• sırpça veya boşnakça'da kuru et manasına gelen kelime..
  • pendik te boşnak mahallesi olan sapanbağları ndan alınabilecek dünyadaki en güzel tad. yanında bira olunca değmeyin keyfime.
  • air bosna havayollarının küçük, yavaş ve pervaneli uçaklarında pavlakalı sandviç arasında ikram edilen, daha bosna'ya varmadan bosna tatlarının ipuçlarını veren kurutulmuş ettir.

suho meso iste kurutularak imal edilir.

is deyince bir de akla travnik'in meşhur isli peyniri gelir o da ayrıdır...
  • boşnakların bulunduğu şehirlerden temin edilebilecek, iste kurutulmuş çiğ et olması sebebiyle herkesin damak zevkine uymamakla birlikte, şahsen bayıldığım, tek başına aperatif olarak yenilebileceği gibi, çeşitli yemeklere* katılarak da tüketilebilen harika yiyecek.
    bunun gibi bir başka lezzet için ise (bkz: soka)
  • (bkz: kuru et)
  • bosna mutfağından bir güzide tat. kuru et olarak da bilinir. tütsülenerek kurutulur. ağaç kokar, is kokar. o kokuya, o tada kurban olunur. (bkz: bak şimdi canım çekti)
  • rakının nasıl peyniri varsa sljivovica'nın da suho meso'su vardır. ayrıca türlü balkan içkilerine meze olmak yanında, toprak güveçte pişirilmiş acılı bir kuru fasulyeye de pek yakışır.
  • meşe koruyla tütsülenir.
  • yapımı da zormuş baya;

"nasıl yapardı?" diye sordum,
    "etleri -üst kolunu tutarak, afedersin böyle uzun uzun çıkartıp fıçının içinde kaba tuza basıyorsun. 2 ay öyle tuzun içinde bekliyor, suları fıçıdan akıyor. sonra çıkartıp, yıkamadan kapalı bir odaya tavana asıyoruz. ocakta meşe odunuyla büyük ateş yakılıp köz olunca altına çekiyoruz, ateşin harıyla etler kuruyor" dedi
    "bir günde mi kuruyor?" diye sordum
    "yok canım, bir ay falan sürüyor. her gün ateş yakılıyor" dedi
    "kaç kilo et için yapılıyor bu kadar iş?" dedim
    "bir dana işte, 400 kilo et çıkıyor" dedi

http://benbugunbunuogrendim.blogspot.com/…meso.html
  • ah ah hayatın tadıdır. burada yapılanlar yugoslavya*'da yapılanlar kadar iyi olmaz ama gene de idare eder. almak isteyenlerin istanbul'da anadolu yakasında pendik'e, avrupa yakasında yıldırım mahallesine gitmesi tavsiye edilir.
hesabın var mı? giriş yap