• gazetelerde günlük ya da haftalık olarak romanların bölümler halinde yayınlanması.
    sözgelimi, melih cevdet anday'ın bütün romanları önce tefrika edilmiştir, sonra kitaplaştırılmıştır. o yüzden de bir kitabında, gazeteden aktarma olduğu için, romanın bir yerinde okur yorumlarından da dem vurmuştur.
  • iki aylık sohbet muhabbet dergisiymiş. içinde öykü, şiir, söyleşi, tiyatro, sinema falan fistan var. üçüncü sayısı çıkmış bile. ben temmuz/ağustos sayısına yetiştim. son sayısında liseli söyleşisi ve en kahraman kahraman güldürdü. dil zaptiyesi ise çok iyiydi. daha hepsini okuyamadım. zaten 2 aylık dergi. yeni sayısına kadar yavaş yavaş okuyayım öyle ac gibi hepsini okumak olmaz. büyük ihtimalle okumadığım kısımları da okuduğum kısımları kadar iyidir.

lan bu kadar mükemmel bir şeyi ilk ben bulmuş olamam değil mi? dur bi bakayım. ha siktir ben bulmuş olamamaşım. öbür sözlüklerde yazmışlar bile ikinci sayısının olduğu vakitlerde. hipster gözlüklerim ağladı.
  • *
    girmeden tefrika bir millete düşman giremez.
    toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez

mehmet akif ersoy.
  • bu kelimenin öpöz türkçesi "bölümce" imiş. bunu da öğrendik ya boyumuz iki santim daha uzadı.
    (bkz: necmettin kamil sevil)
    (bkz: sanatın kuralları)
  • parça parça. bütün halinde değil.
  • diğer edebiyat dergileri gibi siyasete çok bulaşmadan, daha az sansasyonel isimlerle kendini kabul ettirmeye çalışan dergi. buna sebep dergi reyonunda en kör noktada sergileniyor kendileri, yani kapağına bakarak meraktan gidip kimse almaz. biri gidip o dergiyi bildiği yada başka bi yerden duyduğu için alır.

neyse başarılı olurlar umarım.
  • guzel adimlarla giden sohbet muhabbet dergisi.
    mudavimiyiz. kapak tasarimlarinin hastasiyiz.
  • bir ara "aylık sohbet muhabbet dergisi" sloganı ile eğlendiren, düşündüren fakat bilinmeyen bir dergiydi. keyifle okuyordum, derginin yayın hayatı son bulunca süreli yayın okuma gibi bir alışkanlığım da kalmadı. o günler güzeldi tefrika..
  • "tefrika şiirler azıcık da hicaz makamıdır
    onlar ki adi bir cinayetin
    acilen devamıdır"
    k.iskender
  • (bkz: müteferrik)
hesabın var mı? giriş yap