aynı isimde "the protector" başlığı da var
  • netflix yapımı ilk türk dizi. bu yüzden herkes gibi bende de merak uyandırmıştı. dizinin bazı bölümlerinde olayların aniden gelişmesi ve bitmesi bazı bölümlerinde çok durağan geçmesi dışında güzel diye bilirim. dizi boyunca bazı mantık hataları da gözden kaçmıyor. ayrıca dizide bol bol istanbul gösterilmiş. heralde yabancı izleyiciler üzerinde merak uyandırmak içindir.

edit: imlâ
  • gayet olmus, izleyin
  • ilk dört bölüme kadar bırakmayı düşündüm, sonradan toparladı(toparlamak denirse) repliklerin kesinlikle inandırıcılığı yoktu.

gönül istiyor ki bizden de bi' (bkz: la casa de papel) çıksın bi' (bkz: breaking bad) çıksın; ama olmuyor.

bir yerde bir şeyleri yanlış yapıyoruz da nerede?
  • dizinin sadece pilot bolumunu izlemekle belki onyargili bir yorum olacak, ama genel olarak begenmedim.

oncelikle bu bir netflix yapimi ve yerel de olsa netflix yapimlari belli bir standarti tutturmali diye biliyorum. mesela alman yapimi dark ya da brezilya yapimi 3%. muhafiz niye standarti tutturamiyor?

oyuncu secimleri cok kotu degil, hatta faysal karakteri disinda unlu oyuncu kullanilmamasi guzel olmus.

yalniz senaryo zayif. en azindan pilot bolum doyurucu degil. hollywood sagolsun, artik pilotlarda beklenen olay ana hatlariyla hikayenin ve ana karakterlerin tanitilmasidir. sezonun kalan bolumleri de bu ana hatlar etrafinda detaylar vererek, baglantilar kurarak ve sonuclara vararak gelisir.

muhafizin ilk bolumunde mesela kotu karakteri tanimiyoruz (eger bir kahraman varsa, onun antitezi de olmali ki hikaye dengede olsun. ben kotu karakterin varligini sadece tahmin ediyorum. zira bu karakter yoksa hikaye bastan sicar).

sonra islami motiflerin, kapalicarsinin, camilerin filan cok yer tutmasi hos degil. zaten hollywoodun isi gucu tarihi yarimada. lan bari siz baska bir yer gosterin su dizide. perihan abladaki, ekmek teknesindeki gibi mahalle goruntuleri filan beni acmadi. ıckili mekan sahnesi bile cicek pasajinda cekilmis. bugun hangi istanbullu cicek pasajinda iciyor bana soyleyin? birakin bu romantik istanbul pazarlamaciligini.

bir de dizinin ingilizce adi niye protector? 3 kurusluk ingilizce bilgime gore muhafizin karsiligi guardiandir. protector diyeceksen turkcesi koruyucudur. sonra sadik kalanlar nedir allah askina, baba erenler der gibi. sadiklar diyin suna. sanki senariste silahi dayayip mot-a-mot tercume yapacagiz ona gore demisler.

su saatten sonra baska bir bolum izler miyim bilmiyorum. turk olmayan birisi oturur bunu izler mi onu da bilmiyorum. belki araplar evet.
  • başıma bir iş gelmeyecekse beğendim ben bu diziyi. böyle işlerin yolunu açmak gerek.

fakat;

--- spoiler ---

8 bölüm yardıra yardıra gittiniz, son 2 bölüm nasıl bok ettiniz?

--- spoiler ---

kusura bakmayın ama iron fist'ten çok daha iyi.
  • ilk sezondan ziyade ikinci sezon daha güzel olacağını umuyorum (bkz: burçin terzioğlu)geliyor boru mu?
  • bütün sezonunu nihayet bitirebildiğim dizi. sıkıcı vb. olmasından ötürü değil, bir sürü diziyi üst üste takip etmeye kalkınca bazısını bitirmek anca sürüyor.

valla açıkçası "ilk türk netflix dizisi" lansesinden yola çıkılarak ortalamanın üzeri olduğu kabul edilemez, bence gayet orta seviyede bir dizi olmuş. görüntü yönetmenliği eyvallah, müzikler de yerine durumuna göre iyi. ancak oyunculuklar çağatay ulusoy, profesör, okan yalabık ve adamı hariç öyle çok süper, ahım şahım değil. efektler zaten orta hâlli, daha iyi yapılabilirmiş.

ancak ben senaryoya takıldım kaldım. böyle kendini izletmelik süper bir senaryo yok açıkçası. hani kulvarları farklı, ancak ikisinde de aksiyon macera unsuru olduğu için la casa de papel'in aksiyon sahnelerine bak, bir de bununkilere bak. aradaki farkı anlarsın.

böyle bir hikâye için çok az karakter işlenmiş. daha kalabalık olup diziyi coşturabilecekken, çağatay, yanındaki kız, çağatay'ın yazdığı kız, holding sahibi, sahibinin koruması adam vb. bunlardan başka pek bir karakter ve olay yok.

masum ve şahsiyet gibi dijital platform dizi örnekleri varken, the protector yanında daha zayıf kalmış bence. hani böyle süper bir fantastik dizi yapacaklarken her şeyi orta karar tutmuşlar gibi. hele son iki bölümdeki olaylar, oyunculuklar falan hiç o kadar iyi değil.

umarım 2. sezonunda daha iyi bir senaryo ve hikâyeyle geri döner. 2, 3 hatta 4 sezon süreceğiyle ilgili bilgiler var. bu kadar uzun sürekli sırf olsun diye dizi yapmasınlar bence; özensinler, daha iyi sahneler, daha iyi diyaloglar yazsınlar, oyunculuklara daha fazla yüklenilsin vb.
  • şimdi linç yemek istemem amaaa bu diziye başlayınca cok sardı sonra annemle yaprak sararken bile izledik asıl işin espirisi burda başlıyor
    annem:
    -bu ne biçim dizi elin adamları uzaya çıkıyor bizimkiler hala gömlek sevdasında dedi ve dizi gözümde bitirdi teşekkürler annecim.
  • ilk sezonu güzel olan dizi, şahsen ben beğendim. fakat ikinci sezonun bu denli iyi olacağını düşünmüyorum zira kapalı çarşıdan gelen saf ve bir genç olmayacağı kesin.

son olarakta; istanbul hazinenin yatağıdır. sadece ona hangi gözle baktığınızı anlamanız gerekir der susarım.
  • biraz sabır isteyen bir dizi..
    gayet ağır ama akıcı ilerliyor ve tarihe de ilgisi olanlar görebilir.

finale iki kala film kendini gösteriyor zaten.
    öte yandan istanbul teması çok iyi işlenmiştir bunu da gözardı edemeyiz.

yeni sezon fragmanı da gelmiştir kamera arkası bonusu ile.

ilk sezon puanlamam 5/10 olur.
hesabın var mı? giriş yap