• kesinlikle izlenilesi guzel metaforlarin bulundugu, insani ve sistemi guzel betimlemis bir film. tavsiye edilir...
  • şu dünya da zenginleri doyurabilse aç kimse kalmaz , sadece zenginlere bulaşsa bu korona
  • sonu saçma biten ama kendini izleten film
  • sonu beklentimi hiç karşılamasada bir şeyleri sorgulamamı sağlayan ve insanoğlunun ne kadar vahşileşebileceğini bana tekrar hatırlatan film. sözlükte metaforları çok güzel yorumlamışlar ayrıca filmi izledikten sonra bu başlığı okumanızı tavsiye ederim. puanım:8/10.
  • sonunu piç etmişler baya baya. yoksa güzel bir filmdi, detayları güzel mesaj içeriyor.
  • uzun zamandır bir filmi bu kadar pür dikkat izlediğimi hatırlamıyorum, bu seçtiğim filmelerle alakalı da olabilir ancak filmin başarısı büyük. tek tip ve tekrar eden mekanda insanı/insanları gözlemlemek alt metni sarsıcı bir şekilde okumamızı sağlıyor. yapının yerin altında, beton, katı bir kütle olarak stabil olması sistemi temsil ederken, her gün özenle hazırlanmış yemekleri her kata taşıyan/taşıyamayan platform yaşamın yansımasını temsil ederek kontrast oluşturuyor. yaşamı temsil edenler insanlar, yaşamayı/hayatta kalmayı deliğe gelmeden önce nasıl sürdürüyorlarsa, deliğe geldikten sonra da aynı değerler üzerinden veya sistem öğretilerinin edindirdiği değer/ler* üzerinden devam ettirmek arasında bir seçim yaparak sofradan kalkarlar. fakat delikteysen sofra artık yaşamın bir parçası değil, yaşamın kendisidir. bu yüzden platform sofrayı değil, yaşamın değer yargılarıyla oluşan yansımasını temsil eder.

*değer/ler olarak ayırmamın sebebi, istisna kişiler dışında, değerlerin tek bir değer olarak herkese sistem tarafından edindirilmiş olmasıdır. bu sofra yemek sofrası da olabilir eğitim sofrası da. benzeşmek değer yargılarını zamanında oturtamamış olanlar için kaçınılmazdır. benzeşmek bir başkası için yem olmaktır.
  • herkes asagidakilerin ne durumda oldugunu bildigi halde ve kendilerinin de bir zamanlar o yoldan gectigi halde yukari cikinca nasil da bencil olduklarini, ve gecmisini unuttuklarini gorduk. benim icin en onemli mesaj buydu.
    ek olarak tekrar asagilara dusme olasiliklarini da bildikleri halde bir acgozluluk
  • şaşırtan film. netflix yapımı olduğu için acaba neresinde eşcinsel bir karakter göreceğiz diye düşünürken film bitti.
  • güncel dünya düzenini en iyi anlatan filmlerden biri
  • hücreye her giren, memurla aynı mülakatı geçirdiyse platformda herkese yetecek yemek olması lazım, çünkü en sevdiği yemek menüye ekleniyor.
hesabın var mı? giriş yap