• bugünlerde söyleyenin zengin olduğunu açık eden cümle.

soğan fiyatlarına bakıp bakıp;
    - iki ay önce arabayı satıp soğan alaydık, bu sene üç dönüm yer icarlayıp soğan ekeydik.
    diye gezen, hesaplayan adamlardan geçilmiyor ortalık. soğan/altın paritesinden bahseden var. "zenginler bile sadece cücüğünü yemiyormuş" diyesiler.

biz sabırla gelecek seneyi bekliyoruz, herkes soğan ekerse, seneye gerçekten sadece cücüğünü yiyebiliriz.
  • tarlaya ektim soğan dan başka sözlerini bilmiyorsanız, sonsuza dek sürebilecek bir şarkıdır. habire bu kısmı tekrar ede ede sıkılıncaya kadar söylersiniz.
  • tolga çandar tarafından chp 2011 seçim şarkılarından birine uyarlanan türkü.

tarlaya ektim soğan
    mahvetti bizi erdoğan

çiftçinin derdi bitmiyor
    ananı da al git diyor

mahsüller elde kaldı
    kahveler doldu taştı

mazota zam bitmiyor
    traktör yine gitmiyor

çiftçinin büktü belini
    kara çıkardı yüzünü

ne ekersen onu biçersin
    hadi canım anca gidersin.

oy niye oy istiye
    hangi yüzle oy istiye.

edit: şuradan dinlenebiliyor.
  • athena'nın klibinde gökhan özoğuz "boynunda iki lira" derken, ingiliz holiganlarının ve punkçıların en yaygın küfür işaretini yaparak ters v işareti göstermektedir.
  • athena'nin hayvan gaz cover'i, o albumun en iyisiydi belki de.
  • tarlaya ektim soğan, yarime aldım doğan şeklinde bir uyarlaması da bulunur
  • athena kavırı ile ayrı bir boyut kazanan karadeniz türküsü. athena 'nın bu parçaya çektikleri bir de klip vardı. çok az yayınlandı kanallarda. ama oldukça sağlam bir klipti.
  • şarkıyı yazan kişinin soğana nakarat bulmakta güçlük çektiğini düşünüyorum. doğan nakarat olarak iyi oturmuş ama ne alaka?
    doğan nadir bulunan bir kuş. nesli tükenmesin de gelsin benim soğanımı yesin dünden razıyım. ama zaten doğan etçildir, soğan yediği nerede görülmüş. te allam ya...
  • ben annemin türküsü diye bilirim bunu.

pek yarıcı ve siyasi bir versiyonu şuradan takip edilebilecek türkü: http://www.facebook.com/…eo.php?v=10150180338928606

özellikle "ananı da al git diyor" ve "oy niye oy istiye" kısımlarına bayıldım...

nedense ben "oy niye" kısmından sonra "kurabiye" demek istedim sözlük... allah müstehakınızı...

başka versiyon yapılacaksa şöyle olsun nakarat: "oy ni ye, ku ra bi ye". bak halen gülüyorum sözlük...
  • tarlaya ektim soğan (nakarat)
    bitmedi yedi doğan (nakarat)
    hep mi güzel oluyor (nakarat)
    senin anandan doğan
    oy niye hanım niye
    öldüm yar yar diye diye
    boynunda iki lira
    boynunda iki de lira
    biri al biri ver hediye
hesabın var mı? giriş yap