• terör ne zaman başladı? idam ne zaman kalktı? bu aradaki süre içerisinde terör suçundan idam edilen kimse var mı? bu soruları akla getirir.

terörün çözümü etkin güvenlik önlemlerinin alınması, kararlılıkla müzakere değil mücadele edilmesi, kısa orta ve uzun vadeli tehditler ve tehlikeler göz önüne alınarak bir strateji oluşturulmasıdır. her sene değişen devlet politikaları ile birbiri ile çelişen konuşmalar ile bakkal idare eder gibi ülke idare etmek ile değil idam giyotin de gelse çözülmez bu sorun.

güvenlik güçleri, istihbarat birimleri kaliteli personel sıkıntısı çekmektedir. bu çok açık görünen bir gerçektir. bu kurumlarımız insan kalitesi olarak zayıf durumdadır. siyasi kanat deseniz, beceriksizlikleri zaten ortada. cemaat ile kol kola girmelerinin, pkk ile masaya oturmalarının ve yanlış suriye politikasının ağır bedelini ödüyoruz halen. halk deseniz siyasilerin her yaptığını doğru zannettiği ve yapılan yanlışların bedelini sandıkta ödetmediği için aynı derecede sorumlu.

hal böyleyken teşhisi doğru koymaz isek tedavimiz de yanlış olur. tüm bu gerçekler ortada iken idam gelirse terör çözülür. bu kadar basitse gelsin idam bitsin terör itirazı olan var mı? ama idam gelir de terör bitmezse ve yine yanıldık derseniz ...
  • insan mal olmaya görsün...
    ne yapacaksın? canlı bombayı idamla mı korkutacaksın. eyyyyyy maaalll!

---- spoiler ---

-o bombayı patlatırsan seni idam ederim!
    +hadi ya?
    --- spoiler ---
  • canlı bombayı kendini patlatmadan yakalayamayız diyen birinin savunacağı düşünce.
  • kimi? teröristleri mi? teröre dolaylı yoldan destek verenleri mi? ben teröriste neden sağı solu bombalıyorsun diyemem adam zaten terörist ama bu bombalı saldırıları neden önlemiyorsun önlememek işine mi geliyor diyebilirim.
  • erdoğan ile bahçeli meydanlarda apoya idam diye birbirine urgan fırlatırken osloda görüşmeler oluyordu. çok geçmeden habur sonra çözüm süreci oldu.
    atıp tutmayın burada açığa düşmeyin sonra. hatırlatayım erdoğan çok rahat adam satar.
    barış sürecinde erdoğan'ın attığı twitleri okuyun bir zahmet.
  • terörün çözümü idam filan değildir ama halkı bir güzel susturmanın yolu idamdır. zaten teröristi korkutamazsın idamla ama zaten terörsitler de idam edilmez pek. muhalifler idam edilir. ama şöyle bir şey var. herkesin çok rahat terörist olarak yaftalandığı, yargılandığı bir ülkede yaşıyoruz. muhalif olmasan bile sana gıcıklığı olan biri gider ihbar eder nanayı yersin. mesela geçen arkadaşıma eleştirel bir twit atıp ironi yaptığı için bunu anlamayan biri, seni yetkililere bildirdik, takip ediyoruz diye mesaj atmış. sonra da zaten fotoğrafından da belli pkklı olduğun diye bir başka mesaj gelmiş. adamın fotoğrafından da belli değil de zaten ama bunu nasıl anlarsın onu da bilmiyorum tabi. ama o kadar emin ki pkklı olduğundan arkadaşımın. bir de adamın alakası yok örgütlerle. dünyanın da en pasifist insanı. o yazıyı bile nasıl yazmış şaşırdım.

ha idam gelirse ne olur terörist yargılanmaz ama muhalif ses çıkaranlar bir güzel yargılanır hemen terörist diye yaftalanarak. ve işte bunlar çok güzel korkutulur ve susturulur. çünkü, ülkemizde herhangi bir terör örgütüne üye olmaktan yargılanmamız çok kolay artık.

terör bitmez, muhalifler susturulur. korku ortamı iyice büyür. herkes her an ben de suçlanabilirim korkusuyla susar ya da istenilmeyen bir hareketi yapamaz.

mesela bu telefon dolandırıcılıklarını düşünün neden o kadar insan bu kadar rahat dolandırılıyor. aptal mı herkes? çünkü, hepimiz biliyoruz bir gün biri gelip seni şu terör örgütünün sempatizanısın diye gelir alır adalet de işlemediğinden ispatlayamazsın. senin benim gibi terörle alakası olmayan insanlar da böyle korkudan akıllarını yitirirler. düzgün işleyen bir adalet sisteminde ispatlayabilmek için suçsuzluğunu tüm hakların sana verildiğinden emin olursun ya da somut ve geçersiz delillerle yargılanamayacağını. ama bizde bunun tam tersi.

yoksa düzgün işleyen bir adalet sisteminde cezanın önemi yoktur. çok ağır olmasından ziyade tutarlı ve katı olması , herkese eşit ve kesin şekilde uygulanacağı ve bundan kaçışının olmayacağı korkusu gereklidir. yoksa hakkaten zaten savaşan adam ölümden korkmaz, onu göze alıyor zaten. ama işte sen ben çok güzel korkutuluruz. idam oğlum boru değil.
  • adam kendini patlatıyor diğeri de idam edelim diyor.

(bkz: evet)
  • sadece idam değil mitinde iyi çalışması lazım. israilde 1 canlı bomba patlamış canlı bombanın tüm ailesini temizlemişler orada canlı bomba patlamaz olmuş gibi gibi...bizde artık bir şeyler yapmalıyız hep uyuyoruz.
  • önce terörün tanımı yapılmalı. bu tanımlamada chp gençlik kolları dahil her muhalif idam cezasının kapsamına sokmalı böylece idam hukuki zemini oluşur. canlı bombalar sağ yakalanırsa idam edilir tabi. dağda bayırda elde silah üzerinde mühimmat ile dolaşan terörist de bu idam cezasından gözü korkar ve teslim olur bonus olarak.
  • kendini patlatmaktan korkmayan caniler, ipe gitmekten mi korkacaklar?

terörün tek çözümü var:

(bkz: eğitim)
hesabın var mı? giriş yap