• 65 yaş üstü herkesin toplu taşıma araçlarına ücretsiz bineceği yeni uygulama.
 • çok saçma bir uygulama. 65 yaş üştü tipler zaten araçlarda oturarak seyahat etme önceliğine sahipler bir de bilet bedava olursa bu resmen ayrımcılık olur. yakın zamanda bu yanlışlıktan dönüleceğini umut ediyorum.
 • babamın çıkarttığı kart sayesinde babaannemin yararlandığı durum. lakin midibüsler tıklım tıklım olduğundan 70 yaşında kadının çektiği eziyet yerinde sayıyor. daha fazla yarar sağlamak adına belki belirli yaşın üzeri için ayrı araçlarla hizmet vermek düşünülebilir.
 • maliyetinin, 65 yaş üstü insanların çocuklarından çıkacağı uygulama...
 • nüfus gençleştirme projesinin başka bir ayağı,üç çocuktan yeterince gençleşemedik,yaşlıları toplu taşımanın zor şartlarında ölüme zorlayıp gençleşeceğiz.*

  (bkz: iq fışkırması)
 • izmir'de 65 yaş kartı ile yıllık belli bi miktar ödeyip ondan sonra sırf istediği kadar binebildiği için, otobüsleri doldurup, sabah akşam otobüsle tüm izmir'i dolaşan, 2 durak için bile otobüse binen yaşlılar olduğundan, istanbul versiyonunu hem de ücretsiz olarak düşünemiyorum bile dediğim uygulama.
 • 90'lı yıllarda uygulanmıştır. sadece trafik yoğunluğunun yaşandığı, araçların yollara park etmediği yıllarda bile ciddi sıkıntılar yaratmıştır. o yıllar için sırf bedava diye otobüse doluşan teyzeler, 200 metre ötedeki durağa yürümeyip otobüsü bekleyen amcalar, yeni emekli olup can sıkıntısından otobüsle tur atanlar, hoş ve sevimli görüntülerdi.

  her şeyin mekanikleştiği, liberalizm, serbest piyasa ekonomisi derken tebessüm yaratacak ufak tavizler vermenin bile unutulduğu günümüzde ise hem böyle bir hak verilmez, verilse bile sonuçları 90'lardaki gibi olmayabilir.
 • sabah işe gidiş ve akşam işten dönüş saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklanırsa sorun olmayacak uygulama.
 • vatandaş öpme odaklı belediyecilik anlayışı sonucu zaten ücret bağlamında toplu taşımacılıktan çıkmış olan toplu taşımacılığın, elde edilen rantın bir kısmının (eller cebe atılmadan-kardan zarar) halka peşkeş çekilmesiyle az biraz da olsa kamu yararına evrildiği uygulama.

  sorsan belediyelerimiz memleketin refahı, milli servetin heba edilmemesi için toplu taşıma kullanmamızı salık veriyorlar lakin özel otomobil ile seyahat etmek toplu taşımadan daha ucuza geliyor. bu yöndeki açığı da otopark yapmama ve kaldırımlardan alınan park haraçlarını arttırarak gidermeye ve halkı özel otomobiliyle çarşıya pazara gitmemeye ikna etmeye çalışıyorlar ama hiçbirinin altında octavia dan daha dar makam arabası yok.

  minibüs halk otobüsü plakası için girişimcilerden dünyanın parasını alan bu beyler, otobüsçüye, geçirdiklerini çıkartabilmesi için abuk subuk fiyat tarifelerine onay veriyor sonra da toplu taşımayı kullanın diyorlar. ama belediyeden tanıdığı olan pek çok kişinin de halihazırda bu otobüslere pek çok ilde muhtelif kartlar vasıtasıyla beleş bindiğini çoğunuz gözlemlemişsinizdir.

  diğer yandan, muayene katılım payı alınmayan dönemlerde sosyal faaliyet olarak sağlık ocaklarına giden ve sıra beklerken laklak eden halkımın bunu da suistimal etmeyeceğinin garantisi yok o yüzden 50 kuruş gibi sembolik (ve esasen toplu taşıma ruhuna da asıl uygun olan bir rakam aslında) bir ücretin uygulanması daha faydalı olur kanaatindeyim. 25 de olur lan seni mi kırıcam.
 • geçmişte uygulandı bu istanbul'da. sonra sadece 10.00-16.00 arası uygulanmaya başladı, bu saatler dışında indirimli bindi yaşlılar otobüse. daha sonra ise kaldırıldı. şu anda sadece 60 yaşı geçmiş olanlar indirimli biniyor.