• memleketi afganistan ve pakistan'a çeviren şerefsizleri o palalar ile doğrasalar keşke. % 50'nin puştluğunu diğer %50 çekiyor. bu nasıl iş lan?

ben mi amerikan ve arabistan gazına gelip karıştırdım suriye'yi? kim karıştırdıysa o sarayında ağırlasın.
  • bursada suriyeli biri akp'den milletvekili adayı yapılmıştı değil mi?

e sen adamlara vekillik vermeye kalkarsan olacağı budur.
  • suriyelileri ülkeye sokan ak parti.
    suriyelilerin gitmesini istemeyen ak parti.
    suriyelilere para veren ak parti.

rte bursa seçim sonuçlarına göre %55 aldı.

su veren itfaiye hikayesini biliyorsunuz siz!
  • bu çok yazık olan sığınmacı kardeşlerimiz, canlarımız, ciğerlerimiz bursa’da kahvehane basıp palayla adam yaralıyolar artık. emeği geçen herkesin amk. link
  • bursa halkını kınıyorum. savaştan kaçan suriyeli kardeşlerimizi dışlarsanız olacağı bu. o satırlı suriyeli kardeşimizi evimde beslemek isterim bir süre.
  • hiç üzülmeyin yazanlara artık sinir olmaya başlıyorum. yok akp'ye oy verenlere müstehak falan deme ile bu işler olmuyor. o ilçenin tamamında %36 millet ittifakına oy veren insan vardı, %56 cumhur ittifakına oy çıktı diye komple bu insanlarımıza beter olsun demenin mantığı hiç yoktur. sonra niye muhalefet oy sayısını çoğaltamıyor. işte sizler böyle kendi oy verenlerinizi bile kıracak işler yaptığınız için olabilir mi acaba.

çarşamba taraflarında uzun zamandır böyle olayların başlaması bekleniyordu, suriyeliler kalabalıklaştıkça daha da gerçek güçlerini göstermeye başladılar ama güvenlik güçleri akp'nin suriyeli göçmen politikası gereği hep gözünü yummayı seçti. bu olaylardan daha çok yaşanacak, zamanında inegölde kürt vatandaşlarımız ile o yörenin insanı arasında husumet olmuş ve sonunda oradan kürtlerin başka bir yere taşınması ile çözüm bulunabilmişti.

bir gün suriyeli göçmenlere karşı bu ülkede büyük bir nefret ile beraber çok kötü şeyler olacak. bunun tek sorumlusu ise hükümet ve güvenlik güçleri olacak. çünkü türk insanı gariptir, son raddeye kadar hiçbir şey yapmaz ama sonunda da masum-suçlu demeden olaylar çok kötü yerlere gider. benim tahminim ise suriyeli sorununun halk tarafından çözümlenmeye başlanacağı yer altıparmak-çarşamba taraflarında olacak. o semtin insanları değil ama bursalılar bir gün tüm suriyelileri orada yaşayamayacak hale getirecek. hükümet en yakın zamanda önlemini almalı ve kontrolsüz göçü durdurmalı yoksa yüzyıl sonra suriyeli soykırımı diye bir sorunumuz daha yaşanacak gibi duruyor.
  • doğup büyüdüğüm semtte yaşanan olaydır.
    bir iki günde olmadı gelişmedi bu olaylar. yaşananların tek bir sorumlusu yok. şu anda suriyeliler hedef gösteriliyor ki haklı olduklarını iddia etmiyorum. fakat milliyetçiliğin başladığı yerde gözler köreliyor. gidişat hiç hayırlı değil.

zamanında şehrin en gözde olan yeri altıparmak, merinos ve çarşamba bölgesi yıllar içinde büyük değişim gösterdi. merinos fabrikasının kapatılması ilk adımdı. merinos evlerinin el değiştirmesine yol açtı. altıparmak caddesi mağazaları tek seçenek iken, açılan alışveriş merkezleri ile bu mağazalar rekabet edemez hale geldi. eski akademi bu semtteydi. görükle kampüsü tüm öğrencileri aldı götürdü. eskiden sermayeyi çeken bölge, sermayesini kaybetmeye başladı. bu aşamada şehir batıya doğru genişlediği için kooperatifler vasıtasıyla bu bölge büyük göç verdi.

ilk aşamada semtte boşalan evlere, eski ev sahiplerinin kooperatif borçlarının ödenebilmesi için, kim olursa kabul edildi. bölge 2000'li yılların başında fuhuş merkezi oldu. ardından inşaat sektörünün hızlanması ile son kalan yerlilerin bölgeyi terk etmesini sağladı. yeni alınan evlerin konut kredisini fonlamak amacıyla evlerin kime kiralandığına hiç bakılmadı.

son olarak suriyeliler semtin yeni sakinleri oldular. 60'lı yıllardan itibaren inşa edilen eski apartmanlarda farklı farklı gruplar konaklıyor. örneğin bizim yıllardır kimsenin yaşamadığı hatta yaşayamayacağı bodrum katında 10 civarı genç suriyeli erkek ikamet ediyor. bir çok ev bu şekilde. dolayısı ile bu evlerde yaşayan insanların evlerinde vakit geçirmelerini bekleyemezsiniz. sosyal hayat inanılmaz canlandı çünkü insanlar evlerinde kalmak yerine kahvelere, restoranlara akın ediyor. yaşam tarzları yerlilerden çok farklı ve geceleri sokakta büyük bir gürültü oluşuyor. işçi kenti olan bursa'nın özellikle gelir seviyesi düşük kentinde yaşayan ve genelde vardiyalı çalışan insanlara işkence gibi bir durumdur.

suriyelilerin varlıklı olanlarının durumu daha iyi. yıllardır atıl durumda olan dükkanların hepsini kiraladılar. çocukken alışveriş yaptığımız esnaf dükkanları yerlerini hızla bim, a101 gibi marketlere bırakırken, suriyeliler kendi marketlerini, restoranlarını açtılar. 7-8 tane kuyumcu açıldığı söyleniyor bu semtte. iyi şartlarda evleri olmadığı için fast food tarzı sağlıksız gıda ile besleniyorlar. suriyeliler, suriyelilerin mekanlarından alışveriş yapıyor. şartları diğerlerine göre çok iyi ve klasik emperyalist duruş sergilenerek, suriyelileri ezerek sermayelerine sermaye katıyorlar.

okullar en kötü durumda olanları. altıparmak fethi açan çiçek ilköğretim okulu zamanının en prestijli okulu iken, şimdi bir imam hatip orta okulu. ilk okul öğrencileri merinos'a ve istiklal'e gidiyorlar. en büyük problem, aynı derste eğitim görmek zorunda kalan suriyeli ve türk öğrenciler. suriyeliler dil bilmiyorlar ve bu tüm sınıfın performansını, öğrenme kapasitesini etkiliyor. komşumuzun oğlunun daha ilkokul birinci sınıfta suriyeli öğrenciler sebebiyle okula gitmek istemediğini dinledim. "anlamıyorlar" diyordu.

bu bölge için hiç bir kamu kurumunun çalıştığı düşünmüyorum. denetleyici olması gereken kurumlar üç maymunu oynuyorlar. osmangazi belediyesi zabıtası bir kaç kere belediye başkanı ile gelip denetlermiş gibi davrandı. medyaya servis edilecek, haberleştirilecek ziyaret dışında gelip inceleme yaptıklarına inanmıyorum.* zaten zabıtanın merinos hizmet binası önü akşam sekizde orospuların müşteri beklediği alana dönüştü. ha başkana sorarsanız "suriyelilerin gelmesiyle altıparmak ve çarşamba'da aile ortamı oluştu." *

ramazan boyunca her gece gürültü kavgası yapıldı. milliyetçilik oynayan bazı yerli abilerimiz, atletleri ile balkondan sarkarak ana avrat küfür etti. ancak bir yetkili de kalkıp çıkıp suriyelilere uyarıda bulunmadı. yerlilerin bu konuda ki gazını almadı. entegrasyona adına bir şey yapılmıyor. dil eğitimi umurlarında değil. kültürleri bizden çok farklı. kadınları evlerde hapis gibi. sokağa çıktıklarında yaşadıkları korkuyu anlayabilirsiniz. bu korku daha sonra "yeter artık" tavrı ile umursamazlığa dönüşüyor. bu ve bunun gibi bir çok olumsuz duruma bir çare olacak hiçbir şey yapılmıyor.

dün akşamki olaylarda ayaklanan yerliler, güya ilçe emniyet müdürüne uyarıda bulunmuşlar: "eğer herkes evine gitmezse daha büyük olaylar olacak!" diye. duyunca gülmekten başka bir şey yapamadım.
  • bursa'yı bilenler bilir. altıparmak / çarşamba bölgesi artık suriyelilerden geçilmiyor. mahalle sakinlerinden dükkanların tabelalarına kadar her yer suriyeli ve arapça istilasına uğramış durumda.

dün akşam, kıraathaneye baskın yaptıkları iddia edilen bir grup suriyeli 3 kişiyi pala ile yaraladı, sonrasında 500 kişiyle toplanan vatandaşlar suriyelilere saldırdı.

yaralanan şahıslar hastaneye kaldırılırken, mahalleliler ise toplanarak suriyelileri protesto edip, dükkanlarının camlarını kırdı.

suriyelilerin bu rahatlığından kaynaklı, işlerin buraya varacağı barizdi. bu iş böyle nereye kadar sürecek bilmiyorum ama bunlar yüzünden insanların huzuru kaçtı, çatışmalar yaşanıp duruyor.

sonumuz hayrolsun.

bu da haberin videosu ve detayları
  • (bkz: svihs)
  • maşallah maşallah. gün geçmiyor ki ümmetin kardeşliği yeni bir olaya imza atmasın. durmak yok, yola de vam.

"bursa'da kıraathaneyi basan bir grup suriyeli, 3 kişiyi pala ile yaraladı. olayın ardından mahalleli olay yerinde bulunan suriyelilere ait dükkanların camlarını kırdı."

içişleri bakanlığı da harekete geçmeli ve suriyeli kardeşlerimize ait dükkanların camlarını kıran saygısızları gözaltına alınıp, tutuklatmalıdır. ümmete saygısızlık kabul edilemez.

edit: olayın daha yakın çekim videosunu izlemek isteyenler için link burada.
hesabın var mı? giriş yap