çığrıştan sonra günün anlam ve önemine binaen kurana geçenler,yada cüze yeni başlayanlar gofret,bisküvi dağıtırdı.hayatımda yedigim en güzel bisküvi,kek,gofret o zamanlara tekabul eder.hocadan cıktıktan sonra ise bir çingene çocuk sürüsüne takılıp ya da toz toprak içindeki sahaya gidip bilye oynarken,top oynarken hayatı öğrenirdik.
  (bkz: hey gidi günler)
 • duanın sonunda bir "ve lâ ilâhe gayrük" vardır ki şiir okuyan çocuklar şiirin sonunda nasıl salıverirse bu duanın sonunda da burası öyle salınır. velaaaailaaagayruk. (hızlı ve kısık sesle)

  (bkz: din dersinde subhanekeyi ve celle senaukeli okumak)
 • çocukken okumaktan en çok zevk aldığım duadır.tekerleme gibi, eğlenceli dua.