şükela:  tümü | bugün
 • muhteşem bir politika masalı...
 • ursula k leguin hugo ve nebula ödüllerini kazanmasını sağlamış olan ilk romanlarından biri. olaylar bizim dünyamıza çok benzeyen kış adlı bir gezegende geçiyor. bu gezegende yaşayan insanlar ise çift cinsiyetli yani androjen. bu sebepten olsa gerek bu gezegende cinsiyetten doğan hiç bir statü farkı yok. arkadaşlık ile sevgililik arasındaki boşluk anlamsızlaşmış durumda. günün birinde bu gezegene gezegenler birliği ekumenden erkek bir elçi gelir. ve gezegende olmayan tüm ilişki ve çelişkiler sahiplerini bulup yaşamaya başlarlar....
 • fantastik bir romandan beklediginizin otesini verir bu kitap. politik, sosyolojik, fiziksel, felsefi,... gondermelerle tika basa doludur ancak bu karmasa inanilmaz sade bir uslupla ifade edilmistir. ursula k leguin kadin/erkek rolunu asmis bir yaraticilikla irdeler, okuyucuyu yetenegine hayran birakir, uzun uzuuun dusundurur.
 • hayalgucunun ve bilimkurgunun sinirlarinda gezen, dibimin duserek okudugum bir baska ursula romani.
  digeri icin bakiniz (bkz: mulksuzler)
 • (bkz: sol el yolu)
 • ilginc bir romandir. konusu, bilim-kurgunun icerisinde gecen biliimin ille de sayisal bir bilim olmamasi gerektigini bizlere anlatabilmesi, karakter cesitlemeleri acisindan basarilidir da.
  ancak, ilginc bir tarafi vardir ki o da okurun ilk izlenimine gore iyilik/kotulugunun degisebilmesidir. ilk okudugumda sosyal bilimlere dayali bir bk romani olmasi, unlu bir kadin bilimkurgucunun kitabi olmasi, konunun alisilagelmis kaliplarin disinda olmasi nedeniyle super bir roman gibi gelmisti. yillar sonra, hem de mormon yazar orson scott card'in ve sonralari da gregory keyes"in bilimkurgu - sosyal bilim iliskilerine kattiklarini gordukten (yani, ille sosyal bir yone dikkat cekeceksen bunun diri-diri-diri viri-viri-viri biktirici bir yalinlik ve sekilsizlikle yapilmamasi gerektigini gordukten, ogelerin kahramanlarin nasil kullanilabliecegini anladiktan) sonra yeniden okumaya kalkinca 3. sayfasinda biraktigim bir kitap oldu. "bu kadar bunaltici birseyi nasil okuyabilmisim?" dedirtti. biraz daha "sosyal icerikli" bilim-kurgu okuduktan sonra bir daha bakmanizi onerecegim....
 • dost ve sevgili olmayı birbirine yaklaştıran, insanın bir yaşam süresi boyunca hislerin her iki ucunu da nasıl tadabileceğini gösteren (hem güçlü hem zayıf, hem koruyan hem korunan, hem sahip olan hem teslim olan) hem erkek hem dişi bir kitaptır bu.

  "...çünkü, aramızdaki derin ve ani arkadaşlık hissinin artık kabul edilmiş ve anlaşılmış, fakat giderilmemiş olan o cinsel gerilimden doğduğunu düşünüyordum, sanırım o da böyle düşünüyordu. her ikimiz de sürgün olduğumuzdan, çok ihtiyaç duyduğumuzdan ve zorlu yolculuğumuzun gün ve geceleri boyunca çok iyi kanıtlandığından artık aşk bile denebilecek bir arkadaşlıktı bu. dokunabileceğimiz tek biçimde dokunmuştuk birbirimize. orada bıraktık. doğru mu yaptık bilmiyorum..."
 • "light is the left hand of darkness / ışık karanlığın sol elidir
  and darkness the right hand of light. / karanlık da ışığın sağ eli.
  two are one, life and death, lying / ikisi birdir, yaşam ve ölüm, yan yana
  together like lovers in kemmer, / yatarlar kemmerdeki sevgililer gibi,
  like hands joined together, / tutuşmuş eller gibi,
  like the end and the way. / sonuçla yol gibi"

  tormer'in şarkısı'ndan
  (çeviri: ümit altuğ)

hesabın var mı? giriş yap