• dupeduz esek sakasidir. veya, altikirkbes'in julio cortazar kitabina ilismis kisisel toplanti notlarinda belli belirsiz tarif edilmis bir hastalik. doktor cetin san'in sorularini uslu uslu yanitladim:
    digerleri gidip yalniz kaldigimda bekler miydim? beklerim, bekleyecek hicbir sey kalmayana dek beklerim.** yillardir yanimda oturan sevimli sikintiyla dolasirken kuytu bir yer arar miydim? ararim.* olursem kime haber versinler diye sordular mi, en az bir sefer? yok; ben sorduydum birine, kimse bilsin istemedi. sozcuklerin etkisizligini anladiktan sonra da kagit karalamayi surdurdum mu? daha az. otel odasinda yattigim gece, animsanabilen bir ruya gormus muydum? kaplanlar kovalamisti, kacamadim. gogsum ile sirtim arasinda bir agri varken ortalama ne kadar gulebilirim? ucten az, ikiden fazla.
    esek sakasidir veya hastaliktir. sakaysa gulunur, hastaliksa aglanir. gulunurse pismanlik duyulur. aglanirsa da pismanlik duyulur. gulunur veya aglanir, her iki durumda da pismanlik duyulur. *

eksi sozluk kayitlarina 15 kasim 2004 istanbul yagmuru olarak gecmesi olasi tuhaflik sevgili dunyamiza inerken, tercumesi agir: "...my heart is bleeding raindrops, they're lonely raindrops.."**

cortazar: "...fakat bazisi hemen teslim oluyor, intihar ediyor, pencerenin cercevesinde gorundugu gibi asagi birakiveriyor kendini*; titrek adimlarini sayiyorum, minik ayaklari icin fazla agir bir yuk bu*, goruyorum. dususun ve yok olusun* hicligiyle hemhal esrime aninda salinan cigligi isitiyorum. * mahzun damlalar, yuvallak, masum damlalar. adios damlalar. adios." *
  • akılda tutması çok kolay;

ilk albüm st,
    ikinci albüm 2,
    üçüncü albüm three.

hepsi birbirinden katil, hepsi birbirinden acımasız üç albüm;
    bakalım ne zaman hayal kırıklığı yaşatacaklar (bkz: giel vatandaş giel)
  • "it's a crime i never told you about the diamonds in your eyes" gibi, ismi ne kadar uzunsa kendisi de o kadar muazzam olan parçanın sahibi grup. hazin şarkılar sevenlere şiddetle tavsiye edilir...
  • ben söylemiştim zamanında... bunlar müzik yapmıyolar, kendi mezarlarını kazıp duruyolar... gece seviciler için problem değil, ruhu tuzlu olanlar için de mesele olmayabilir ama black heart procession'ı trip-hop'çı yapanlar için sanırım durum farklı. hap tribi kast ediliyosa ona karışmam, seveni var.
  • muziklerinde ve $arki sozlerinde cok baskin bir unsur olarak goze carpan depresif ogelere kar$in asla aglak olmami$ grup. dinlemesi zor ve gayret isteyen bir ekip olduklari da muhakkak... boyle sicak havalarda kaldirabilmek icin az biraz kararmi$ bir yurek gerekiyor gercekten de. tam verimi alabilmeniz icin karanlik ki$ ak$amlarini bekleyiniz.

muziklerinin verdigi hissi en iyi aciklayacak kelime ise;
    (bkz: hüzüntü)
  • durduk yerde adamın amına koyan şarkılar yazan, depresif bünye dostu grup.
  • ne kadar cok dinlenirse kulaga o kadar guzel gelen bir gruptur. bu acidan $araba benzetilebilir sanirim evet.
  • 2009 yapımı "six" albümü ile tüm beklentilerin üzerinde başarı göstermesini başaran grup.
  • mxin maceralarında geçen tek audio dosyası olması münasebetiyle dikkatleri çeken grup.release my heart ve blue tears kütahya yöresine dair dokunaklı ve incelikle işlenmiş halılar gibi zarif ve muhakkem.waterfrontu dinleyince insanın eline mavi boyaları alıp karnıyarık kıvamında odanın duvarlarını boyayası geliyor.(bkz: serbest çağrışımlar)
  • ya şimdi bu adamların yaptıkları müzik değildir. bu adamların yaptıkları şey insanı bunalıma sokmak. çok güzel bir gruptur kendileri ve müzikleri ile insanın ruhuna işlerler bu adamlar. müzikleri insanın canını "çok güzel" acıtır. özellikler grubun vokallerini yapan paul jenkins'in inanılmaz duygu yüklü sesi bizi dumura uğratırken tom waits'le karşılaştırmamanın elde olmadığını görüyoruz. çünkü şarkılarda ve müziklerde hakim olan karanlık yapının tom waits'le bir yerde örtüşütüğünü söyleyebiliriz, ki bhp'nın çok daha genç olduğunu belirtmemizde fayda var sanırım.

1997 yılında san diego, california'da paul jenkins ve tobias nathaniel'in eski grupları olan three mile pilot'la çalışmalarına son vermelerinin ardından grup iki kişilik yeni adıyla yol almaya başladı. paul jenkins ( vokal, gitar, synths, samplist, saw, vs), ve tobias nathaniel (piano, gitar, organ vs) ile beraber grupta zaman zaman joe plummer (davul), jason crane (trompet, perküsyon, davul) ve dimitri dziensuwski (keybordist) isimlerinide görmekteyiz.

grubun albüm ve single'ları:
    albumler:

1 (1998)
    2 (1999)
    3 (2000)
    amore del tropico (2002)

single'lar:

fish the holes on frozen lakes (1997)
    a three song recording (1999)

grubun yaptığı müzik: indie rock, lo-fi rock
    grupla bence benzerliği bulunan gruplar: mogwai, arab strap
hesabın var mı? giriş yap