şükela:  tümü | bugün
 • hunların ve göktürklerin temelini oluşturan önemli ve kalabalık türk boylarının çatı adı. çincesi ting-ling.

  edit: göktürkleri kuran aşina boyunun da töleslerden olduğu ortaya konmuştur. bu durumda aslında hepimiz tölesiz. türk ismi devletin ismi. töles ise halkın ismidir. göktürklerin yıkılmasından sonra töles oğuz ismine evrilmiştir.
 • yahut tölös. türk soylu bir -boy değil- boylar grubu. ting-linglerle ("diñ-liñ" diye okuyunuz) birlikte anılırlar.

  bir dönem uygurlara, bir dönem ise göktürk olmayan bütün türk kavimlerine tölös denilmiştir.

  eberhard, tölösleri çin kaynaklarından aktardığı bilgilerle tek bir boy gibi anlatmış. yahut kısa bahsinde başka ayrıntıya değinmediğinden böyle anlaşılıyor. burada tölöslerin hunların (xiong-nu, hsiyung-nu: bunu da "şuñ-nu" diye okuyunuz) soyundan geldiği söylenmektedir. bir bakıma doğrudur. fakat diğer taraftan, hunların ting-ling/tölös boyları arasından doğan bir federasyon olduğu düşünülürse, belki hunlar tölös'tür demek daha doğru olur.
 • bazı çin lehçelerinde ting-ling bazılarında dingling olarak geçen ön türk toplulukların adı. ingilizce de daha çok dingling kullanılıyor.

  https://en.wikipedia.org/wiki/dingling
 • bir nevi konfederasyon şeklinde örgütlenen boylar topluluğudur.hunların ve göktürklerin kurucu unsurlarındandır.özellikle göktürkler, töles boy grubunu tahakküm altına aldıktan sonra juan juan devletini yenebilmiş ve doğal sınırları dışına çıkabilmiştir.

  çin'in kuzeyindeki en kalabalık proto-türk topluluk olmasına rağmen hiçbir zaman beklenen çıkışı yakalayıp devlet konumuna gelememişlerdir.oysa ki töles içinden çıkan boy grupları ileri tarihlerde daha kapsamlı siyasi teşekküller meydana getirmiştir.
  (bkz: sabarlar)
  (bkz: hazarlar)
  (bkz: ogurlar)

  daha farklı bir ifadeyle türk ismi gibi daha kolektif bir yapı kurmayı başaramamışlardır.bunun yanı sıra tipik türk teşkilatlanmasının bir tezahürü olarak göktürklerin ve hunların yıkılmasında etkin rol oynamıştır.devlet yıkan ve devlet kuran bir yapı olmuşlardır.

  (bkz: ting-ling/@hazarya)
hesabın var mı? giriş yap