aynı isimde "süt (film)" başlığı da var
534 entry daha
  • dr. murat kınıkoğlu, bilinenin aksine sütün (insan sütü değil tabi hayvan sütü) sağlıklı bir besin olmadığını ifade etmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=sjvbkocccui

süt ve süt ürünleri bir süredir tüketmiyorum şahsen ve kendimi çok daha iyi hissediyorum.

belki de insanoğlu, kendi annesinin sütü dışında başka bir canlının sütünü içmemeli? bunu hiç düşündünüz mü? neden kendiniz denemiyorsunuz? şöyle 1 ay süt ürünlerini kesin ve bir bakın bakalım, kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

buradaki sorun anladığım kadarıyla şu. mesela inekten süt alıyoruz değil mi? e iyi de inek o sütü yavrusu için. insan organizması için uygun değil ki? anne sütü iç, sıkıntı yok ama hayvan sütü bize pek iyi gelmiyor olabilir, özellikle laktoz intoleransı gibi gıda alerjisi olan insanlara.

peki o zaman neden her yerde süt ve yoğurdun sağlıklı olduğuna dair reklamlar görüyoruz? yoksa yoksaaa, evet maalesef endüstriiii!
    50'li yıllarda da sigara reklamlarında doktorlar oynuyordu. besin endüstrisi çok acımasız arkadaş.

not: aynı entry'i üşenmeden sırasıyla peynir ve yoğurt başlıklarında da paylaştım.
  • elinizdeki fazla sütü değerlendirmenin en tatlı ve pratik yollarından biri de sütlaç yapmaktır. hem de nişasta veya un koymadan, sadece 1 su bardağı pirinç, 1 litre süt ve 1 su bardağı şeker ile. tarifine geçecek olursak da öncelikle pirinci yıkıyor ve 3 sb sıcak su eşliğinde, yumuşayıp suyunu çekene kadar pişiriyoruz. sonrasında ise sütü ilave ediyoruz. kaynamaya başlayınca da şekeri ve isteğe göre de vanilyayı ekliyoruz (bu arada dileyen şekerini daha az da koyabilir tabii). ilk başta kıvam almayacakmış gibi dursa da yaklaşık bir yarım saat kadar sonra koyulaşmış oluyor. en önemli kısmı ise başında beklemek ve karıştırmayı ihmal etmemek, çünkü taşma ya da dibini tutma ihtimali olabiliyor.

tarçın en sevdiğim baharattır ama sütlacın o kar gibi bembeyaz halini çok sevdiğim için şimdilik eklemek istemedim. bu vesileyle pişirenler ve yiyenler olursa şimdiden afiyetler dilerim.

görsel
hesabın var mı? giriş yap