• meksikada abartisiz her kosebasinda satilan, sokakta satilani cok daha makbul olan, tortilla´nin icine et (kiyilmis biftek*, domuz doneri*, kokorec*, dil*, etc.), salsa, sogan ve ki$ni$* otu koymak suretiyle hazirlanan yiyecek. icine genellikle limon da sikilir. kucuk veya buyuk ebattaki tortilladan yapilabilir. $ayet kucukse on - oniki adedi hap gibi atilir.
    marketlerde satilanlar zavalli amerikan urunleridir. yok taco shell yok bilmemne set diye de uyduruk isimleri vardir. harbi bi taconun tortillasi citir falan olmaz. ayrica da harbi bi taco yedigini ertesi gun motoru bozunca anlarsin.
  • türkiye’de hak ettiği değeri görmediğini düşündüğüm yemek. zaten yapılan yerlerde de inanılmaz pahalı olduğunu düşünüyorum çünkü boyutu bir hayli küçük zaten. buraya bir tarif bırakıyorum bana göre taco’nun en iyisi kendi yaptığımdır.
    taco kabuğu (metro marketten ya da macro marketten satın alabilirsiniz.)
    iç harç için
    kıyma
    1 adet soğan
    2 diş sarımsak
    kırmızı toz biber
    karabiber
    tuz
    1 dolu kaşık domates salçası
    3 yemek kaşığı ayçiçek yağı
    yağı koyduktan sonra salçayı kavuruyoruz ardından sarımsakları atıp 10-15 saniye çeviriyoruz fazla durursa yanar hemen ardından soğanları atıp iyice yumuşayana kadar kavurun ardından kıymayı da atıp 10-15 dakika daha kavurun en son kırmızı toz biber, karabiber ve tuzu attıktan sonra karıştırıp altını kapatın.
    taconun içinde olmazsa olmaz tabii ki cheddar ve marul var marulu ince ince kıyıp cheddarı rendeleyin ve en son üstüne koymak için üç adet sos tarifi vereceğim.
    kendime uyarlamalı salsa sos
    2 adet domates
    1 adet soğan
    1 adet lime
    1 demet maydanoz
    tuz
    domatesleri, soğanı ve maydanoz kıyıp üstüne lime’ı sıkıp biraz tuz ekliyoruz ve muhteşem bir salsa sos... yani bana göre:)
    kendime uyarlamalı guacamole sos
    2 diş sarımsak
    1 avokado
    1 adet lime
    biraz tuz
    guacamole’nin orijinal tarifinde tuz ve sarımsak kullanılmıyor ama ben inanılmaz yakıştırıyorum şiddetle tavsiye edilir. avokadoyu püre haline getirip ezdiğiniz 2 diş sarımsakla birleştirin ve lime’ı sıkıp tuzunu ekleyin ve guacamole hazır...
    kendime uyarlamalı ekşi krema sos
    yarım paket krema
    3 yemek kaşığı süzme yoğurt
    1 adet lime
    biraz tuz
    kremayı ve süzme yoğurdu homojen bir kıvama gelene kadar iyice karıştırın ardından lime’ı sıkıp biraz tuz ekleyip tekrar iyice karıştırın isteğe göre içine biraz lime’ın kabuğundan rendeleyebilirsiniz güzel bir tad katacaktır.
    her şey hazır olduğuna göre tacoyu hazırlamaya geçelim. taco kabuğunu 15 dakika 180 derece fırında ısıtmanız gerek bu arada paketin üstünde yazıyor ama ben defalarca kez unuttum aman dostlar siz unutmayın. fırınlanmış taconun en alt kısmına kıymalı harcı üstüne peyniri ardından marulu onun üstüne salsa sosu koyun. guacamole’yi ve ekşi kremayı tercihen üstüne de koyabilirsiniz ya da servis tabağına alıp batırarak da yiyebilirsiniz ben en üstün bir kısmına ekşi krema bir kısmına guacamole koyarak yemeyi seviyorum. şimdiden afiyet olsun, deneyenler beni yeşillendirse çok mutlu olurum.
  • durume benzeyen, ama lavas durmeyip*, malzemeyi kreple paket haline getirip sunan meksika yiyecegi. amerika'da ilk gunlerde ilac gibi gelmekte olup, fazla uzerine dusuldugunde mide bulantisi, bas donmesi ve erkek bunyede adet sancisi gibi semptomlari gorulmustur.
  • ucuz ve doyurucu meksika yemeği. 1 porsiyonda 4 küçük tortilla arasına koyulmuş tavuk döner eti (türkiye'deki dönerler gibi değildir bu et) ve tabağın kenarlarında 4 e bölünmüş yeşil limon bulabilirsiniz. meksika birası corona ve meksikalı arkadaş arturo ile harika gider. "baja!"
  • ankarada yemek için tunalı hilmi caddesindeki taco hut a gidebilirsiniz. geçen ilk defa yedim, tacosuz geçen yıllarıma acıdım.
  • güney abd eyaletlerinde,latino'lar tarafından kuku anlamında kullanılmaktadır.bundan habersiz, kuzey batıdaki cowboy state'lerde yol alırken sağda solda "taco time!" adlı fast food un görülmesiyle beraber yolculuk yaptığınız meksikalıları; "arrribbaa arribbaa ..andela andela yeppaaa!!" diye bir gülme krizine alır gider..
  • "parmaklarini yersin" ifadesinin en uygun oldugu yemek turu.
  • mısır unundan yapılan çıtır bir yufkaya salata, domates, kıyma, ketçap vs doldurulması sonucu oluşan ve gerçekten de parmak yedirten meksika yiyeceği
  • her gun yenince bikilan guzel aperatifler kategorisinden, yok mu bana bir lahmacun bir acili adana dedirten meksikali
hesabın var mı? giriş yap