şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: siyah)
  • norveçli black metal grubu vreid'in i krig albümünden mükemmel bir şarkıdır svart. şöyle sözlere sahip:
    no skal det være øve
    no kan de trampa godt
    på grava der du søve
    men fred det har du fått
    i gravas tronge kjellar
    er skamma ikkje kjent
    dei tapre folkefeller
    når neppe himmelen heller
    med nordlands regiment
    no skal dei vere øve
    ei grav blir trampa flat
    men ingen ukjent søv der
    ongen gløymt soldat
    nei, han som måtte falla
    har både bror og ven
    skjønt stum så kan han kalla
    skjønt død
    gå framfor alle som enno er igjen

du falne der du søve
    i heimjord eller hav
    din kamp er ikkje øve
    ditt offer eit krav
    dei leskar oss med trengsel
    ein dagleg eddiksvamp
    me er eit folk i fengsel
    men me er væpna lengsel
    me er eit folk i kamp
    nei, det er ikkje over
    den striden som du streid
    du falne der du søv
    den varer bittert ved
    ja, med og utan våpen
    med trassig tankes makt
    for bringa di står open
    og farger flammekåpa
    som blir om landet lagt
  • isveçli black metal grubudur. shining'ten bilinen christian larsson'un projesi. müzik ise vasat.

offical site
  • (bkz: you go girl)
  • sözlüğün bir okuru olarak eleştiri getirmem gerekirse, yazılarında ''özel'' ile ''genel'' arasındaki ayrımı yapamadığı belli olan yazar.

buna rağmen tacize karşı durup özel hayata saygı istiyor olması ise, çelişki yaratmaktan başka bir şeye yaramıyor. bu, kendi içinde haklı bir talep olsa bile.
  • entry silen birisi olduğumdan, bunu da silerim bir süre sonra.

ilk gözüme çarptığında, hasbelkader diyaloğa girersek feci kavga ederiz diye düşündüğüm yazardı.

lakin tersine fevkalade yapıcı, anlamaya çalışan, etiketlemelerden uzak bir yaklaşımı var. belki bunda benim de öylesi birisi olmamın payı vardır. bilemedim.
  • entrylerinde yersiz ironileri çok kullanan bir ekşi sözlük yazarı. bazen iyi konulara değindiği oluyor takip edilesi münasip kişi.
  • benim, mesajlaşmamızdan hiçbir şeyi genele taşımadığımı anlamamış ya da anlamak istememiş olup, "sözlüğün bir 'okur' u olarak eleştirmem gerekirse, 'yazılarında' 'özel' ile 'genel' arasındaki ayrımı yapamadığı belli
    olan yazar" yazmama rağmen gelip benim rumuz altımda atıp tutan "yazar."

bi' daha okusun bakalım, mesajlaşmamız değil de kendisinin sözlük'teki yazıları kastedilmiş olabilir mi acaba?

bunun bir özelliği filan yok. aramızdaki mesajlaşmadan, aramızdaki mesajlaşmaya özel olduğu, has olduğu iddia edilebilecek bir içerik yok...
    buradaki eleştiri, mesajda da kendisine yer edinmiş olabilir bu gayet doğal.
    netice itibariyle eleştirinin kendisi özel değil genel bir eleştiri çünkü.
    bunu ben buraya, tesadüfen kendisinin "yazılarına" maalesef denk gelmiş bir sözlük okuru olarak gayet tabii ki de yazabilirim. bu eleştirilerimi.

ne o, yoksa kendisi eleştiriye tahammül edemiyor mu da hemen gelip koşa koşa benim rumuzumun altına yazıvermiş, "özel bir konuşmayı taşımış" filan diye...

burada yazdıklarına dair eleştiri yöntemim başka, kendisine yazdıklarım başka... konu aynı olsa bile. özel ile genel ayrımını da bu belirliyor zaten.

kendisine yaptığımız yazışmaları buraya kopyalamış olsam, hadi özel ile genel ayrımını yapamamış olayım... ama öyle bi' durum da yok.

dolayısıyla kendi "değerli" vaktini başka şeylere harcasın, boşuna benimle uğraşmasın, yakalayamaz... kendine yazık eder...

gelip bir de, "insanlara pek de saygısı olmayan" filan yazmış...
    halbuki kendisine hak ettiği saygı gösterildi, bunu nereden çıkardı çözemedim... :)

"buna rağmen tacize karşı durup, özel hayata saygı istiyor olması ise çelişki
    yaratmaktan başka bir şeye yaramıyor. 'bu, en nihayetinde haklı bir talep olsa bile.' "

burada da sanırım "özel hayata saygı haklı bir talep olsa bile" yazmışım yukarıda di mi?

anlamayana anlatmak zordur ama, hakşinaslık nâmına deneyeyim:

özel hayatını ifşa edip diğer yandan özel hayatına saygı beklemek çelişkili bir tutumdur.
    gelip bunu kabullenememişsen bu senin baş etmen gereken bir şey, gelip de bu tutumunun yansıdığı yazılarını eleştirene taş atmayacaksın. atamazsın. atarsan lâfları da hak edersin.
    ha bak, kendi başına değerlendirildiğinde özel hayata saygı haklı bir taleptir. orası ayrı.

dolayısıyla benim hiçbir söylediğimden "taciz normaldir" gibi bir anlam çıkaramazsın, boşuna aranma... tekrar ediyorum, kendine yazık edersin :)

kaldı ki, "özel" diye bir kavram var. bırakalım da kişilerin cinsel tecrübeleri, bi' zahmet kendilerine kalsın.

"kendi tecrübelerini anlatan kadınlar, konuşan kadınlar" filan o tecrübelerini uluorta anlatmasınlar bi' zahmet, özel kavramına, insanda doğal olarak var olan çekinme duygusuna filan aykırı hareket etmesinler. "tabu yıkıyoruz" ayakları yapmasınlar, gitsinler bu paylaşımlarını doğru kişilerle yapsınlar. erkekler de öyle.

neyse...

insan anlamayınca ya da anlayamayınca, zorlayınca başka oluyor tabii... bari anlamadığı kadarıyla yazmasa...

öyle ya da böyle, hayat öğretir. :)

bu tiplerle zaman zaman karşılaştığım için şaşırmıyorum.

kendisine hak ettiği cevapları mesaj yoluyla vermiştim, onları buraya yazmayacağım elbet.

fakat bu da rumuzumun altına fütursuzca yazdığı yazılara cevap olsun.

daha da yazarsa kendisini umursayacağımı hiç sanmıyorum. :)

hadi güle güle.
  • :) anında, daha eleştirimden bir saat geçmeden nasıl da cevap yazmış, nasıl da tahammül edememiş... :)

bütün yazdıklarımdan da herhalde işine gelenleri çekip almış :)

yazdığı şeylere bir kez denk gelmem yeter, onları eleştirebilmem ve haklarında bir yargıya varabilmem için. bunu anlayamamış olması üzücü :)
    nitekim yazdığı şeyler o kadar üzerine düşünülesi şeyler değil.
    en fazla "yargılayamazsın"'deyip, bi' de bunu tireyle filan yazıp durur ancak :) izlenimlerimden sonra çoktan eleştirdim ve birtakım yargılara vardım bile.
    kaldı ki neyi var neyi yok okumadım merak etmesin; yüzeysel ve özel hayata dair olan ama artık ortak platforma yazıldığı için içinde bir özellik barındırmayan satırlarla benim işim olmaz.
    kaldı ki o satırlar, derin olsalardı da yine işim olmazdı. çünkü yine özele dairler fakat kamusal alana yazılmış olmaktan ötürü özelliklerini kaybetmişler.

burada bir kişiyi eleştirmiyor ve onun hakkında yargılara varmıyorum, kaldı ki istersem ona dair eleştirilerimi ve yargılarımı da belirtirim ama dediğim gibi: kişi olarak umurumda değil, değmez buna. değmeyeceği için umurumda değil.
    kendisinin üzerinden eleştirilen eylemleri var ve bu eylemlere sadece kendisinde rastlanmıyor, başkalarında da rastlanıyor.

kendisi, anonimlik arkasından sözlük gibi bir ortamda özeli yazmaktan çekinmeyenlerin arketipi olma ihtiyacında olabilir...
    lâkin bu arketip değil, bu arketipin gerçekleştirdiği eylemin/eylemlerin eleştirisi yapılıyor.

kendi gerçek kimliğiyle buraya yazsın bakalım özeli, o zaman asıl inandırıcı olur işte "ben istediğimi yazarım, istediğimi yaparım" davası... yoksa gerisi boş. bu, diğer benzerleri için de geçerli. özgürlük biraz da cesaret gerektirir, di mi ama? :)

şimdi buna gelip "kendimi kimseye kanıtlamak zorunda değilim ben" de diyebilir :) insan anlamak istemedikten sonra... neyse.

gelmiş bi' de hâlâ damarına basılmış gibi "istediğimi yazarım da yazarım" filan demiş... :)
    elinden klavyesi alınmış gibi :)
    en nihayetinde ne yazarsa yazsın ya da yazmasın, banane... :)
    benim kendisiyle işimin olmadığını anlamamış, hâlâ kendini ön plâna çıkarmaya çalışıyor sanırım.
    neyse ben bu anlamda yazacağımı yazdım, anlayan anlar.

öte yandan neyse ki özeli sözlük gibi ortamlarda yazmaktan çekinen kadınlar ve erkekler de var.
    özel ile genel ayrımını yapabildikleri için...
    sözlüğü okunası ve yazılası kılıyorlar.

ayrıca yeni yazılarını okumamı "teklif" etmiş, sözüm ona iğnelemeye çalışmış-ki
    hiçbir şekilde etki etmedi :)-ama yok; ister iğnelemeye çalışmış ister iğneleyememiş
    olsun...
    kendisine bu daveti için teşekkür etmekle beraber benim öyle yüzeysel şeylere ayıracak kadar boş vaktimin olmadığını belirtmeliyim. başkalarının "çok derin" ve "çok önemli" "tecrübelerine" ihtiyacımın olmadığını da...

umursayacağımı hiç "sanmıyorum" demiştim, demek ki henüz erkenmiş. rumuzunun altını daha da fazla meşgul etmek istemiyorum, zorlamazsa sevinirim...
    yüksek ihtimalle yazmam bundan sonra gerçi...

ha tabii kendisi sayesinde insanlar benim hakkımda nasıl birtakım yargılar edinebilecekse, kendisi hakkında da benim vasıtamla birtakım yargılar edinebilsinler isterim.

ne de olsa, bu insanlar ikimizin de yazdıklarına baktıklarında kimin eleştirilerinde ve yargılarında haklı olup olmadığı gayet tabii anlaşılacaktır.
    kimin özeli yazıp yazmadığı yani, ortaya çıkacaktır.
  • irdelenmesi gereken bir bunyeye sahip;

celiskili ve alingan tavirlariyla dikkat ceken sozluk bireyi.