• 65 yaş üstü herkesin toplu taşıma araçlarına ücretsiz bineceği yeni uygulama.
  • babamın çıkarttığı kart sayesinde babaannemin yararlandığı durum. lakin midibüsler tıklım tıklım olduğundan 70 yaşında kadının çektiği eziyet yerinde sayıyor. daha fazla yarar sağlamak adına belki belirli yaşın üzeri için ayrı araçlarla hizmet vermek düşünülebilir.
  • maliyetinin, 65 yaş üstü insanların çocuklarından çıkacağı uygulama...
  • nüfus gençleştirme projesinin başka bir ayağı,üç çocuktan yeterince gençleşemedik,yaşlıları toplu taşımanın zor şartlarında ölüme zorlayıp gençleşeceğiz.*

(bkz: iq fışkırması)
  • izmir'de 65 yaş kartı ile yıllık belli bi miktar ödeyip ondan sonra sırf istediği kadar binebildiği için, otobüsleri doldurup, sabah akşam otobüsle tüm izmir'i dolaşan, 2 durak için bile otobüse binen yaşlılar olduğundan, istanbul versiyonunu hem de ücretsiz olarak düşünemiyorum bile dediğim uygulama.
  • 90'lı yıllarda uygulanmıştır. sadece trafik yoğunluğunun yaşandığı, araçların yollara park etmediği yıllarda bile ciddi sıkıntılar yaratmıştır. o yıllar için sırf bedava diye otobüse doluşan teyzeler, 200 metre ötedeki durağa yürümeyip otobüsü bekleyen amcalar, yeni emekli olup can sıkıntısından otobüsle tur atanlar, hoş ve sevimli görüntülerdi.

her şeyin mekanikleştiği, liberalizm, serbest piyasa ekonomisi derken tebessüm yaratacak ufak tavizler vermenin bile unutulduğu günümüzde ise hem böyle bir hak verilmez, verilse bile sonuçları 90'lardaki gibi olmayabilir.
  • sabah işe gidiş ve akşam işten dönüş saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklanırsa sorun olmayacak uygulama.
  • bedavacı zihniyeti besleyen uygulama. zengin, kalkınmış hadi en azından kendi kendini idare edebilen bir ülke olsak, yaşlılara da bedava olsun, öğrencilere de.
    daha söküğünü dikemezken, adama üç kuruş emekli parası verirken otobüsü bedava yaptım hadi iyisiniz demek populistlikten başka bir şey değil.
    sanki isveçte yaşıyoruz anasını satayım.
  • halihazırda istanbulun altını üstüne getiren kayınpederimin çok sevineceği uygulama. ama geç oldu be hacı. adam 75'ini devirdi, eski gücünden uzak ama uzatmalarda bu mutlu sona kavuşmak da mutlu edecektir kendisini, zira küçük şeylerden mutlu olmayı bilen bir adamdır, beni sevmez ayrı konu (bu kadar hiperaktif adamın tembel teneke, uyuşuk birisini sevmesi beklenemez) ama adamın bu huyunu severim, o beni sevmese de ben huysuzluklarına rağmen severim ihtiyarı. hadi yaşadın yine...
  • ecevit hükümetinin mali kriz sonrası "kamu kuruluşlarının ücretsiz hizmet veremeyeceği"ne dair bir genelgesi ile kaldırılan uygulamalardan birisiydi diye hatırlıyorum. bu genelgeden sonra bayramlarda da ücretsiz değil indirimli tarife geçerli olmaya başlamıştı. sonraki yıllarda geri alınmadı, sadece bazı bayramlarda bir iki kere ücretsiz tarife uygulanmıştı
hesabın var mı? giriş yap