• üst edit 2: buraya yazdıktan sonra teknosa genel merkezi'nden ulaştılar. lg mi yoksa kendileri mi aksiyon alacaklarına dair yazışma yaptıklarını bildirdiler. 7-8 gün sonra tekrar ulaşıp tv'yi kendilerinin değiştireceklerini söylediler. ben de bana yakın 2 mağaza söyleyip stok kontrolü rica ettim. ertesi gün arayıp 2 mağazada da bu tv'nin stoğu olmadığını söylediler (tv 2017 yılı çıkışlı). ben de kararın muadil bir ürünle değiştirilmesi yönünde olduğunu söyledim. onlar sadece iade yapabileceklerini söylediler. şu an depoya ürünü göndermemi bekliyorlar. ama ben değişim konusunda ısrar ediyorum çünkü kur fırladığı için 2200 tl'ye şu an aynı tv'nin 2018 modelini alamam.

üst edit 1: bir arkadaş teknosa genel müdürü bülent gürcan'a twitter'dan yazmamı önerdi, faydası olur dedi, yazdım kendisine de. https://twitter.com/bulentgurcan1

sevgili suserlar, internette bu konuda daha önce pek fazla içerik olmadığı için başımdan geçen durumu sizlerle paylaşmak istedim. umarım bu sorunu yaşayan herkese yardımcı olur.

20/04/2018 tarihinde gittigidiyor (bkz: teknosa) mağazası aracılığıyla 1 adet lg43uj651v kodlu led televizyon satın aldım. ürünün ilgili üretici firması (bkz: lg) ile iletişme geçip kurulum için 26/04/2018 tarihine randevu aldım. teknik servisi gelip kurulum yaptı ve gitti. kurulum esnasında ben evde olmadığım için bir yakınım onlara refakat ederek kurulum sağladı ve teslim tutanağını imzaladı.

teknik servis gittikten sonra ben eve geldiğimde tv'yi incelerken sağ alt orta kısımda 1 (bir) adet (bkz: ölü piksel) olduğunu fark ettim. öncelikle internet üzerinden yapılan satışlarda 14 günlük (bkz: cayma hakkı)mı kullanmak amacıyla, teknosa müşteri hizmetlerini aradım, onlar "gittigidiyor" üzerinden yapılan satışlarla alakalı yalnızca gg sistemi üzerinden mesaj atarak şikayetimi iletebileceğimi bildirdiler. ben de bunun çok saçma olduğunu ifade etsem de yardımcı olmadılar. ardından sistem üzerinden mesaj atarak bu durumu bildirdim. 2 gün sonra cevap geldi ve yardımcı olmayacaklarını, cayma hakkının ancak kutu açılmadığı sürece kullanılabileceğini ve bu işlem için öncelikle teknik servis raporu gerektiğini belirttiler.

bu istek üzerine, lg teknik servisini aradım ve kayıt oluşturmak istedim. yetkili bana 1 (bir) adet ölü piksel durumunda servisin yardımcı olamayacağını, en az 4-5 ölü piksel olması gerektiğini ifade etti. bunun da anlamsız olduğunu, her ne kadar satılan ürünün ayıplı mal kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtsem de, destek olamayacaklarını bildirdiler. ben de bunun üzerine hem teknosa'ya gittigidiyor üzerinden, hem de lg tv'ye kendi sistemleri üzerinden mesaj göndererek herhangi bir işlem yapmamaları durumunda kendilerini ilçe tüketici hakem heyetine şikayet edeceğimi bildirdim. iki taraf da herhangi bir tatmin edici yanıt vermeyerek kelimenin tam anlamıyla kullanıcıyı mağdur etmişlerdir.

04/05/2018 tarihinde ise artık sonra çare olarak ve hayatımda ilk kez başvurmak zorunda kaldığım ilçe tüketici hakem heyetine e-devlet sistemi üzerinden başvuruda bulundum. buraya kadar anlattığım şeyleri aynı şekilde oraya da aktararak, bu tv'nin ayıplı ürün olduğunu, piksel sayısının hiçbir önemi olmadığını, gelecekte bu ölü piksellerin sayısının artabileceğini ve tv'yi genel anlamda etkileyebileceğini, dolayısıyla teknosa'nın alıcının tüketici haklarını yok saydığını ifade ettim. başvurum sonrasında satıcı teknosa'dan savunma yapması istendi. uzun bir süre sistemde bu şekilde kaldığı için, şikayetimin son durumunu kontrol amacıyla hakem heyetine bizzat giderek sorgulamada bulundum. kendileri 1 ay geçmesine rağmen karşıdan net bir yanıt gelmediğini, durumu bilirkişi raporu yoluyla çözeceklerini söylediler. aynı gün bilirkişi ataması yaptılar. bilirkişi yaklaşık 1 hafta sonra evime gelerek tv'yi inceledi ve raporunu yazıp teslim edeceğini bildirdi.

son aşamada, ilçe thh 16/07/2018 tarihinde şikayetimi gündeme alarak karara bağlamıştır. bugün teslim aldığım karar metninde tüketici olarak benim talebimin kabulüne, teknosa ve üretici firma haksız bulunarak 1 (bir) adet ölü pikselin ayıplı mal kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ve bunun tüketici bakımından cayma hakkının kullanılmasına engel teşkil edecek şekilde kullanılamayacağı belirtilmiştir.

04/05/2018 tarihinde başvurduğum ilçe thh 16/07/2018 tarihinde olumlu karara bağlayarak yaklaşık 72 gün içinde şikayetimi sonuçlandırmıştır. şikayetimle alakalı, bu durumu gelecek yaşayacak (veya halen yaşayan) arkadaşlara yönlendirici olması amacıyla tüm belgeleri aşağıdaki google drive linkine ekledim.

bu aşamada, teknosa ile tekrar görüşme yaparak elimde ilçe thh kararı olduğunu belirttim. aynı şekilde bana gittigidiyor satışlarında sistem üzerinden mesaj atmam gerektiğini söylemeleri üzerine, biraz kızgın bir ses tonuyla elimde hukuki bir karar olduğunu ve bunun direk şirketle alakalı olduğunu belirtip çıkışınca, sipariş numaramı alarak dönüş yapacaklarını bildirdiler. şu an beklemedeyim.

not: konunun son durumuyla alakalı burada güncelleme yapmaya devam edeceğim.

ölü piksel resmi: 1 2

hakem heyetine başvuru formu

hakem heyeti kararı 1

hakem heyeti kararı 2

tüm ilgili belgeler: https://drive.google.com/…lwti9jqowb-f_6qf8qur0k378

edit: uzun yazmış okuyamamcılar için özet: gittigidiyor teknosa mağazasından lg marka bir tv aldım. kurulduktan sonra 1 (bir) adet ölü piksel olduğunu fark ettim. cayma hakkım için hem teknosa hem lg'ye talepte bulundum. ikisi de bunu ayıplı mal olarak kabul etmedi. en az 4-5 ölü piksel olması gerektiğini savundular. ben de teknosa'yı ilçe tüketici hakem heyetine şikayet ettim. şikayetim kabul edildi ve teknosa haksız bulundu. ürünün aynısıyla değişimine karar verildi.
  • ölü piksel ne?

edit; cahilliğinize mi yanayım, ahlaksızlığınıza mı, hiç ironi anlamamanıza mı?????
  • bütün bunlar 1 (bir) ölü piksel için mi?
    şu kararlılığın yarısıyla dünya fethedilir.

tanim: mağdurun kısmen haklı olduğu ve bu haklılığını sarsılmaz bir kararlılıkla sonuca ulaştırdığı rezaletimsi.
    rezalet puani: 7/10
  • mağdura saldıranlar doluşmuş yine.

mücadelenizi takdir ettim, tüketiciyi savunan böyle bir karar çıkmasına da çok sevindim. bu ülkede güzel şeyler de oluyor dedirtti.

tanım: eşşek kadar şirketlerin müşteriyi kazıklamak için kırk takla attıkları, hakem heyeti zoruyla, nasıl desem, seve seve yardımcı olmak zorunda kaldıkları olaydır.
  • bana hard disk drive’ı bozuk laptop sattılar,1 ay boyunca parça için bekledim.
    o günden beri teknosa mağazasının önünden bile geçmiyorum.
  • hakkınızı sonuna kadar arayın derim.

eskilerden kalma bilgilerimi buraya yazayım bulunsun;

öncelikle elinizdeki durum bir ölü piksel değil, "tembel piksel" sorunudur. ölü pikseller hiç renk vermez, ölü pikseller yanlış renk verir veya tek bir renk yanar durur.

böyle durumlarda büyük firmalar genellikle ürünün orta %50'lik bölümü ve kenar bölümler olarak ekranı ele alıyorlar. ekranın ortasında bir ölü veya 3 tembel piksel olması, ekranın kenarında 3 ölü veya 5 tembel piksel olması ya da tüm alanlarda toplam 2 ölü, 3 tembel piksellerin olması durumlardan değişim kararı sağlanıyor.

bütün bu durumlara ek olarak, ölü ve tembel pikseller özellikle ilk 15 gün içerisinde çıktıkları için kurulum esnasında veya takip eden ilk 15 günde bir ölü/tembel piksel çıksa dahi devamının geleceği varsayılıp müşteriye iade hakkı doğar.

ayrıca bizim yasalarımıza göre de ürün kutudan böyle çıktığı için "ayıplı mal" sınıfına girer. bu da doğrudan iade hakkını doğurur.
  • (bkz: #78801219)

ölü piksel seri üretimden kaynaklı fabrika sorunudur. müşteri tamamen haklıdır. yukarida bkz verdigim entryde tv alırken satıcıya hangi soruyu sormanız gerektiğini anlattım. tv alacaklar okusun.
  • sözlük tarihinde gördüğüm en bilgilendirici entriye sahip olaydır.
    yazar, yapılacak herşeyi yapmış bravo valla.
    allah bu adamları aramızdan eksik etmesin.
hesabın var mı? giriş yap