• türkiyede bu konuda sektörün önde gelen ismi ismail türüttür.
  • o kadar sağlıklıyım ki, yolda yürürken boğulma tehlikesi geçiriyorum dedirten iğrenç hadise. artık vücudumu streç filmle sarıp, paçamdan tahliye etmeyi düşünüyorum.
  • 41 yıllık hayatımın en sevimsiz yanı sanırım bu.

"nefes alsam terliyorum" desem, beni tanıyan hiçkimse "hadi canım oradan" diyemez çünkü durum bir nevi bu. annemden geçtiğine inanıyorum bana çünkü kendisi de bütün hayatını terleyerek geçirdiği konusunda iddialı.

yaz-kış-sıcak-soğuk fark etmeksizin -25 derecede bile terleyebilen bir insanım hatta bazen insanların karşısında komaya giriyorum terlemekten, öleceğimi düşünüyorlar :)) bir de şu var, terleyen kısım sadece kafam, kafamdan aşağıya doğru bir şelale olduğunu var sayın ve onun aşağıya doğru şarıl şarıl aktığını, işte bende durum tam olarak bu. hiç doktora gitmedim bu konuda, yardımcı olabileceklerini sanmıyorum çünkü "zayıflayın" diyeceklerinden adım kadar eminim ama ipinceyken, tek gram fazlalığım yokken bile vardı bu illet, işte onu anlatamam diye düşünüyorum.

abartmaya başlıyorum şimdi;

ismail türüt'e "adam ne terliyor be" diyen var ya, beni görse tövbe edip asım can gündüz'ün peygamberliğine inanır, ben o derece terliyorum. abartmaya başlıyorum dedim ya, aslında abartmıyorum ;)
  • vücudun terlemeye ihtiyacı vardır, oysa deodorant reklamlarında terletmeme özelliği özellikle vurgulanır fakat sağlıklı insanın terlemesi gerekir. özellikle gündüz sıcaklığında yoğun dedorant kullanmak, güneş çarpmasına davetiye çıkarmaktır. vücut terleyerek soğur. bu bir savunma mekanizmasıdır.
  • avuç içinde vuku buluyorsa kimseyle tokalaşamazsınız, pantolonunuza o eli sile sile rengi atar pantolonun.*
  • zonguldak gibi nemin tavan yaptığı yerde yaşarsanız, yaz aylarında, oturduğunuz yerin altında leğen olması, sokakta yürürken teri emen ve bilmem neresine hapseden şeylerden giymeniz gerekir. kaç gündür terden vıcık vıcık oldum. durduğum yerde, denize girip çıkmış gibi ıslanmaya; hareket ettiğimde ise şelalenin altında tur atmış manyak gibi ıpıslak gezmeye başladım. kağıt peçete, havlu peçete, mendil yetmiyor artıkın. bilim insanları bir taşınabilir klima yapamadılar gitti. 90'larda omzunda kütük gibi kasetçalar taşıyan niggalar gibi, 2010'larda portatif klimayı omzumda taşımaya razıyım. yapın artık şunu. hadi gari.
  • köpekler ne yazıkki insanlar gibi ter bezine sahip değildirler.sadece ayaklarında vardır.bu yüzden ağızları ve dilleri yoluyla terlemek durumundadırlar.dil bu sebeple hep dışarıdadır.
  • deri vasıtasıyla işemek.
  • önce ayaklar sonra eller sonra tüm vücut olarak birlikte gerçekleştirdiğimiz eylem. bir döngü halinde ilerliyor bu terleme* önce ayaklar terliyor, ayaklar ellere yol açıyor, eller ise göte başa her yerin terlemesine sebep oluyor.

genellikle el terlemesine heyecanın yola açtığı söylenir belli durumlarda sebep olabilir belki ama yok öyle bişey. insan kahvaltı yaparken, yolda yürürken, bilgisayarda otururken heyecanlanmaz. eğer heyecanlanıyorsan o zaten terlemeyi kafaya falan takmasın direk ölsün. çorap giymeyince terlemeye sebep oluyor, çıkarttığın anda ayaklarda karıncalanma ardından gelen nem ve ter başlıyor ordan sonra hemen ellere geliyor. heleki eğer yaz falansa ordan da direk bacak, göt kısmı başlıyor ki burası en sıkıcı durum. yıllardır bu yüzden keten pontolon giyemiyorum lan ben. açık renk kotta bile tedirgin oluyorum.

sınavlarda nasıl yazacağımı şaşırdım. kağıt ıslanıyor dalga dalga dalgalanıyor mübarek. bu hastalıkla sınava giriyorsan yanlış yazma lüksün yok arkadaş. bi silde gör bak başına neler geliyor. artık kağıt ortadan yırtılır mı, incelir pütürleşir mi bilmem. kışın kazağın kolunu bileğin altına alıyoruz biraz yırtıyoruz. yazın ne yapcaz tişörtle?

başkasının bilgisayarında gezinmek bakmakta sıkıntı. klavye, mouse göl olur. ardından mal sahibinden bu ne mınakoim bakışı ya da tavrı gelir. mağazalardaki teşhir ürünlerinde de aynı şekilde. telefonlar hep ıslaktır diye gider bu.

şimdi herkesin taktığı tokalaşma ve sevgiliyle el ele tutuşma mevzusu. tokalaşın kardeşim ne var, elin ıslak olsun terli olsun, sen silme elini o silsin. sen niye sıkıntıya giriyorsun isteyerek mi yapıyorsun gıcıklık olsun diye mi yani. ayrıca elin terliyor diye elini tutmayan bi sevgiliyle birlikteysen siktiret onu. yolla gitsin.
  • acayip bir şeydir terlemek.. hasta insanı tedavi eder, sağlıklıyı da hasta..
hesabın var mı? giriş yap