ssancak

  • 310
  • 2
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

8 ağustos 2016 pegasus havayolları rezaleti

1. rezalet falan degildir. bilindigi uzere pegasus cam kenarlarini ve on sira koltuklar belirli bir ucret karsiliginda satmaktadir ve bunu icin odeme yapmis bir kisi bu hakkindan vazgecmeme hakkina sahiptir.

2. almis oldugu bilet yolcuya kismi bir hayat sigortasi garanti eder; ancak olasi bir kaza veya kirim durumunda yolcu baska bir koltukta oturuyorsa, sigorta sirketleri bu tip yolculara odeme yapmaktan kacinirlar. sonucta bilet uzerinde taahhut edilen (veya kabin amirinin manifestosunda farkli gorunen) bir koltuga keyfi oturmasi bu tip sonuclar dogurur. (#60492219)

3. commander kaptan emniyetini etkileyen bir hususta istedigi yolculari ucaktan indirme/ucusa kabul etmeme hakkina sahiptir ve polis esliginde yolcuyu ucaktan indirebilir.

4. bu entry cocugun durumu hakkinda yazilmamis olup; kaptan bu durumda kendisinden beklenen insitayifleri yerine getirmesi ve koltuk degistirme konusu hakkinda yazilmistir.

edit: eğer check-in sırasında belirli bir koltuk seçmez iseniz sistem size otomatik bir koltuk atar (ayni pnr içinde de olsa bazen yan yana değil, ancak yakin koltuklar olacak sekilde verebilir). bu da neden farklı koltuklarda oturduklarını açıklıyor.

eğer uçuştan 72 saat (bazı şirketlerde 48 saat) önceden özel yolcu talebinde (ssr request) bulunulmaz ise şirket nereden bilebilir yolcunun durumunu.

pegasus ile herhangi bir bağım yok ama uçuşa kadar çocuğunun durumunu bilmesine ve defalarca uçmuş olmasına rağmen hicbir halt yapmayan kadın için pegasusu aşağılamak tam manasıyla adiliktir. 1a koltuğundaki yolcu hakli olarak koltuğunu değiştirmeyi kabul etmemis bu kadar basit.

devamını okuyayım »
24.08.2016 11:51