şükela:  tümü | bugün
 • eğer evinize misafir kabul ettiyseniz önceki gün yemek yapmakla, o gün milleti ağırlamakla ve ertesi gün bulaşık yıkamakla geçtiği için tam bir işkence ama başkalarının evine gittiyseniz ve yemek yapımına karışmadıysanız gayet eğlenceli olabilen aktivite. genelde kalabalık amerikalı ailelerde bu işler dönüşümlü yapılır. her sene bir aile yemeği üstlenir ve sırası gelen için bu tam bir eziyettir. sırası geçenler de genelde "bir dahaki sefere yaparsam öpsünler" der çünkü onca insanı 6-7 çeşit yemekle beslemek sonra da ertesi gün boyunca bulaşıklarını yıkamak aşırı çileli bir iştir.
 • amerikalıların öğlen 12'den gece 9'a kadar aralıksız tıkındığı, bir insanın 1 haftada alması gereken kaloriyi bir günde aldığı bayram. gece de alışverişe çıkılıyor. böylece amerikan kültürünün en önemli 2 ögesi (yeme ve alışveriş yapma) aynı günde icra edilmiş oluyor.

  olayın isminin thanksgiving dinner (akşam yemeği) olmasına bakmayın, yemek öğlen 12'de başlıyor. hatta sabah kahvaltıyla başlayan aileler bile var.
 • friends'in 10 sezonunda da oldukça özenerek hazırlandığından hep akılda kalan bölümler çıkmasını sağlamış gün.
 • şükran anlamına gelen ingilizce öbek.
 • thanksgiving gununu herkes ailesiyle -o da olmadi sevdikleriyle- gecirir. aksam yemegi saatinde sokaklarda kimseyi goremezsiniz. kocaman -firina surulmus- nar gibi kizarmis hindinin yaninda o gune has bir suru yemek pisirilir ve tanriya verdiklerinden dolayi şükredilir.

  (bkz: green bean casserole)
  (bkz: apple-raisin stuffing)
  (bkz: mashed potatoes)
  (bkz: stuffed sweet potato)
  (bkz: fresh cranberry sauce)
  (bkz: mac and cheese)
  (bkz: gingerbread)
  (bkz: pumpkin pie)
 • abd'de her yıl kasım ayının dördüncü perşembe gününe denk gelen günde kutlanırken;
  kanada'da her yıl ekim ayının ikinci pazartesi gününe denk gelen günde kutlanır. aynı zamanda resmî tatil günüdür.

  örneğin:

  2018 yılında abd'de şükran günü 22 kasım 2018 tarihinde kutlanacaktır.

  ayrıca günümüzde dinî temellerden çok geleneksel temellere dayandığından seküler karakterli olduğu belirtilir.

  kşz (bkz: christmas day)
 • amerikalilarin, haydi neden hindi etini, tatli patates ve visne receliyle yemiyoruz ki, hatta ustune de igrenc kabakli tatli yiyip tuy dikelim bayrami.

  herkesin ailesinin yanina uctugu, goctugu, harbi bayram gibi bi bayram bu. "arefe"si de bizimki gibi iste, hasebiyle okullar yarim gun, isyerleri de erken issonu yapiyor vs... persembe basliyor, cuma sansliysan tatilsin, degilsen isbasi, ama genelde tatil, boylelikle 4 gunluk bir tatil seni bekliyor, sinifta cocuklara "neye thankful'sun bakayim" temali cumleler yazdiriliyor mesela. yeri gelmisken;

  ben de, biricik, canimdan ote can aileme, sozlugume, buradan hayatima dahil olan insanlara, "burada" ailem olan insanlara, arkadaslarima, cok mutesekkir oldugumu belirteyim bari, cok duygusalim yine bugun gelmeyin ustume :/

  tum gurbetci ve sozlukcu amerikalilara da: hepi tenksgiving hulleyn! :(
 • az önce game of thrones kitabının yazarı george rr martin tarafından değinilmiş hadise.
  her zamanki gibi nükteli. ''happy thanksgiving to all. be thankful for the characters you love who are still alive... for now. '' yeter kesecek çocuğumuz kalmadı be adam diyorum kendisine.
 • bir george winston bestesi.. "december" albumunden..