şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aklı yerinde olan her suriyeli'nin yapacağı makul davranıştır. sonuçta bu savaş düşmana karşı değil kendisine karşıdır.
    empati kurabilmek için şöyle bir varsayımda bulunsak;

ülkemizde bir iç savaş çıksa; sebebi ya suriye'de olduğu gibi mezhep kökenli siyasal sorunlar olsa ya da bizim daha yakın olduğumuz haliyle iktidar yanlıları ve karşıtları arasında olsa kimle kim savaşacaktır?

eve tadilata gelen usta bir tarafta diğer tarafta ben mi?
    üst çapraz komşuma karşı ben mi?
    her gün selamlaştığımız köyden gelen sütü benle paylaşsan amcaya karşı ben mi?
    dün birlikte maç izlediğimiz adama karşı ben mi?
    siyasi görüşlerimiz zıt olan akrabama karşı ben mi?
    dolmuşta para üstünü uzatan gence karşı ben mi?
    kime karşı olacak bu savaş? düşmanla savaşmaktan kaçanı kalleş sayan bir kültürün evladıyız. tamam ama suriye'deki savaşta düşman kim?

suriyelilerin düşmanı yok, abd, rusya ve benzeri diğer siyasi güçler mücadele ediyor, gücü, sağlığı ve aklı olan herkes de oradan kaçıyor. durum bundan ibaret..

bir sorun varsa, sorun plajlarda güneşlenen suriyelide değil onları topluma ve sisteme entegre etme konusunda yetersiz kalan politikalarda ve bu politikaları üretmesi gerekenlerde aramak gerek.
  • suriye iç savaşının taraflarının büyük oranda suriyeli olmadığıni bilmeyen cahillerin mantıklı bulduğu olay. savaş durumunda vatanı terk etmek vatan hainliğidir. insanı nedenlerle korkuyoruz vs diyerek kaçabilirsiniz ama artık o vatan sizin değildir. vatansızsinizdir.
  • suriye iç savaşında her birinin farklı dış destekleri olan 3 ana grup vardır. suriye rejimi, özgür suriye ordusu (muhalifler) ve işid. bunların herhangi birine taraf olmamayı seçmek saygı duyulacak davranıştır. her şeyden öte savaşa karşı olduğu için, savaşmama kararı verdiği için, kendi canını ve ailesini kurtarmak için ülkesinden kaçmışlardır.
  • suriye'deki iç savaşın ana nedeni büyük oranda mezhep olmakla birlikte, etnik ve siyasi kökleri de vardır. savaşın başlangıcı esad rejimi'ne karşı başlayan ayaklanmalardır. savaş büyüdüğünde farklı ülkelerden gelen milisler de savaşa dahil olsa da birbirlerini öldürenler yine büyük oranda suriyelilerdir.
    türkiye'de ışid militanı olarak yakalanan adamların çoğu türk olduğu gibi oradaki ışid militanları da büyük oranda suriye vatandaşıdır. olaya müdeahil olan abd, rusya, koalisyon güçleri ve iran tabii ki maşa kullanmaktadırlar. suriyeli rejim yanlıları, karşıtları, suriyeli kürtler, oluşan güç boşluğunu doldurmuş ışid ve diğer çeşitli milis grupları savaşın aktörleridir. aşağıdaki linkte taraflar güzel özetlenmiştir.

(bkz: https://www.dw.com/…kime-karşı-savaşıyor/a-19011631)