koministimam2

  • 5948
  • 79
  • 28
  • 5
  • dün

sözlük yazarlarından yaratıcı iş teklifleri

çalıştığı işten sıkılan,

artık her sabah kalkıp traş olmaktan, takım elbise giymekten, koştur koştur gelip park yeri aramaktan, sığır bir müdürün nazını çekmekten bıkmış.

aldığı üç kuruşu üstüne başına mı kiraya mı, yeme içmeye mi vereyim diye düşünmekten anası ağlamış sözlük yazarlarına tavsiyelerdir.

ufak - orta- yüksek meblağlı sermayelerle neler yapılabilieceği konusunda bir nevi fikir alışverişidir.

sallayın gitsin, isterseniz taşkala yapın amk valla önemli değil.

belki aramızdan bi iki kişi çıkar ciddiye alır konuyu. aklına olan bişe vardır sermaye yetersizliğinden gerçekleştiremiyordur, belki iş gücü eksiktir, belki organizasyon ile ilgili problemler yaşıyordur ne bileyim burda herkes birbirine yarar gibime geliyor.

ankaradayım ve yaklaşık iki senedir araştırmadığım sektör kalmadı.

kreş açayım dedim, kreşten çok çocuk var ama nasıl bir olaysa insanlar çocuklarını kreşe yerleştirmek istediklerinde 2-3 ay sıra bekliyor.

yazın 3 ay sıçıştalar.

bi sürü prosödürlü ve sorumluluk isteyen bi iş.

250 bin tl ye kreşini devreden bir kadınla konuştum, hatun dedi ki en iyi zamanımızda 7 bin tl kazandık kar olarak.

7 bin tl için 250 bin hava parası! mantıksız.

ulan ceviz ekelim dedik, en az 3 - 5 sene içinde mahsul yok bi bok yok. benim yaş geldi 30-32, zamanım yok.

salma tavukçuluk yapsak dedik, araştırdık, bir sürü hibe var, neredeyse cebinden para cıkmıyor ama yumurtaları satmak onlara pazar sağlamak sorun.

büyük şirketler alıyor, onlar da en taban fiyattan öldürüp alıyorlar. parayı da çekle senetle 6 ay sonra vermeyi taahüt ediyorlar.

ha parayı alırsın ama 6 ay sonra gelecek paranın hııaaamınaaaa diye ona da giremedik.

ulan bi dükkan bullalım erzurum artvin taraflarında inanılmaz bir lezzet olan odun ateşinde yatık cağ döneri deneyelim dedik.

kimle konuştuysam ağlıyor. gel kardeşim al bende bütün izinleri alınmış on numara ustasıyla, bacasıyla oturmuş düzeni olan dükkan var hemen sana bırakayım dıyor.

senet yapalım para kazanınca ödemeye başlarsın diyen bile oldu.

organizasyon işine girelim dedik. olmadı.

tekrar bar işine gireyim dedim. bir anda en az hiç gitmese 150 200 arası bi meblağdan bahsediyorlar.

hadi tamam dedim konuştum efes ankara bölgesi satış sorumlusuyla.

adam dediki dostum daha önce de yapmışsın etmişsin bilirsin. 2006 dan sonra bu işlerin tepesine bindiler. dedikleri doğru.

sigara yasağı, fıçı fiyatları, vergiler yasaklar baskılar derken o paraları riske atmaya değmiyor. düzensiz bir hayat da cabası.

kusura bakmayın uzun tutuyorum yazıyı ama biraz daha bu işlere hevesi olan arkadaşların kafalarında bi fikir oluşsun diye yapıyorum.

kredi çekerim, arabam var bi tane külüstür, onu da satarım. üç beş eşten dosttan da bişeler bulurum ama bulduklarımla ne yaparım? yada bulanlar ne yapıyor amk? yok mu lan şöyle sağlam bir başarı hikayesi arkadaş bizi biraz gazlasa falan.

bildiğim tek şey şu lanet bankadan en kısa zamanda defolup gitmek.

iki sene oldu, ha gittim ha gidicem derken iki sene önce kesin ayrılma kararı aldım ama bankaya başladığım sürenin üzerinden 6 sene geçmiş!

of beaa, içimi döktüm lan resmen.

varsa aklında mantıklı makul bi fikir çekinmesin olum, bakarsın biz de yardım ederiz. hatta birbirimize yardım ederiz belli mi olur.

olur tabi amk bi sikim olmaz bizden lan. o kadar da yazdık tüh!

edit:beyler bayanlar, şaka maka bi sürü fikir var mesaj olarak gelen, başlığa yazmayıp mesaj olarak geri dönüş yapan bir sürü insan var .
kiminin zamanı var
kiminin parası
kiminin yeri arsası
kiminin kırıkkale de kızılcahamam'da 400 dönüm yeri
kiminin fikri.

yazın, çekinmeyin. hepsini birleştirip birşeyler çıkarabiliriz. sermayeleri birleştirip yeri olan adamın yerinde , fikir ile gelen yazar arkadaşlarla birşeyler yapabiliriz. uzmanlık alanları var bazılarının. bildiğim iş, anladığım sektör diye yazanlar var. hepsini not alıp, kimler ile neler yapabiliriz bakıyorum. hatta beraber de bakabiliriz bi gurup falan kurup.
bir sürü insanmışız lan yaşadığı hayattan işinden nefret eden. belli mi olur aga bakarsın şu işten 3 kişi bile kendini kurtarsa o 3 kişi de 9 kişinin hayatını değiştirir şans bu. sabahtan akşama siyaset spor tartışana kadar arada hayatlarımızı değiştirmeye yönelik de birşeyler yapabiliriz herhalde. denemekten zarar gelmez herhalde ...

edit2: okulu bitirmiş elinde diploması olan bir doktor az önce "yapabileceğim birşey var mı bana göre"diye mesaj attı! devlette direkt işe girmek istemiyorum falan dedi.
durun bakalım enteresan bir hal aldı...

edit3:onca zamandır şu sözlükte yazarım, bi sürü farklı entry için mesajlar almışımdır ama ilk defa bu kadar çok mesajı bir arada görüyorum. herkese cevap vermeye çalışıyorum, gecikirsem kusura bakmayın.

iyi dinleyin şimdi;

•birisi diyor ki arsam var yerim var,
•diğeri ziraat mühendisiyim ben yardımcı olabilirim size diyor,
•diğeri ben kosgeb'de kurs veriyorum diye mesaj atıyor.
•diğeri hibe alma programlarında bilgiliyim diyor ben hibe ayarlarım,
•diğeri sermayem var diyor,
•bir diğeri sermayem yok ama işinizin başında dururum, okuyorum zaten ek gelir olur diyor,
•biri açtığı wafle dükkanını nasıl adam ettiğini ve etmeye devam ettiğini küçük bir meblağı nasıl değerlendirdiğini anlatıyor,
•biri küçük bir tatil beldesindeyim fikir varsa ufak bir sermaye ile bişeyler yapmak istiyorum ortak da olunabilir diyor.

tek tek toplayınca aslında şöyle bir olay çıkıyor ortaya, aslında muhtaç olduğumuz kudret ekşisözlükte saklı lan!

bi ekip kurucam valla, ne iş yaparsak hayvancılığa girecekler bir gurup

sermayedarlar bir grup

iş arayan çalışacak zamanı olanlar

işten anlayanlar , hibe ayarlayanları buluşturucam az daha bekleyin. aha ben de kendime iş bulmuş oldum o arada ahahah bu birleştirmeler ile kurulan işletmelerin yüzde 2 'sine ortak oluyorum:) durun durun şaka maka olacak gibi bişeyler.

edit3:(bkz: #63062278)

edit4:(bkz: #63086427)

devamını okuyayım »
20.09.2016 14:07