şükela:  tümü | bugün
  • http://tiss.gtb.gov.tr/ adresinden, sms veya email ile izinsiz gönderim yapan firmaları şikayet edebileceğimiz bir sistemmiş.

çok ümidim olmasa da deneyip göreceğiz.

edit: gireceğiniz bilgilerle e-mail ve tckimlik eşleşmesi yapmış oluyorlar. benim kalbim kötü olabilir ama ufaktan bir fişleme imkanı tanıyor. ama evet sanırım ben paranoyağım biraz.
  • baba-oğul ankara'yı şirket gibi yönetmelerinden dolayı osman gökçek'i, bugün gönderdiği bayram tebriği mesajından dolayı şikayet ettim.

cevabı, eğer gelirse, burada da paylaşacağım sistemdir.
  • az önce bir şikayet oluşturduğum, gümrük ve ticaret bakanlığına bağlı site.
    sürekli gelen otel smslerinden bıkmıştım.
    otel sms inde smsiptal.com diye de bir link veriyorlar ama zerre güven vermiyor.

bakalım noolacak.
  • 22 temmuzda yaptığım şikayetler hala "yeni kayıt" durumunda. biraz yavaş işliyor gibi.

edit: 20 gün oldu hala bir ilerleme yok. göstermelik gibi duruyor buradan bakınca.
  • 3 günde 3 adet şikayet ile dahil olduğum sistem. ne kadar çok şikayet olursa o kadar etkili olur kanaatindeyim.
  • şikayet sistemi biraz yavaş olsa da, üşenmeyip şikayet gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. kurumsal firmalar ticari elektronik ileti gönderilmesi konusunda daha dikkatli olsa da; otellerden, sağlık merkezlerinden vb. her gün en az bir kez arama gelmekte ve/veya sms gönderilmektedir. birden fazla tüketiciye, izin almadan ticari elektronik iletilerin gönderilmesi ve/veya arama yapılması halinde, ceza on katı oranında artıyor, bu da yaklaşık 50.000.-tl tutarına denk geliyor. ticari elektronik iletilere ilişkin yönetmelik daha yeni yayınlandığı için, sistemin geliştirilmesi biraz zaman alacaktır.
  • fütursuzca sms atan adını dahi bilmediğimiz şirketleri daha kolay şikayet etmeyi sağlayacağını umduğum sistem. işlerliği olursa taciz smslerini rahatça şikayet edebileceğiz sanırım.
  • şikayet edecek olduk sikko reklam smsleri kesildi iyi mi...:)

varlığı bile işletmeleri hizaya sokmuş olan uygulama.

(bkz: çok iyi oldu çok da güzel oldu tamam mı)
  • sms i gonderen cep tel no' yu soruyor. ıyi de o numara gorunmuyor ki sadece begonville yazmislar basliga... ya da ben bulamadim kimin gonderdigini.. ama olay yine ayni smsiptal.com a gel diyor
  • henüz bi icraatını göremediğimiz şikayet sitesi. tüm şikayetler yeni kayıt olarak duruyor. umutluyuz.

şikayet sırasında gönderen telefon numarası veya iletinin başlığı alanlarından birisinin doldurulması gerekiyor. eğer numara görünmüyorsa (ör: begonville) ileti başlığı alanına bunu yazmanız yeterli. zaten numara ve başlık alanlarının ikisini birden doldurmanıza izin vermiyor.

ileti başlığını doldururken dikkat edin. bir çok isimde noktalama işaretleri kullanılıyor. doğru tespit için bunun doğru olması önemli. o harfi yerine 0 rakamı kullananlar da gördüm.

edit : bu mesajı yazdıktan bir kaç saat sonra begonville tarafından mesaj atılması ilginç olmakla birlikte adında şikayet edilmiştir. :)

öğrendiğime göre şikayetlerin değerlendirilmesi çok uzun sürüyormuş. 6 ay ile 1 yıl arasında sonuçlanacağı bilgisini verdiler. yılmadan şikayet etmeye devam edersek 2016 da bunlardan kurtulabileceğiz gibi duruyor. bir süre daha at koşturmaya devam edecekler. umarım aldıkları cezalar yüzünden bir çoğu iflas eder.