şükela:  tümü | bugün
 • şu an için yapılacak en akıllı hareket.

  baksanıza başbakanımız suriyeliler için ne demiş:

  zulme rıza zulümdür. buna ‘evet’ diyemezsiniz. halkı terörist olarak görüyorlar. beşar’ın yaklaşımıyla konuştuklarını söyledim. ‘ufacık bir çocuk, bebe terörist olur mu?’ dedim. bu düşünce bizim dini değerlerimizle çatışır. buna nasıl terörist dersiniz. bunlar halk. halkın olduğu sokakta tankın ne işi var?

  valla biz türk vatandaşları olarak ankara'da protestolarda, 1 mayıs'ta taksim'de, uludere'de, pozantı'da, hopa'da dayak yiyip ölürken, van'da soğuktan donarken gıkı çıkmayan başbakanımız o zaman belki bizi sever de korur?
 • green card 'dan bile fazla fayda getirecektir.
 • sistemdeki bug gercekten.

  once suriye vatandasi olup, turkiye'ye siginmaci olarak geri geldikten sonra tekrar turkiye cumhuriyeti vatandasi oluyoruz; ardindan toki evleri, sinavsiz universite gibi pek cok nimetten yararlanabilirsiniz.
 • ben düşünmeye başladım. devlet ev de verecek.
 • -suriye vatandasligina geç
  -ulkemde savas var deyip türkiye'ye dön
  -kacabilirsen avrupa'ya kac (diploma da var, nitelikli suriyelisin sonucta)
  -kacamazsan gelsin türkiye vatandasligi, gelsin toki evleri.
  (bu arada suriye vatandasligina gectikten sonra kendini türk vatandasligindan attirabilirsen türkiye'ye de iade edilmeyecegin icin avrupa'da yasamina devam edersin)
  ardindan gelsin oturma+calisma izni. git bi avrupali ile evlen, gelsin vatandaslik.
  avrupa birligi vatandasligini aldiktan sonra turkiye'ye de rahat rahat girersin.
  azcik disini sık.

  not: bu entry cok buyuk bilgi yanlisliklari ve agir sacmalamalar iceriyor olabilir.
 • şartlarını, metodolojisini merak ettiğim aktivite.

  gelecek ev sahibeliği ve sosyal imkanlarla kafamda belirlediğim 50 yaşındaki ege köyüne yerleşme hayallerim nerden baksan 40'a taşınır. tc benden iyi sığınmacı mı bulacak?
 • duyduğuma göre, suriye vatandaşı olursanız, türkiye'de müthiş ayrıcalıklara sahip olabiliyormuşsunuz. mesela; ülkede normalde sınavla falan uğraşıyor kendi halkı, bi üniversiteye falan yerleşmek için. sizde eğer suriye vatandaşlığı varsa, hemen alıyorlar, kontenjanlarını kendi vatandaşıyla doldurmak yerine, önce suriye vatandaşına ayrıcalık sağlıyorlarmış.

  ayrıca sığınacak ev, işsizlik maaşı falan ohooo. hiçbir şey yapmanıza gerek yok, türkiye vatandaşı olmayın yeter sadece türkiye'de, çok rahat götünüzün keyfinde yaşayabilirsiniz.

  haa, bi de mesela amerikan vatandaşı falansanız, hiç bir niteliğiniz yoksa, tek bildiğiniz şey ana diliniz olan ingilizce ise de süpersiniz. ülkedeki bütün hayatını okuyup, öğretmen olmaya adamış türk vatandaşlarından önde olmanız kaçınılmazdır. hatta çok efsane maaşlar duydum lan, 4000-5000'den falan başlıyorlar.

  bence geçmeyi bi düşünün derim.