• bir yüzeyel mantar enfeksiyonudur. saçlı deri dışında vücudun her yerini tutabilir. her yaşta ve her iki cinste görülebilir. klinik olarak , çok keskin sınırlı, kaşıntılı, eritemli ve skuamlı plaklar görülür. zamanla plaklar ortadan iyileşip kenarlara doğru ilerleyerek halka şekli çizer. halkalar genişledikçe içte yenileri oluşur ve iç içe halkalar şeklini alır. en dışta sağlam deri sınırında noktasal veziküller bulunur. ayırıcı tanıda, pitriyazis rozea, psoriasis, nümüler dermatit akla gelmeli ve mutlaka nativ preparat yapılarak kesin tanı konulmalıdır. tedavisinde sistemik ve / veya topikal antifungaller kullanılır.

ayrıca diğer yüzeyel mantar enfeksiyonları için
    (bkz: tinea capitis)
    (bkz: tinea pedis)
  • sokaktan eve aldığımız kedi yavrusundan bulaşmasıyla tanıştığım mantar çeşidi. ilk başlarda sinek ısırığı gibi küçük kızarıklık şeklindeydi, epey kaşınıyordu. sonra o küçük kızarıklık büyümeye başladı. derken başka yerlerimde de aynı lekelerden olduğunu fark ettim. ama artık leke denmeyecek şekildelerdi. çevresi belirgin bir şekilde kırmızı ve kabarık, halka içinde halka şeklinde yaralar. böyle damgalı gibi geziyorum ortalıkta. iyi ki yüzümde çıkmadı... krem tedavisine başladım, umarım kısa zamanda düzelir. size tavsiyem sokaktan eve kedi alacaksanız ilk iş olarak mutlaka bir veterinere götürün. ertelemeyin.
  • ilk başta alerji mi diye şüphelendiren, fakat büyüdükçe içinde çıkan halkayla kendini ele veren bir mantar enfeksiyonu.

barınaktan aldığım iki kedimden bulaştı. ilk lezyonu gördükten 3 gün sonra doktora gittim. gitmeden önce epey araştırdım ama yine de doktora görünmekte fayda var dedim. iki krem, bir antibiyotik bir de hap verdi. 10 gündür aksatmadan kullanıyorum. evi komple çamaşır suyuyla temizledim. çarşaf, yorgan ne varsa yıkadım.

hala pıtır pıtır başka yerlerimde çıkıyor. öyle de illet bir şey.
  • sevdiğim sokak hayvanlarından veya gittiğim güzellik salonundan kaptığımı düşündüğüm bir çeşit vücut mantarı.
    bu vücut mantarı, gövde ve ekstremitelerde lezyonlar oluşturan dermatofit enfeksiyonudur. bulaşma kedi/köpeklerden, direk temas ve enfekte eşyalarla olabileceği gibi, nemlilik gibi koşullardan da olabilir. kabarık bir kenara sahip olan karakteristik lezyonlar daireseldir ve bu lezyonların sınırları keskin bir şekilde belirgindir. bu bölgede pul pul soyulma da sık gözlenmektedir. burada göründüğü gibi
    tedavi, 2-4 hafta süreyle antifungal topikal kremler ve şampuanla gerçekleştirilir. ilerlemiş ve yayılımı fazla olan vakalarda ise ek olarak antifungal hap tedavisi uygulanır.
    genel anlamda baktığınızda çok fazla bilinmemesi ve oluşan yaraların şekli sebebiyle korkutucu gelse de tedavisi basit bir enfeksiyondur fakat benim için durum biraz daha can sıkıcıydı.

şöyle ki; bir gece bikini bölgemde deri soyulması ve bu sebeple oluşmuş bir açık yaram olduğunu farkettim. 2-3 gün içinde farklı bölgelerde benzer bir kaç yara daha oluşunca surp pırgiç ermeni hastanesi dermatoloji polikliniğine gittim. doktor muayenesinin ilk 30 saniyesinde bunun bir alerji olduğuna karar vererek bana bağışıklık baskılayıcı allerji hapı, kortikosteroid hap ve kortikosteroid kremler reçete etti. ana (anti-nüklear antikor), alt ve ast (karaciğer enzimleri) tahlili yaptırdı. 1 hafta süreyle ilaçları kullandıktan sonra yaralarım daha da arttı. tahlil sonuçlarımla birlikte kontrole gittim. kan tahlilime göre vücudumda allerjik bir tepki olmadığı, karaciğer enzim değerlerimin de normal sınırlarında olduğu belirlenmesine rağmen (yaralarımın arttığını da görmüştü), doktor ilaçlara devam edip haftaya bir kez daha görünmemi istedi. ardından farklı bir hastaneye gittim. burada doktor vücut mantarı olduğunu söyleyerek kullandığım tüm ilaçları derhal kesti. ardından başladığımız mantar tedavisine tam bir ay boyunca yanıt alamadık. kremler ve şampuan etki etmeyince terbisil hap almaya başladım fakat bu tedaviye de uzun süre yanıt alamadık. bu süre zarfında kapanan yaralar olsa da sürekli yenileri çıkmaya devam etti. doktor vücudumdaki mantarın direnç kazanmış olduğunu söyledi.
    ilk gittiğim hastanede yanlış teşhisle bağışıklığım baskılanarak vücudumdaki mantarların daha da artmasına sebep olunmuştu. direnç kazanan bu mantarlarla başa çıkmam tam 2 ayımı aldı. muhtelif yerlerde oluşan yaralar bütün hareket kabiliyetimi kısıtladı ve ciddi acılar çektim. sonunda punch biyopsi oldum ve sonucunu bekliyorum. yaklaşık 1 haftadır yeni yara çıkmıyor sanırım direnç sonunda kırılmaya başladı fakat eski yaralarımın çoğu (özellikle büyük olanlar) iz bıraktı. ilerleyen zamanlarda bu izler yok olur mu bilmiyorum. doktorum da bence geçecek dedi ama o da kesin bir şey söylemedi.

en azından böyle bir durumdan haberdar olmanız ileride karşılaştığınızda paniklemenizi ve yanlış tedavilerle durumu daha da yokuşa sürmenizi engeller. ben daha önce hiç karşılaşmamış olduğumdan ve kullandığım onlarca farklı ilacın etki etmemesinden dolayı endişeyle dolu bir süreç geçirdim.
  • evde baktığım kedimden bulaşan mantar.. aşıları da tamdı oysa.. veterinerin demesine göre kedi ve köpeklerde mantar olurmuş bu doğalmış, onlarda her zaman yüzeye çıkmaz, hastalık yapmazmış.. bağışıklığı düşen kişiye, gebelere, çocuklara bulaşıyormuş.. bağışıklığım düştüğü sırada fırsatı kaçırmadan bulaşmış bana da demek.. eşimde bi şey yok mesela..
  • bi hap verdi doktor adı aklımda değil onu kullandım, bir de mantar olan yerlere travazol krem sürdüm 7 gün boyunca..
  • hiv + olduğunuz anlamına gelmez. saçmalamayın.

toplumda çok sık görülen, dermatofit kaynaklı saçlı deri, el-ayak tabanları, tırnaklar ve kıvrım bölgeleri haricinde görülen mantar enfeksiyonudur.
  • izlediği yayılmacı politikayla bilinen, inatçı mantar türlerinden biridir. deri yüzeyinde halka şekline benzeyen kırmızı lekelere benzer bir görünümü vardır. kızarıklık, kaşıntı ve pul pul dökülme belirgin özelliklerindendir. müdahale edilmediği takdirde sınırlarını giderek genişletir.
    bir rahatsızlığımdan ötürü uzun süreli antibiyotik kullanmak zorunda kalmıştım. bundan dolayı diye düşünüyorum benim de iki bacağımda aynı belirtilerle meydana geldi. doktora gittiğimde krem yazıp gönderdi. doktorun verdiği krem işe yaradı; kaşıntı,kızarıklık pullanma hepsi bitti derken yine tekrarladı. aynı kremi kullanayım dediğimde ise kremin işe yaramadığını fark ettim. lanet olası mantar kullandığınız ilaçlara direnç kazanıyor. en kısa zamanda doktora tekrar gitmeyi düşünüyorum. içinde bulunduğumuz durumdan ötürü hasteneye gitmeye de çekiniyorum açıkçası. doktora gitmeden de halledebilirsin, ben atlattım diyen gazilerin yardımlarını bekliyorum.
    edit: izokonazol içeren kremlerden travacord ve itrakonazol içeren ilaçlardan funit 100 mg kapsül kullanmaya başladım. itrakonazol gerçekten çok güçlü bir antifungal. ilk günden etkisini göstermeye başladı. 15 gün içinde bir bölge tamamen diğer bölge ise neredeyse iyileşti diyebilirim.
    not: doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

edit: yazar arkadaşlardan gelen sorular üzerine tekrar yazıyorum. itrakonazoldan sonra mantar aynı bölgelerde tekrarladı. en son gittiğim doktor oral aldığım bu ilacın karaciğer fonksiyonlarımı bozabileceğini söyledi. tedavi olarak oceral sprey ve terbisil krem verdi. ne kadar süre kullandım hatırlamıyorum fakat 4 - 5 kutu oceral sprey ve yarım tüp terbisil ile bu lanet hastalıktan kurtuldum. tekrarlama da olmadı.
  • bugün bana teşhisi koyulan hastalık. ilaç tedavisine başladım. travazol kullanıyorum. umarım çok geçmeden atlatırım sözlük. bir daha her gördüğüm sokak kedisini sevmeyeceğim.
  • ailemin yanına gittiğimde binanın kedilerini sevmekten başıma geldiğini ekşi sayesinde öğrendiğim bir çeşit mantar türü. önce kolumda büyük bir sinek ısırığı gibi kızrmızı kabarıklık oluştu. kaşıyınca da kabuk bağladı ve kızarıklık genişledi. tatil sonu evime dönüşte trende yanıma oturan kadın temre dendiğini ve nazardan olduğunu söyledi. goncalı'ya gidip çamur sürdürüp okutacakmışım, öyle geçermiş.*

eve döndüğümde aile hekimime gösterdim, egzama gibi bir şey olduğunu söyleyip krem yazdı. eczacıya gösterdiğimde birov* dendiğini yine nazardan olduğunu söyledi. tükürüğü bereketli biri okuyup tükürecekmiş.* tatil boyunca görüştüklerime mesaj attım, gözü olanın götü çıksın, diye.

umarım bu mantar evdeki kedime bulaşmaz. hüüğ, çok moralim bozuk. doktorun verdiği kremi 4 gün kullanacakmışım, geçmezse ya tükürük ya da çamur; artık hangisi denk gelirse başvururum.

işte suçlu kedilerden bazıları:

en büyük suçlu

çok az suçlu

en büyük suçlu 2
hesabın var mı? giriş yap