• (bkz: #74001640)
  • netflix'te yayınlanacak olan 3. cloverfield filminin resmi adı. super bowl'dan sonra netflix'te yayınlanacak.

https://pbs.twimg.com/media/dvo168mw0auvh26.jpg
    https://www.youtube.com/watch?v=w-x85q1z4ci
  • cloverfield filmiyle ilgili devam filmi olduğu gözüken bir film. netflix yapımıymış.

https://www.youtube.com/watch?v=jzet9yvazlk

10 cloverfield lane'i takip mi edecek, yoksa cloverfield filmine spin off bir devam filmi mi bilemedim.

ek: filmin bugün netflix'e ekleneceği söyleniyor, hatta wikipedia'da (bkz: 29 nisan 2017 wikipedia'ya erişim yasağı) 4 şubat 2018'de yayınlanacak bilgisi var. direkt düşerse herhâlde sabaha görürüz netflix'te. sabaha dediğim yani zaten sabahtayız da, ilerleyen saatlerde.
  • cloverfield serisinin 3. filmi. elizabeth debicki, daniel brühl, gugu mbatha-raw, ziyi zhang başrollerdeler. bu kez uzayda geçiyor hikâye. an itibariyle netflix'ten izlenebilir. zira paramount batmasından korkup haklarının tümünü netflix'e sattı. netflix de "reklam meklam ne uğraşacağım, zaten dünya kadar para verdim filme, super bowl'dan hemen sonra yayınlayayım" deyip yayınladı. 4. film overlord da ertelenmezse bu yıl vizyona girecek ya da netflix'te yayınlanacak.
  • gercekten cok cok kotu bir film. aksam aksam izlemis bulundum. az cok begenmistim ilk iki filmi de. ama bu bambaska. herseyin baslangici anlatalim diyip ortaya sacma sapan bir corba cikarmislar.

ki beni bilen bilir, her izledigim seyde begenecek birseyler bulurum. ama bu film... of of ki ne of. yorumlamaya degmez. neyse..

neden sinemada gostermediklerini izleyince anlayacaksiniz. filmi elestirmenler gomerdi. hakli olarak. keske rotten tomatoes yada imdb puanlarini bekleyip iki saat kaybetmeseydim.
  • 10 cloverfield lane'i tatmin edici bulmuştum lakin pek sevdiğim oyuncuları muhteva ediyordu. bakalım bu nasıl bir macera olacak.

ek:
    (bkz: 10 cloverfield lane/@karinca beli)

her eve imdb
  • atanamamış event horizon.

jj'de olmadığını anlamış olacak ki reklanımı bile yapmadan netflex'e çakmış.
  • netflix'e düşmüştür.
  • film olarak klişe ancak pazarlama stratejisi olarak öncü bir film.

superbowl esnasında duyurulan film, ertesi gün küresel olarak netflix'te yayınlandı ve ne fragman ne de eleştirmen yorumu çıkmamış film için izleme motivasyonu yaratıldı. internet çağında, "ilk olmak" tutkusu ile yanıp tutuşan kitle, bu filme balıklama atladı.

şu anda rotten tomatoes puanı %15 ve metacritic'ten 40/100 almış durumda. imdb puanı ise 6.6 ve düşüyor. ancak bu film, bütün aracıları bypass ederek kendisini son izleyiciye ulaştırma konusunda oldukça orijinal bir yöntem ile piyasaya sürüldü.

netflix, zaten son dönemde çıkardığı kendi filmleri olan bright, spectral, the babysitter vb. filmlerle nitelik değil nicelik anlayışının dibine vurdu. "benim derdim sinema filmi çekmek değil, ayda 15 lira veren adamın hoşuna gidecek yapımlar çıkarmak" diyecek kadar da cesurlar. bu açıklama ile bright'ın devam filminin geleceği de duyuruldu geçenlerde.

kâr getirmeyen sense8 gibi yapımları da hızla sonlandırıyorlar ve biraz daha indie ve sci-fi ağırlıklı ilerlemeye çalışıyorlar. bu tarz bir üretim modeli aslında piyasanın yerleşik kurallarına aykırı, ancak netflix bu konuda ısrarcı.

filme gelirsek, bilm kurgu severlerin izlerken sıkılmayacağı bir uzayda hayatta kalma temalı aksiyon-gerilim filmi. içinde bilimden ziyade kurgu var elbette. çok kafa yoracak bir örgüsü yok.

--- spoiler ---

filmin sonunda, 2008 yılında çekilen cloverfield evreni ile de bağlantı kuruluyor. zaten bu film, üçüncü cloverfield filmi olarak geçiyor.
    --- spoiler ---

6.5/10 vererek sonuca bağlıyorum ve kalite arayanları bu filmin hollywood türevlerine davet ediyorum; sunshine, life, gravity, the martian, event horizon, mission to mars, the red planet vb.
  • beklediğimden çok daha başarılı bulduğum filmdir.

--- spoiler ---

filmde kafa patlatacak çok şey olmasına rağmen nispeten önemsiz bir yere takıldım. 2008 yapımı cloverfield'ın son sahnelerinde bizim şu ateşli çiftimizin okyanus manzarasını çektikleri sırada, dikkatli bakıldığında çok uzaklarda bir cismin suya düştüğü gözüküyor idi. malum o cisim, bu paradox'ta 53-54 dakikalar arası gözüken shepherd adlı uzay gemisinin enkazı ise (veya kendini feda eden takım kaptanının içinde kaldığı bölme de olabilir) bayağı iyi bağlamışlar bence.

sonuçta ilk filmdeki godzilla kılıklının nereden ve niçin gelmiş olduğunu öğrendiğimiz film olmuştur.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap