şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eniştem buna hak kazandı. biniyor belediye otobüsüne, anadolu yakası senin, avrupa yakası benim, dolaşıyor da dolaşıyor. ondan iniyor, berikine biniyor. akşamları yorgun argın geliyor eve. derdin ne enişte diyoruz, bedava değil mi, bineceğim işte diyor. :)
 • yıllar yılı bu uygulamayı yapan chpli belediyleri engellemek için uğraşılırken, uygulamayı genele yayarak, iki yüzlülüğün deşifre edildiği, ama buna rağmen koyun beyni yerine insan beyni taşıyan insanlara kapak olduğu iddia edilen uygulama.

  ayrıca insan kısmı mal olmaya dursun, emeklinin eline gecen aylık ile doğalgaz, elektrik, su faturalarının arasındaki artış dengelerine bakacağına aslında çok da hayati olmayan bir uygulama ile kapak muhabbeti yapmak trollüktür.

  (bkz: izmir büyükşehir belediyesi)
 • emekli adam en azından 1100 lira alıyor ve ailesi ile kalıyordur. yani bir şekilde geçiniyor. ya o beleşçi polislere ne demeli? 3000 lira maaş al. öğrenci gezici kovala. çorba parası de esnafı, bedava otobüse bin vatandaşı tokatla... bir de belediyeci memurlar... en az 2000 lira maaş almalarına rağmen beleşe biniyorlar. illa bedava olacaksa öğrenciye olsun, işsiz insanlara olsun. yaşlılar ekmek almaya ulusa gideceğine işsiz güçsüz adam iş aramaya gitsin yazık cebinde parası olmuyor. polis beleşe binip öğrenci-gezici kovalayacağına, öğrenci okuluna bedava gitsin.
 • sosyal devlette yapılması zaruri olan uygulama ki bu uygulamada yaş sınırı aslında tam olarak 60 olmalı.
  insanlar zaten çalıştıkları 40 yıl boyunca o beleş binecekleri toplu taşımanın masrafını vergileriyle ödüyorlar. niye çalışıyoruz? daha doğrusu neden gelecek kaygımız var? niye ssk istiyoruz? aptal mıyız?

  biliyoruz ki gün gelecek çalışamayacağız. yaşlanacağız. çalışamadığımız günlerde paramız yok diye yolda sokakta kalmayalım, başkasının eline bakmayalım diye derdimiz tasamız.

  sözün özü, yaşlı dediğiniz insan sırasını savmış, sizin geçtiğiniz yollardan muhtelemen sizden daha kötü şartlarda geçmiş bi insandır. sosyal devlete yeteri kadar baktığı için sıra sosyal devletin ona bakmasına gelmiştir.

  napalım? yeterince yaşlanmadan intihar mı edelim, toplu taşıma ferah olsun, gençler rahat rahat gitsin. veya 50 yaşın üstündekileri şehirlerden köylere mi atalım?

  hep söylüyorum. konuşurken bi yere kadar düşünüyosunuz. bi yerden sonrası yok. zamanında o adam çalışabildiği için sen de mesela ekmek elden su gölden, öğrenci indirimi şudur budur diye yaşadın. ilk 6 yaşına kadar beleş bindin toplu taşımaya. o zaman o adam "bana ne bu piçlerden" dedi mi? demedi.

  bi havuz var canım havuzun adı devlet. herkes ona çalışıyor. zamanı geldiğinde devlet kendisine baksın diye, devletin aldığı vergilerle vatandaşlarını belli bir yaştan sonra beleş yaşatabilmek için tasarruf yapması bekleniyor. düşünce hinterlandınızı biraz geniş tutarsanız, sığlığı baktın mı burdan belli olmaz.

  devlet bu kazandığı paraya rağmen, tasarruf yapmıyor ve "yaşlılar için beleş ondan zam yapıyoz. yaşlılar biniyo ondan yer yok." gibi salakça şeyler söylüyorsa seni tuzlayıp hıyar yerine koyuyor yiğido. habering olsun.
 • elin gavuru emekli maaşıyla dünya gezer, bizimki de bağcılardan eminönüye bedava gittim diye çılgın atar.
  çogacayip memleket lan burası.
 • bir hikaye vardi, yarim yamalak hatirliyorum. bir mahallede bir bar varmis. bari kapattirmak isteyen bir grup kapi kapi dolasip "icip icip cikiyorlar, sarhos olunca da mahallede oraya buraya isiyorlar, etraf sidik kokuyor" diye destek topluyormus. herkes de "evet, evet, kapatalim, mahallemiz sidik kokmasin" diye destek veriyormus. en son mahallede oturan yabanci uyruklu bir vatandasin kapisini caliyorlar. aldiklari cevap: "mahallemize umumi tuvalet yaptiralim o zaman". bizim millet yasaklamaya o kadar alismis ki aklina baska secenek bile gelmiyor.

  buradaki de ayni hesap. "neden yeterli otobus yok" demek yerine "ekmek almaya kizilaya gidiyorlar". su da super bak, "daha cok otobus alinsin dersek ucreti yine bize biner"mis. adam gibi vizyonu olan belediyelerimiz olsa kaynak on kere bulunur da, hadi onu gec. 1000 odali saraya kisi basi dunya kadar para verdik, otobuse de veririz gerekirse. en azindan "bu otobusler milletin otobusleridir" dediklerinde gerceklik payi olur, icine girip oturabiliriz falan.
 • bizim toplumdaki bedava her şeyin bokunu çıkarmak uygulamasının son hali, bu hakkı ihtiyacı olduğu için kullanan yaşlı bireylere sözüm yok ama ulus'a(ankara) sabah ekmek, yumurta almak için gelen amcayı gördükten sonra bende nezaket kalmadı açıkçası.

  edit: imla.
 • nüfus gençleştirme projesinin başka bir ayağı,üç çocuktan yeterince gençleşemedik,yaşlıları toplu taşımanın zor şartlarında ölüme zorlayıp gençleşeceğiz.*

  (bkz: iq fışkırması)
 • izmir büyükşehir belediyesi'nin uygulaması soruşturma konusu olup kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle cezalandırılmak istenirken, seçimlerin yaklaşmasıyla hükümetin bohçasından çıkartılıveren müjdeli (!) haber.

  izmir'de bu nedenle kartlara belli bir kontör yüklenmesi ve belli saatlerde ücretsiz olması yönünde bir değişikliğe gidilmişti. o kahraman savcıları denetçileri göreve çağırıyorum, kamu zarara uğrayacağından tez zamanda bu uygulamanın iptalini sağlasınlar. arzederim.